השאמאן גבישב וה"שד" מהקרמלין

שאמאנים והשלטון הרוסי (2)
תמונה של פוטין
ולדימיר פוטין צילום: Russian Presidential Press and Information Office, creative commons

על האמונה ביכולות העל-טבעיות של שאמאנים בקרב פוטין ומקורביו יכול להעיד אירוע שהתרחש בחודש מרץ 2019. השאמאן מסיביר, אלכסנדר גבישב, יצא למוסקבה על מנת להדיח את פוטין ונעצר. באתר החדשות הישראלי Ynet נכתב אז כי "גבישב יצא מסיביר למסע מתוקשר של אלפי קילומטרים למוסקבה, כדי להדיח מהשלטון את 'השד' ולדימיר פוטין". השאמאן גבישב נעצר באזור בוריאטיה במזרח סיביר, ואמצעי תקשורת מערביים דאגו להציגו כאופוזיציונר נוסף שחטף מכה מהמשטר. השערורייה הגיעה עד לארגון אמנסטי אינטרנשיונל, שם קראו לשחרורו של גבישב. עוד פורסם באתר Ynet כי "המעשים של השאמאן אולי אקצנטריים, אבל התגובה של הרשויות ברוסיה גרוטסקית… צריך לשחרר את אלכסנדר גבישב ולתת לו להביע את הדעות הפוליטיות שלו ולעסוק באומנותו כמו כל אחד אחר".

לאחר מסע של 3,000 קילומטרים שארך כחצי שנה, ובמהלכו הצטרפו אליו שאמאנים ופעילים חברתיים נוספים, נתקל גבישב בהתנגדות בעיר הרוסית אולנו-דה מצד השאמאנים האלטרנטיביים, שטענו כי שאמאניזם חייב להיות מנותק מפוליטיקה.

מאבקו של גבישב, שסוּקר בהתלהבות בתקשורת העולמית והישראלית, זכה לייעוץ, ניהול וגם לתמיכה לוגיסטית מצד גופים אופוזיציוניים שונים ברוסיה – מה שלא התקבל בעין יפה בקרמלין שמטפל ביד חזקה בכל פעילות אופוזיציונית.

גבישב נותר איתן בעמדתו, וטען שקיבל מסר מאלוהים ובו נאמר לו שהוטל עליו התפקיד להוציא את פוטין מהקרמלין. לדבריו, הטבע זיהה את פוטין כגורם זר ומזהם ולכן הוא מגיב באמצעות קטקליזמים רבים לנוכחותו. גבישב טען עוד כי את האישור הסודי לפעול קיבל מהשאמאן הראשי ביקוטיה שבסיביר אשר הופיע בפניו בדמות אישה, וכי ניקוי הקרמלין משדים כרוך בסכנות רבות ובקשיים, אך לאחר גירושו של פוטין מהקרמלין יגיעו 1,000 שנים של ממלכה הבנויה על יסודות האושר והצמיחה. לדעת פרשנים, גם פוטין משתמש בטכניקות של לחש והשבעה כנגד גבישב – האויב הפוליטי שממנו הוא חושש במיוחד.

גנדי מוחנקו, איש דת נוצרי שמנהל בלוג אופוזיציוני ברשת יוטיוב ובו הוא מבקר את פוטין, מעדכן את התיאוריה של גבישב לגבי המקור הארצי של השדים ומוסיף כי גם לשדים יש מקור קדוש. מוחנקו מסכים עם טענת גבישב לגבי האליטה השלטונית של פוטין, וגם הוא רואה בהם "אנשים שאיבדו את דרכם". הוא מכנה את גבישב "מרטין לותר קינג" הרוסי ומאחל לו הצלחה.

מוחנקו, שלפי אמונתו אמור להתנגד לפרקטיקות פגניות של ריבוי אלילים, מצדיק את תמיכתו בשאמאן באופן הבא: כשהנוצרים שותקים, אלוהים משתמש בשאמאנים המנסים להסביר את כל הפעילות הטבעית של העולם באמצעות האנשתו. מוחנקו מבדיל בין שאמאנים שקריים לשאמאנים אמיתיים: אלה השקריים שרפו את הגמלים על מנת לחזק את פוטין תוך כדי גרימת כאב עצום לבעלי חיים, ואילו השאמאנים האמיתיים צועדים לקרמלין על מנת להדיח את פוטין. מוחנקו משתמש בביטוי ידוע בשפה הרוסית שמסמל דבר שהוא ברור מאליו: "זה ברור אפילו לגמל", גם הגמל מבין שאלוהים לא עומד לצידה של האליטה השלטונית ברוסיה. ומוסיף: "מי שעומד מאחורי תקיפת שכנים, הצדקת שחיתות, והפעלת אלימות שרירותית – האל לא עומד לצידו גם אם ישרפו פיל שלם".

בפרק השלישי בסדרת מאמרים זו אדון בפנייתה של הנהגת רוסיה בת זמננו אל המיסטיקה ואל הנסתר, ובקשר בינה לבין המתח הנוכחי בגבול בין רוסיה לאוקראינה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

  1. מעניין מאד ומדאיג. מראה כמה צורת חשיבה לא רציונאלית ושונה משלנו, עלולה להביא לתוצאות לא צפויות. בהחלט מדאיד לגבי המתיחות בין רוסיה לאוקראינה.

  2. לא יאומן שברוסיה מתנהלת הפוליטיקה גם בהשפעת מסרים מאלוהים וכדומה. אני לא תיארתי לעצמי שדווקא שם זה יכול לקרות.

  3. בקיצור, כל דרך וכל שיטה כשרה כדי להמשיך בשלטון יחיד ונוקשה

  4. מסכים שזה מדהים. אבל אצלנו כאן בבית אין המונים שמאמינים בכוחות עליונים ובזים לראציונל?

  5. אם תדעו להפיץ את המאמרים האלה באינטרנט זה יטריף את כולם

  6. זה אמתי? אם כן מוזר שעד כה לא שמענו על כך, גם לא כטענות של מתנגדיו.

  7. לא יודע כלום על שדים ורוחות ועל כוחות עליונים. אני כן יודע והבנתי את זה מזמן כי אין על פוטין בדרכי מחשבה אלטרנטיבית. הוא יגרום הרבה צרות בעולם אבל הנפגעת העיקרית תהיה רוסיה

  8. חייב לציין שהמאמרים של ד"ר קלאובר הם מיוחדים ואחרים. מספרים דברים שאני בכלל לא מכיר ומסבירים אותם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן