שומעים את השקט

טיול של הפלגה ביאכטה איננו מתאים לרוב האנשים
מבט מיאכטה אל החוף
על יאכטה לנוכח החוף צילום: יונתן קורפל

גם השנה, כמו בכל שנה, הפלגתי עם חברים לחו"ל ביאכטה קטנה, בתקופת התפר שבין שלהי הקיץ לתחילת הסתיו. ההפלגות שלנו הן תמיד למרחב שבין ישראל, יוון, קפריסין וטורקיה, 7–14 ימים שבהם מבקרים בארבעה יעדים או יותר. ישנים ביאכטה, גם בזמן השהייה במעגנים השונים. מדובר באופציית תיירות שאיננה מוכרת הלכה למעשה לרוב רובם של הישראלים, ואני מבקש לחשוף אפשרות זאת בפני קוראי הטור כדי שיוכלו לבחון גם אותה, אחרי שכבר היו בכל המחוזות הבסיסיים של התיירות השגרתית.

מי שמכירני יודע שאני היפוכו של הספן המקצועי, זה המכור להפלגות ונהנה ממתיחת חבלים ומקרצוף הסיפון. אני הרי מפונק ואוהב נוחיות. יש נימוקים שונים לשיט בים, נוחיות וקלות אינם נמנים עמם. אמנה אפוא את הסיבות שבעטיין אני מקפיד, כבר לא מעט שנים, להפליג מידי קיץ. כל השנה אני הרי לא מתקרב כלל לים ובטח שלא לסירות, אבל בחופשה השנתית אני יוצא תמיד גם לשיט. מביא אותי לשם קודם כל השקט. אין לנו מושג באיזה רעש אנחנו חיים. אי-אפשר להבין זאת עד שמגיעים ללב ים. שם, הרחק מהמולת הציוויליזציה, פתאום שומעים את השקט. חוויה שנייה שמשכרת אותי היא הכחול הטוטאלי. הרחק מן החוף, ובתנאי שמדובר ביום נקי מעננים, אתה מוקף רק בכחול מכל עבר. ממש כדברי המשוררת: "תכלת מלמטה ותכלת מעל". המים והשמים חוברים להם יחדיו, ומי שלא היה שם לא יכול אפילו לדמיין. בלילה, אגב, השחור מוחלט, וכשבוקעת אותו השמש המחזה מפעים.

סיבה חשובה נוספת היא הבטלה. בימים כתיקונם אני עובד מבוקר עד ליל. נמצא כמו רוב האנשים במרוץ מטורף. הלחץ כבד מנשוא, ופעם בשנה אני זקוק להפוגה, ולו גם קצרה, לטעינת מצברים. היאכטה קטנה ורוב היממה עושים כמה מטרים בלבד של הליכה. פתאום אפשר להבין מה פירוש לשבת בטל ולא לעשות דבר. לבהות בחלל ולא למצוא סיבה להתרגז. לכן קצת מוזר שהפלגה ביאכטה מוגדרת כספורט. המכשירים הסלולריים אינם פועלים בלב ים, אין מי שיטרידך. אני אישית גם יוצא נשכר מהתנאים הלא כל כך נוחים בכלי השיט. כך אני יכול להעריך את כל הטוב המפנק שממנו אני נהנה כל השנה ולעתים שוכח עד כמה הוא חיובי.

ההפלגה ביאכטה היא אפשרות תיירות מעניינת וישימה מאוד כלכלית. אינך חייב להיות בעל כלי שיט ורישיון של סקיפר. אני למשל נספח לחבורת שייטים מומחים, שחולקים בעלות משותפת על יאכטה אחת. אפשר בהחלט לשכור סירה ואף מי שישיטה עבורכם, לאו דווקא רק בסביבה הגאוגרפית הקרובה. זה יכול להיעשות באזורים מעניינים בעולם; לא חסרים על פני כדור הארץ אתרים בעלי חופים מרהיבים שבהם ניתן לרכוש שירותים שכאלה. חבורה שחולקת בהוצאות הופכת את האפשרות הזו למעשית בהחלט.

אני שט עם חבריי ביאכטה שאורכה כ-12 מטר. זו איננה היאכטה של הטייקונים מהסרטים. פירושו של דבר כי מדובר באופציה שאיננה מתאימה לרוב האנשים. קודם כל, בעיית התנודות ביאכטה הקטנה עשויה להפוך לסיוט למי שאיננו ספן ותיק שמפליג כל העת. אמנם ישנם כיום כדורים שמונעים את מרבית הבעיות, אולם אין כאן פתרון מוחלט. השנה, למשל, נתקלנו בסערה ועברו עליי כעשר שעות קשות ביותר. אותי זה לא מרתיע, אולם רוב האנשים לא ירצו לעמוד בניסיון שכזה. גורמים נוספים שמכבידים על האדם השכיח הם הצפיפות, אי-הנוחות הפיזית של החדרים, השמש הקופחת, הצורך להשתתף בתורנות שמירה בעמדת ההגה בשעות הקטנות, הפחד האנושי האופייני מפני הבלתי נודע, מגבלות הניקיון וכדומה.

שייט ביאכטה הוא חוויה מומלצת לפחות פעם אחת בחיים. מסע אחר ודרך שונה לבקר בארצות ולראות נופים מזווית חדשה. עם זאת, כל אחד מכיר את עצמו – רבים אינם בנויים לכך פיזית ובעיקר נפשית. להם מומלץ להמשיך לבקר בארצות העולם בדרך המקובלת והמתאימה להם יותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן