אחרי שישתחרר סיר הלחץ

2024 שנת שיא בתיירות בישראל?
תמונה יהודה זפרני
יהודה זפרני

עד ה-6/10 היינו בשיא של כל הזמנים בתיירות היוצאת ובתיירות הפנים ולקראת שיאים גם בתיירות הנכנסת, וכל זה לאחר משבר הקורונה, שהתחולל בכל העולם ולא רק בישראל. החל מ-7.10 התיירות על כל ענפיה נכנסה מיד למשבר של המלחמה ומרבית חברות התעופה הפסיקו טיסות לארץ. הן צפויות לחדש אותן רק אחרי המלחמה או כשייפסק איום הטילים. יש לציין את החברות הישראליות – "אל על", "ישראייר" ו"ארקיע", שלא חדלו לטוס ומאז תחילת המלחמה דאגו להחזיר לארץ כ-400 אלף ישראלים. יש לציין מספר חברות תעופה נוספות שלא פסקו, כמו חברת "איתיחאד איירווייז", המטיסה לאבו דאבי ומשם לעוד עשרות יעדים בעולם, "היינאן איירליינס" לשנזן שבסין, "פליי דובאי", "בלובירד" ומדי פעם טיסות שכר.

ההערכה היא שככל שנשתלט על יותר שטחים בעזה, כך ירדו כמויות הטילים ויצטמצמו הטווחים שלהם, וכך יותר חברות תעופה יתחילו לחזור לפעול בארץ. יש לסייג זאת ולהתנות בכך שלא תיפתח חזית נוספת – בצפון מול חזבאללה, אבל אם אכן לא תיפתח חזית בצפון הרי שאנחנו צפויים לעוד שנת שיא בתיירות היוצאת ב-2024. איך זה יקרה?

מניסיון העבר אנחנו למדים שהציבור הישראלי, אחרי שהוא משתחרר מסיר לחץ – כמו משבר הקורונה או מלחמה – הוא פשוט מתפרק, והוא עושה זאת באמצעות טיסות לעולם כדי לנפוש, להתאוורר, לבקר משפחה וגם כדי לחזור לשגרת העבודה. ב-2019 היו 9.1 מיליון יציאות של ישראלים מישראל וזה היה שיא של כל הזמנים שהיה אמור להישבר ב-2023 עם מעל ל-10 מיליון יציאות של ישראלים. ההערכה שלי היא שבשנת 2024, בהנחה שהמלחמה תסתיים, נגיע או נהיה קרובים לשבור את השיא של יציאות ישראלים לעולם.

בתחום המלונאות שנת 2023 תסתיים ברווחיות או מינימום באיזון עבור רוב בתי המלון והרשתות. כולל המלחמה. הכיצד? ובכן, שלושת הרבעונים הראשונים של 2023, עד ה-30.9, כולם הציגו ויציגו רווחיות טובה; ואז מגיע הרבעון הרביעי, בין 1.10 ל-31.12. מסורתית זוהי התקופה החלשה ביותר, אחרי החגים והכניסה לחורף אחוזי התפוסה יורדים משמעותית וכך גם המחירים. למרות זאת, בלי קשר למלחמה השנה הייתה אמורה להיות רווחית. אז איך בכל זאת השפיעה המלחמה על מרבית המלונות? נראה שנכון לאמצע המלחמה ההשפעה הכלכלית על בתי המלון היא טובה יחסית, בעיקר כי כ-100 אלף מפונים פונו לבתי המלון, אחוזי התפוסה הם כמעט 100% והתשלום שהמלונות קיבלו מהמדינה היה הוגן ביותר. אם כן גם הרבעון הרביעי יסתיים בטוב עבור המלונות, ומרביתם יסכמו את שנת 2023 ברווחיות או באיזון.

אני תמיד אופטימי, שכן אני עתיר ניסיון של משברים, מלחמות ומבצעים, ולכן אני בטוח ששנת 2024 תהיה טובה לתיירות (בהנחה שלא תיפתח חזית מצפון ובהנחה שהמלחמה תסתיים בחודשים הקרובים). בואו נהיה כולנו אופטימיים ונחשוב היטב, כי באמת, רק בעזרת השם – יחד ננצח. ומי ייתן שהחטופים יחזרו עם הניצחון ונחזק ונחבק את משפחות הנרצחים, הפצועים והחטופים. אמן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

  1. אמח ואמן, אחרי הניצחון על הטרור תגיע התיירות גם לשיא, אמן

 1. לחשוב חיובי, להתאחד, ולהצליח בכל המישורים ובטח בתיירות.

 2. הלוואי הלוואי, שאתה צודק. זה יהיה סימן שחזרנו לחיים נורמליים

  1. בדיוק, וזה יקרה בקרוב , יותר מהר ממה שחלקנו הפסימייח חושבים. בקרוב.אמן.

 3. מקווה שלא תהיה חזאי שמתנבא ומחטיא בגדול
  הרי אף אחד לא יודע מה יהיה בשכונה שלנו מחר

  1. מקוה מאוד, אופטימיות יחד עם ניסיון העבר , ככה חוזים בד"כ בכל תחום ונקוה,שאכן זה מה שיקגה גם הפעם. אמן.

 4. לא התייחסת במאמר הזה למצב האנטישמיות הגוהה בעולם ומצב כלכלי של ישראלים בתום המלחמה.
  הלוואי והתחזיות שלך יתממשו ותהיה תיירות נכנסת.
  אני צופה שתהיה עלייה מאסיבית של יהודים ארצה .

  1. נכון, כי אנטישמיןת ת יד היתה ותמיד גברה אחרי כל משבר ומלחמה ובכל זאת הגענו לשיאים בתיירות וכך גם יקרה אחרי המלחמה הזאת. המצב הכלכלי הוא טוב לאזרחים ולמדינה.אנחנו מדינה עם כלכלה חזקה. נסיעה לחו"ל וחופשה היא צורך ולא מותרות ולכן התיירות חוץ ופנים ןנכנסת יחזרו כל אחד ואחת בקבצב שלו

 5. יפה כתבת.
  השוק כבר מתמחר את העליות במניות הקשורות לענף התעופה וענף נתיירות

  1. בהחחט זה נכון, אומנם שוק המניות פועל אחרת אבל הוא בהחלט רואה את העתיד ואת תוצאות המאזנים של החברות בתיירות ונקוה שאכן ההתאושדות תגיע מהר.אמן.

  1. אמרו את זה אחרי מךחמת לבנו, ואחרי האינתיפאדה ואחרי הטילים במלחמת המפרת ואחרי מלחמת לבנוח השניה ואחרי ההתנתקות ואחרי כל המבצעים בעזה ואחרי הקורונה ו…אחרי כל משבר יצאנו ממנו מחוזקים גם בתיירות היוצאת במיידי ובתיירות הנכנסת זה תהליך של עד שנתיים אחרי ונקוה שגם הפעם זה יקרה, אמן.

 6. צר לי להגיד שאתה כנראה תמים. אם זה לא יקרה כמו שכתבת, יהיה לך נימוק לכאורה למה "זה לא קרה

  1. היי, תודה על התגובה, אני לא בענייני פוליטיקה אלא בתחזיות כמו בכל תחום, חלקם יתממשו וחלקם אולי לא יתממשו , מה שבטוח כפי שכתבתי שאחרי המלחמה התיירות תחזור, ראשית תיירות החוץ ותיירות הפנים ולאחר מכן תיירות הנכנסת.

  1. תודה על התגובה, אני משתדל להיןת אופטימי בכל תחום בחיי, מהילדות בקרית שמונה כילד קטיושות ועד קריירה ארוכת שנים בניהול במגוון תפקידים בעיקר בתיירות כמנהל רשת אופיר טורס או כיו"ר הדירקטוריון בפועל של נמל תלאביב ודירקטור בתחום החינוך במקוה ישראל ודירקטור בריקושט ובתדמור וכמנכל אדספרס טורס וכמשורר שכתב מאות שירים או כמרצה באוניברסיטת חיפ ועוד ועוד' החזרה לשגרה היא סימן לאופטימיות ולהגיע לשיאים חדשים אחרי המלחמה.אמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן