"תפריט טיסה"

עשור מוצלח ביותר למהפכת "השמיים הפתוחים"
תמונה של יהודה
יהודה זפרני

הבוגרים שבינינו ודאי זוכרים שרק לפני כעשור פעלה בישראל חברת תעופה אחת – אל-על – שטסה לכמה יעדים, לצד החברה הלאומית של היעד. בגלל מגבלות רגולטוריות טסו לישראל רק כמה חברות תעופה, שרובן היו חברות תעופה סדירות. המחירים, כזכור, היו גבוהים, לאירופה למשל יכולנו לטוס במחירים שמעל 500 דולר ועד 1000 דולר ולארה"ב הרבה מעל 1,000 דולר וכך גם למזרח הרחוק.

כמומחה בינלאומי לתיירות ותעופה זה 35 שנה, אני יכול לומר שהסכם "השמיים הפתוחים" שאִפשר כניסת עשרות חברות תעופה חדשות שמעולם לא טסו לישראל, וביניהן גם חברות לואוקוסט, הוא בבחינת המהפכה הגדולה ביותר למען הצרכן זה עשרות שנים. בזכות מהפכת "השמיים הפתוחים" נחסך כסף רב לכל נוסע, ויתרה מזאת, היא הביאה לשגשוג גדול מאוד בענף התיירות, לרבות חברות התעופה, ענף המלונאות והתיירות הנכנסת, לענף ההייטק, ולגידול בתעסוקה ובהכנסות המדינה. מהפכת השמיים הפתוחים הביאה מעל שני מיליון תיירים ומיליארדי שקלים לקופת המדינה. היא פתחה בפני הישראלים עשרות יעדים חדשים ונפלאים שאליהם לא טסו בעבר: טימישווארה, ממינגן, נאנט, באקו, קראקוב, בורדו, מאלמו, יאסי, ונציה, ברטיסלבה, קופנהאגן, המבורג ועוד.

הגידול במספר הטסים לחו"ל שבר שיאים חדשים מדי שנה, והשנה יעמוד על כעשרה מיליון יציאות של ישראלים לעומת כ-4.35 מיליון בשנת 2012, שנה לפני שנחתם הסכם "השמיים הפתוחים". מלבד מגוון חברות התעופה שטסות לישראל וממנה, גם בתחום המחירים חל שינוי מדהים לטובת הצרכן. כיום אנחנו יכולים לטוס ולשלם כמה עשרות דולרים לטיסה הלוך ושוב לאירופה, לעומת מאות דולרים ומעלה טרם חתימת ההסכם. זכינו גם במה שאני מכנה "תפריט טיסה". כפי שבמסעדה אנו יכולים לבחור מהתפריט המגוון את המנה העדיפה עלינו ובמחיר המתאים לנו, כך היום יש לנו תפריט טיסות שבו אנו יכולים לבחור בטיסות לואוקוסט, טיסות סדירות, או טיסות שכר. נתנו לציבור להחליט ולכוחות השוק לעשות את שלהם, וכך אכן קרה.

את מהפכת "השמיים הפתוחים" יש לזקוף לזכותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ולזכותו של השר שדחף ולא נכנע לכוחות השוק שהתנגדו למהלך, שר התחבורה ישראל כץ. נתניהו וכץ נתקלו בהתנגדות עזה ונחושה מצד מרבית כוחות השוק: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה ואיום בשביתה למשך יומיים אם הסכם "השמיים הפתוחים" ייחתם; כלכלנים רבים הזהירו בכל ערוצי התקשורת מפני הנזק הכלכלי הצפוי לישראל; מנכ"ל אל-על דאז, האלוף אליעזר שקדי, אמר בריאיון לכלכליסט: "המשרה של גב' כהן מלוד תעבור למישהו באירופה?", ואף הוסיף בהתייחסות לאיום השביתה של עובדי חברות התעופה: "הסכם השמיים הפתוחים שולח את התעופה הישראלית לשדה הקרב עם ידיים קשורות. גורמים אינטרסנטים מובילים את שרי הממשלה להחלטה חסרת אחריות". כותרת ב-Ynet הזהירה: "הדו"ח הפנימי שהוסתר: אל-על עלולה לקרוס" – כידוע, לא רק שהחברה לא קרסה, אלא היא אף גדלה וכיום היא סוף סוף חברה רווחית. יוסי פתאל, מנכ"ל התאחדות סוכני הנסיעות, וקובי קרני, היו"ר דאז, הציגו תמונה שחורה לעתיד התעופה והתיירות בישראל וטענו: "שמיים פתוחים יחסלו בטווח הארוך את השוק הישראלי". למזלנו, רואי השחורות טעו ובגדול ומאז התיירות והתעופה בפריחה וצמיחה מתמדת.

המסקנה מהמאבק נגד מהפכת "השמיים הפתוחים" היא שיש לתת קרדיט לפוליטיקאים שמבקשים לפעול לטובת הציבור, ולהבין שהכלכלנים ובעלי האינטרס לא בהכרח חושבים על טובת הציבור אלא על טובת בעלי העסקים וטייקוני התעופה והתיירות. הנתונים מראים כי שנת 2023 היא שנת שיא לתיירות היוצאת, כאמור לעיל, מעל לעשרה מיליון יציאות לחו"ל. וגם בתיירות הנכנסת צפוי להישבר שיא – בשנת 2019 נכנסו לישראל כ-4.5 מיליון תיירים, ובשנה הבאה להגיע מעל חמישה מיליון תיירים. השנה יישבר השיא של כל הזמנים כשבנתב"ג יעברו כ-25 מיליון נוסעים.

ולסיום, דוגמה קטנה, היום חבר הזמין חופשה לקריסמס מחברת "עפנו" ב-149 דולר טיסה + שלושה לילות במלון לאדם בחדר זוגי. לפני עשור יכולנו רק לחלום על מחיר כזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. כל הכבוד על מאמר חשוב ומעודד. יש לעמוד דום ולהצדיע. סופסוף מאמר חיובי על ישראל. תחזקנה ידיך.

  1. לגמרי ולכן אני תמיד בעד מהפכות צרכניות לטובת האזרחים

 2. הוזלת הטיסות שאפשר לבלות 3 ימים במלון + טיסה ב149 דולר, יש לה עוד צד. גידול בשריפת דלק ותוספת ענקית לזיהום האוויר. שריפת דלק על ידי מטוסים משתווה לשריפת דלק של כול המכוניות בעולם.

  1. אכן כל נושא הקיימות תופס חלק נכבד מהעתיד ורובם עובד על שינויים בסוגי המטוסים וכמובן דלק נקי, ייקח את הזמן אבל אנחנו בהחלט נראה את השינויים בעתיד הלא רחוק

  1. יש כאן ריח רק של עובדות. מה פוליטי כאן מלבד העובדות? אשמח לדעת…

 3. אני אוהבת את גישתך החיובית. קשה כל הזמן עם רואי השחורות.

  1. מסכים איתך לגמרי וטוב שמהפכת השמים הפתוחים ב 2013 הוכיחה זאת, כל רואי השחורות היו אינטרסנטים לגמרי ולא חשבו על טובת האזרחים, היום זה ברור אבל מטבעם של מהפכות צרכניות שרואים אותם לא במיידי ולוקח להן זמן אבל בסוף הציבור זוכה בדיוק כמו שקרה כאן…בהצלחה לעוד מהפכות כאלה להורדת יוקר המחיה.

 4. ומה אתה אומר על נפלאות הממשלה בקשר לטיסות לאילת, שסוף סוף נחשפו בימים האחרונים בתקשורת?

  1. אני מקוה שהחבכה החדשה מחיפה תגביר את הטיסות לאילת אבל בסוף זה עניין פרטי וכלכלי, היצע וביקוש…נקוה דאילת תשתדרג להיות עיר תיירות גדולה יותר ממתחרותיה באיזור

 5. יהודה,
  לא ניתן לאנשי אופוזיציה להעכיר את התמונה האוביקטיבית

  1. אכן התמןנה אופטימית ביותר ועדיין יש עוד הרבה מה לעשות

 6. אם האלימות תתגבר, ורמאות מול תיירים תגדל, והמתיחות הביטחונית תעלה, וההפגנות יתעצמו, התיירות תפגע.

  1. כל מה שאמרת קרה ןקורה ןהתיירות גואה אז נקוה שכל מה שאמרת יפחת והתיירות תגבר עוד יןתר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן