אחרי החגים

חזרה לשגרה בענף התיירות?
טרמינל נתב"ג
נתב"ג צילום: מוני שפיר

צמד המילים "אחרי החגים…" הפך לאמירה נפוצה כמעט בכל תחומי החיים בישראל ומסמל את החזרה לשגרה. האם השנה נחזור גם לשגרת הטיסות, הנופש ויתר רכיבי התיירות? אחרי שנתיים של מגפת הקורונה שהכתה בעולם כולו תחום התיירות מתחיל להתאושש. אולי לא חזרה לשגרה מלאה, אבל בהחלט בדרך לשם.

מעט נתונים – העשור הקודם היה עשור השיא בתיירות הנכנסת והיוצאת ותיירות הפנים בישראל, ו-2019 הייתה שנת השיא בתיירות בישראל של כל הזמנים! כ-9.1 מיליון ישראלים יצאו מהארץ לנופש, לעסקים, לביקורי משפחה ולכל מטרה אחרת. כ-4.5 מיליון תיירים נכנסו לישראל. כמעט 25 מיליון נוסעים עברו בנתב"ג. הכנסות מתיירות הגיעו לכ-40 מיליארד שקלים. לאור המספרים האלה כדאי לבחון את החזרה לשגרה בענף התיירות, תוך ידיעה והבנה שהקורונה לא נעלמה לגמרי.

שנת 2022 התאפיינה בחזרה לשגרת הנסיעות והטיסות לחו"ל והתיירות בכלל. ההערכה היא כי נסיים את שנת 2022 עם כ-18 מיליון נוסעים שיעברו בנתב"ג; כ-7 מיליון ישראלים שיטוסו לחו"ל; וכ-2 מיליון תיירים שייכנסו לארץ. את שנת 2022 אני מכנה שנת המעבר לשגרה בתיירות. שנה זו התאפיינה בבעיות תפעוליות רבות, חלקן מוצדקות ורובן ממש לא. נתב"ג נמצא באחריות משרד התחבורה ולכן רוב הבעיות שחווינו בשדה התעופה – אובדן מזוודות, מחסור אדיר בכ"א, בעיות בחברות התעופה השונות, המתנות ארוכות ולא הגיוניות – הן באחריותו; וכן חווינו בעיות שהן באחריות משרד הפנים, בכל הקשור להנפקת דרכונים והארכת תוקף הדרכונים פעולות שגררו המתנה לא הגיונית של יותר מחצי שנה. מרבית הבעיות האלה הן ניהוליות, לעיתים חוסר ניהול מוחלט, ובעיקר אי-ראיית הנולד והכנות לחזרה לשגרה של עולם התעופה והתיירות.

את שנת 2021 אפשר לכנות שנת תיירות הפנים ו"חגיגת בתי המלון עלינו". בתי המלון גבו מחירים מופקעים וממש לא הגיוניים. ישראל נכנסה לרשימת עשרת המדינות היקרות בעולם מבחינת יוקר המחיה, ובתי המלון תרמו את חלקם. בעלי המלונות והרשתות ניצלו את העובדה שישראלים לא יכלו לטוס לחו"ל וגבו מחירים שהרקיעו לשחקים.

בשנת 2022 ובעיקר בתקופה שלאחר החגים אנחנו עדים להתמתנות במחירי בתי המלון בארץ ואני צופה שיהיו מבצעים והורדת מחירים לתקופת החורף הקרובה. הסיבה לכך פשוטה, הישראלים חזרו לטוס ובמחירים יחסית שפויים, ולכן מי שנפש בשנת 2021 בארץ מחוסר ברירה העדיף לחזור לטוס ולנפוש בחו"ל ולשלם מחירים שפויים. העולם נפתח לתיירות ויש מדינות רבות וחברות תעופה רבות שכבר עברו את השיאים של שנת 2019 גם בתיירות יוצאת וגם בתיירות נכנסת.

אני צופה ששנת 2023 תהיה שנת שיא בתיירות יוצאת ואולי אף תעבור את השיא שנרשם בשנת 2019, וכך נעקוף אף את 10 מיליון היציאות של ישראלים לחו"ל. אולם מבחינת תיירות נכנסת זו עדיין לא תהיה שנת השיא – תיירים עדיין יתחשבו במחירי הטיסות ובמחירי המלונות בישראל, ויוקר המחיה ימשיך להשפיע על התיירות שמגיעה לישראל. אני מעריך שבשנת 2023 יגיעו כ-4 מיליון תיירים, ואת השיא נשבור בשנת 2024 אז, כך אני מקווה, יגיעו כ-5 מיליון תיירים, ואולי יותר, לישראל.

אם כן, האם חזרנו לשגרה? הקהל הישראלי אכן חוזר לשגרה, אולם המנהלים והמנהלות ומשרדי הממשלה שעוסקים בתיירות, באופן ישיר או עקיף, עדיין לא. משרדי התחבורה, התיירות, הפנים והאוצר – לכולם אין עדיין תוכנית פעולה לחזרה לשגרה. נקווה שאולי לאחר הבחירות הם ישימו את התיירות על ראש שמחתם.

לא רק משרדי הממשלה לא חזרו לשגרה. גם כל הארגונים שעוסקים בתיירות ובהם התאחדות סוכני ויועצי הנסיעות, לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, התאחדות בתי המלון בישראל, התאחדות מורי הדרך ועוד. לצערי, שאר הארגונים שאמורים לייצג מעל 200 אלף עובדים בתעשיית התיירות, לא השכילו ללמוד מלקחי תקופת הקורונה, ולא פעלו להתאחד ולהתאגד לגוף אחד גדול וחזק, לארגון גג אחד גדול ומשפיע לטובת עובדי התעשייה הכל כך חשובה בישראל ולמדינת ישראל. אני מאוד מקווה למען התפתחות הענף ולמען עובדי הענף, שבשנת 2023 אכן יקום גוף כזה שיהיה חזק, מוביל ומשפיע.

אני מבקש ליידע שהאיחוד האירופי אישר תוכנית ( ETIASשמה) שתיכנס לתוקף ככל הנראה בנובמבר 2023 ושעיקרה: מבקרים שירצו להיכנס לאירופה יצטרכו לקבל אשרת כניסה שתוקפה 3 שנים, ושתהיה, כמובן, כרוכה בעלות כספית. באירופה דנים בתוכנית כבר מעל לשנה, וזאת בעקבות משבר הקורונה והשלכותיו הכלכליות – דרך לגביית כסף מהתיירים. אולם היכן מנהלי התעשייה שלנו? איפה שרי התחבורה והתיירות? וראשי המדינה? הם היו אמורים במהלך השנה הזאת לפעול מול האיחוד האירופי ולדאוג שיחריג את ישראל מהתוכנית וישייך אותנו לאירופה, וכך היו נמנעים מאזרחי ישראל סרבול ועלות כספית.

אז חזרנו לשגרה בעולם התיירות? נראה שכן. האזרחים טסים ונופשים, אולם מקבלי ההחלטות בכל הדרגים עצלנים או לא מוכשרים, או שהתיירות ואזרחי המדינה פחות מעניינים אותם.

בברכת חזרה טובה לשגרה. אמן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. כאשר כל חצי שזנה יש בחירות לממשלות אין זמן להתעסק בדברים החשובים

  1. מסכים איתך לגמרי, רק יציבות שלטונית תפריח את התיירות בישראל

 2. קדימה
  מחכים להתאוששות
  תצביעו מחר למי שלדעתכם יקדם את האינטרסים שלנו

  1. צודקת חדווה יקרה,
   מקווה בעיקר שתהיה יציבות שלטונית כדי שהתיירות תפרח

 3. לממשלה, לכל ממשלה מכל סוג
  חייב להיות אינטרס עליון
  להפריח מחדש את התיירות

  1. מסכים איתך, הגיע הזמן שידברו יותר תיירות ופחות מלחמות…

 4. תלוי בשני דברים
  מי יהיה שר התיירות הבא
  וכמה זמן תחזיק הממשלה הבאה

  1. צודק, נקוה ששר התיירות הבא יהיה מישהו שהענף יהיה יקר לליבו ושתהיה יציבות שלטונית

 5. למשיך להבהיר את המצב
  להמשיך להצביע על הליקויי
  להמשיך לתבוע עלבון התיירות מהממשלות
  להתחיל לארגם את הענף – י לנו כוח

 6. גם אני צופה התעוררות של התיירות אבל בקצב יותר איטי. לאנשים יהיה פחות כסף. המחירים עולים. המשכורות לא.

  1. נכון ועדיין אנחנו צריכים את התיירות הנכנסת וזה יהיה תלוי בשר התיירות הבא…

  1. כל החגים הם הזדמנות לתיירות הנכנסת ולהגיע למיליוני תיירים שיגיעו בשנה הבאה.

 7. חבל רק שגורמי התיירות שבוכים (בצדק) עובדים על הלקוחות שלהם במחיר וברמת השירותים

  1. הרוב הוא טוב ובעבריינים שגוזלים תריך לטפל ולהקים את משטרת התיירות שתטפל בהם.

 8. בסופו שלדבר מה שיקבע את גורל התיירות לטווח הבינוני זה המצב הכלכלי הרעוע ברחבי העולם

  1. לא רק, אלא ההתנהלות שלנו מול העולם בהבאת תיירים לישראל

 9. כעת יהיה לממשלה החדשה תירוץ קבוע לכל הכישלונות והבעיות . תמיד יטענו שזה בגלל הממשלה הקודמת שתואשם בכל .

  1. לא חושב, יש 4 שנים להחזיר את התיירות למספרים של 2019 לשיא שלפני הקורונה ואף לעבור אותם. בהצלחה רבה לשר התיירות הבא.אמן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן