טיסות ישראליות מעל לשמי סעודיה? כן!

כניסת ישראלים לסעודיה? כן, כן, כן!
דגל סעודיה
דגל ערב הסעודית commons.wikimedia.org

על רקע ביקור הנשיא ביידן במזרח התיכון ובהמשך ישיר ליחסים שנרקמו בתקופת הנשיא טראמפ, אנחנו מקווים שחברות תעופה ישראליות יוכלו לטוס מעל שמי סעודיה למגוון יעדים באסיה, במזרח הרחוק ובאזור הפסיפיק – אוסטרליה וניו זילנד. כתוצאה מכך אנו עשויים לראות קיצור ניכר בזמני הטיסות ליעדים במזרח והוזלה משמעותית במחירי הכרטיסים. זאת בשורה ענקית ליחסים בין שתי המדינות, ובעיקר לטסים ולתיירות בכלל.

המהלך הצפוי עשוי להוזיל את מחירי הטיסה משתי סיבות עיקריות – זמן וכסף. מעבר מעל לשמי סעודיה יקצר את הטיסות בשעתיים וחצי עד שלוש שעות ליעדים במזרח, אסיה והפסיפיק. קיצור הזמן משמעו גם חיסכון משמעותי של דלק. ידוע שמרכיב הדלק מהווה כ-30% בתמחור כרטיס הטיסה, ולכן אם נחסוך בזמן הטיסה הרי שהעלויות הכלליות אמורות לרדת בין 10% ל-20% ואף יותר.

אין ספק שכך ייפתח פתח לחברות נוספות, ולא רק ישראליות, לטוס ישירות ליעדים הרחוקים. עד היום חברות רבות נמנעו מטיסות בין יעדי המזרח לישראל בגלל משך זמן הטיסה והעלויות הגבוהות. אין לי ספק שבעתיד הקרוב אנחנו צפויים לראות יותר טיסות ישירות של חברות זרות ליעדים כמו יפן, סין, סינגפור, תאילנד, הודו, פיליפינים, וייטנאם, דרום קוריאה ואפילו טיסות ישירות לאוסטרליה.

הסיפור הגדול עם סעודיה הוא ללא ספק הנורמליזציה – הסכם שלום. מבחינה תיירותית הסכם כזה יכול להביא למעל למיליון תיירים מוסלמים לישראל ומאות אלפי ישראלים מוסלמים לסעודיה. הסיבה היא כמובן תיירות דתית. שלושת המקומות החשובים באסלאם, לפי סדר החשיבות, הם מכה, מדינה וירושלים.

מבחינה תיירותית יש להוסיף את עיר הבירה ריאד, שנמצאת במזרח סעודיה, ואת ג'דה, שנמצאת במערב המדינה על חוף ים סוף. מדרום מזרח נמצאת העיר טאיף, שנחשבת לעיר קיט ולבירת הקיץ והתיירות בסעודיה. בדרום המדינה נמצא הפארק הלאומי עסיר, המשתרע על פני 4,500 קילומטרים רבועים בערך. התיירות לסעודיה, בעיקר התיירות הדתית, במגמת עלייה. כמעט 20 מיליון תיירים מגיעים בשנה לסעודיה.

מעניין שבכל שנה מגיעים לקיים את מצוות החאג' כ-10,000 ישראלים. המסע שלהם מתחיל בישראל ועובר דרך ירדן, ושם הם מחליפים את הדרכון למסמך כניסה זמני. המסע הזה עשוי לארוך יום או כמה ימים והעלויות גבוהות מאוד – נסיעה כזאת של שבעה עד עשרה ימים עולה כ-30 אלף ש"ח ויותר. ואכן, הישראלים המוסלמים מתלוננים על ההוצאות הגבוהות, ובל נשכח שחלק נכבד מההוצאה עובר לידי הירדנים. אם יאפשרו טיסות ישירות מישראל לסעודיה, נסיעה כזאת יכולה להסתכם בעלות של 3,000 שקלים בממוצע, כלומר עשירית מהסכום שיש לשלם עכשיו. גם בזמני השיא העלות עדיין תהיה מחצית מהעלות היום, אולי אפילו פחות, תלוי בזמינות ובמועד הנסיעה.

לעיתים אני מרצה באום אל-פחם ובטמרה בנושא תיירות. בהרצאותיי אני מסביר את הכדאיות הרבה בהסכם שלום עם ישראל, ולא רק בהיבט הביטחוני, בהיבט המדיני ובהיבט הכלכלי, אלא גם בהיבט התיירותי. הסכם שלום פירושו הוזלה ניכרת של הוצאות הנסיעה, ואולי העניין החשוב ביותר – הסכם כזה יאפשר לישראלים מוסלמים רבים לקיים את מצוות החאג', שכרגע, בגלל העלויות הגבוהות, רבים מהם אינם יכולים לקיים. לסיכום, אין לי ספק שמבחינה תיירותית יש כאן מהלך מנצח לשתי המדינות.

אמן ואינשאללה שזה אכן יקרה בקרוב.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

23 תגובות

  1. זה יקרה, זה קרה עם שנותיה בעקבות הסכמי אברהם וזה יקרה גם עם סעודיה.

 1. זה עוד לא קורה כל כך מהר
  הסעודים אינם פזיזים
  הכל לאט ומחושב
  אם בכלל

 2. ובכלל עוד לא דיברת על תיירים סעודים עשירים שיבואו להתפלל בהר הבית או לחגוג בתל אביב

   1. יהודה זפרני היקר,
    התלהבותך מהסעודים ברורה. אולם דומני שאתה, והמגיבים האחרים, נתפסים לאופטימיות יתר. שמעתי את הודעתו הרשמית של דובר הממשל הסעודי לגבי טיסות מעל סעודיה. הודעתו הייתה כללית ולא הזכירה את ישראל אפילו במילה אחת. היום, בתום ביקור הנשיא ביידן בסעודיה סיכם דובר סעודי את הביקור והודיע שאין היתכנות מצד סעודיה לחמם את היחסים עם ישראל עד שלא תהיה "התקדמות" בנושא הפלסטיני. לעומת זאת אם הסעודים יאפשרו טיסות ישירות של ערבים מישראל למכה, מלבד בעיה פוליטית שהיתר כזה ייצור הרי שעוד גורם יתווסף לאפרטהייד לטובת ערביי ישראל שממילא מתקיים כאן מזמן.

    1. חייבים להיות אופטימיים במזרח התיכון ונקוה שאכן זה יקרה, לא מחר, מחרתיים, עוד חודשיים או שנתיים. זה יקרה…אמן אמן ואמן.

 3. יהודה הנכבד,
  לא התלהבת יותר מידי? ומוקדם מידי?
  שמעת מה אמרו מנהיגי סעודיה כבר אמש?

  1. לגברת חדווה שבת,
   את קוראת נכון את העניין. יהודה התלהב יותר מדי. הסעודים מעדיפים להיות עמנו בקשר מוצנע. הם קונים מאתנו ציוד צבאי במיליארדי דולרים כבר במשך שנים רבות. בסה"כ הם קלריקלים סונים מנופחים מרוב פטרודולרים, המקיימים מונרכיה וואהאבית, על כידוני רובים ומשטרה חשאית, שלא מהססת לרצוח את מי שמתחשק להם. אמור לי מי הם ידידיך ואומר לך מי אתה. המונרכיה הסעודית תקרוס. יכול להיות שיותר מהר ממה שנדמה לנו. אם נסכל את הגרעין האיראני ונשמור על מעמדנו במזה"ת, יש להניח שהשולטים בסעודיה במקום שבט הסעודים, ירצו לשמור על יחסים טובים עם ישראל.

   1. היי יצחק יקר,
    אכן ההתלהבות שלי היא רק ממה שקורה בשנים האחרונות ןבעיקר בהסכמי אברהם של נתניהו וטראמפ ואני אופטימי לגבח העתיד

  2. היי חדווה, בטח ששמעתי ועדיין הטיסות יעברו מעל שמי סעודיה ונתקדם בעוד צעד, אני אופטימי…

  3. היי חדווה, אני לא מתלהב יותר מידיי, אני מסתכל על המזרח התיכון בשנים האחרונות והשינוי שאנחנו עוברים ואני אכן אופטימי לגבי העתיד

 4. הכיוון חיובי. אין סיבה תמיד לזרוע פסימיות. אתה צודק בגישתך.

  1. לצערנו או שמחתנו, כל אחד ואחת לפי גישת , הפוליטיקה והממשלות הן שקובעות לנו את היחסים בין המדינות.
   אין לי ספק כפי שאני מלמד את הסטודנטים שלי באום אל פאחם,טמרה, אוניברסיטת חיפה ובית הספר לתיירות בשלוחות בחיפה, תל אביב וירושלי אני מלמד אותם ש…תיירות-גשר לשלום ושידרוג כלכלי. עדיין הסכמים בין מדינות נעשים בין מנהיגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן