בצאת ישראל בחג הפסח

על מחדל כוח האדם והעומסים המיותרים בנתב"ג
טרמינל נתב"ג
נתב"ג צילום: מוני שפיר

נדמה שהעולם כולו לומד לחיות לצד הקורונה. מדינות רבות מסירות בהדרגה את ההגבלות שהוטלו בשנתיים האחרונות. ענפי התיירות והתעופה חוזרים אט אט לפעילות סדירה. כך גם בישראל, התיירות הנכנסת חזרה לפעול רק בחודשים האחרונים וכדי שהיא תגיע לשיאים של 2019 ידרשו לה כשנתיים, וזאת בהנחה שלא יתפשט וריאנט נוסף של הקורונה שישבית שוב את חיינו.

גם התיירות היוצאת מישראל שבה לפעילות, אולם כאן התגלה מחדל גדול מצד משרד התחבורה שאחראי על נתב"ג, וכן מצידו של משרד התיירות. שני המשרדים הללו ידעו שחופשת הפסח מתקרבת, ושהישראלים, שחלקם יזמינו חופשה מהיום להיום, יטוסו בהמוניהם לשלל יעדים, אולם למרות הערכות והתרעות של המומחים הגדולים (כולל עבדכם הנאמן) הם לא נערכו כראוי. וכך נאלצו עשרות אלפי הטסים מנתב"ג לעמוד שעות בתורים. חלקם הגיעו לשדה התעופה 6 שעות לפני הטיסה ולא הצליחו בסופו של דבר לעלות עליה. היו עיכובים בהמראות ומאות מזוודות נותרו בארץ.

נשאלת השאלה: מדוע לא התכוננו מראש? משרדי התחבורה והתיירות לא נותנים תשובות ענייניות. ידוע לכל בר-דעת שהבעיה היא מחסור בכוח אדם. לאור יעילות החיסונים והחזרה לשגרה של המשק, לרבות כמובן החופשות בחו"ל, היה על משרד התחבורה בראשות הגברת מיכאלי ועל ראשי רשות שדות התעופה להיערך לכך, ולהחזיר להעסיק את כמות העובדים שהועסקה ב-2019. אומנם אנחנו עדיין לא בשיאים של שנה זו, אך חייבים להיערך לכך.

במדינות אירופה בעיית כוח האדם לא קיימת. מרבית העובדים בשדות התעופה באירופה הם עובדים קבועים, המחזיקים במשרתם עד גיל פרישה. אצלנו זה בדיוק הפוך. מרבית העובדים בנתב"ג הם זמניים, סטודנטים וחיילים משוחררים שעבורם זוהי בפירוש עבודה זמנית בלבד. הכשרתם אורכת כמה חודשים בלבד, לצורך תקופת העסקה קצרה יחסית וכך בהתאם גם השכר. ראוי שהמצב הזה ישתנה ושיתייחסו ברצינות למקצועות שקשורים לעולם התעופה ובעיקר למשרות השונות בשדה התעופה; שיהיו יותר עובדים קבועים בתנאי עבודה ושכר טובים. עלינו ללמוד מאחרים איך מתכוננים לחזרה לשגרה.

נושא נוסף שמצריך התייחסות הוא החופשות בסיני. יוקר המלונות בישראל ובעיקר באילת מוביל רבים מהישראלים לנפוש בסיני. ידענו מראש שבפסח הזה נעבור את נתוני פסח 2019 וייקבע שיא חדש במספר היוצאים לסיני. אולם גם לכך לא התכוננו מראש.

אסיים בעצה קטנה לשרי התחבורה והתיירות לקראת עונת הקיץ שבפתח – תתכוננו לקיץ חם, תרתי משמע. העולם כולו מתכונן לטוס ולהשלים את הפערים מהשנתיים האחרונות שבהן תיירים לא טסו ולא טיילו, ולכן יש להיערך היטב מראש כדי להימנע מהמראות המייגעים והמרגיזים בנתב"ג. המלצתי לכם, המטיילים, הזמינו מראש ולא ברגע האחרון. מאחל לכם טיסה נעימה, חופשה מהנה ושתחזרו הביתה בשלום.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. ממשלה שמפקירה את ענף התיירות שיכול היה לפרוח ולעזור לאנשים ולמדינה

  1. לצערי אתה צודק, בשנה האחרונה הענף הופקר והרבה עובדים טובים עזבו אותו . עכשיו מחפשים עובדים בנרות…ולא מתליחים להשיג. חלק מזה , זה המחדל של נתבג !!!

 2. אין ספק שזאת בעיה גדולה וחייבים לצאת נגדה בקול גבוה. חייבים להתחיל לתקן וללמוד לקחים. שום דבר לא יקרה מעצמו.

 3. רוצים לחסוך בכל דבר וכך נראה ב
  השרות בכל מקום לא רק בנתב"ג גם במשרדים אחרים

  1. מסכים איתך…אם כל הפאשלות זה כשחוסכים על חשבון הציבור ולא ביעילות.

 4. אני לא עובדת בענף. אני אזרחית שרוצה פעם בשנתיים לנסוע לחו"ל. ומה שקורה זה מזעזע. לאזרחים מגיע שירות ויחס. לעמוד שעות עם הילדים בדויק טלחץ זה לא ראוי.

  1. את צודקת בהחלט. מגיע לציבור את היחס הטוב ביותר כתמורה למיסים שהוא משלם. אני מזכיר לכולם שעל כל כרטיס טיסה אנחנו משלמים כ 25 דולר מיסי נמל וזה כדי שנקבל את השירות הטוב ביותר בנמלי התעופה.

  1. עקרונית בתיירות לא עושים כסף גדול, רוב משרדי הנסיעות היו סגורים שנתיים…

 5. חכו מה שיקרה בקיץ. ישברו שיאי בלאגן חדשים. ותוסיפו עוד אלימות, וחוסר נימוס, ומחירים לא שפויים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן