תלוי איך זה ייגמר

השלכות מלחמת רוסיה-אוקראינה על התיירות
תמונה יהודה זפרני
יהודה זפרני

המלחמה בין רוסיה לאוקראינה הציפה בעיות רבות במגוון תחומים בתקשורת הישראלית ובתקשורת העולמית, אך כמעט לא נשמעה הזווית התיירותית.

אמרתי לפני שנים רבות שיש לנו עולם נפלא ושיש בו הרבה מהנסתר, והתכוונתי שכמעט בכל זמן נתון יש מלחמה אי שם בעולם, אבל כלפי רוב המלחמות העולם אדיש, לא מגיב, לא עוזר ולא מתייחס. בעשור האחרון נהרגו, נרצחו או נטבחו במלחמות ובמעשי טרור מיליוני בני אדם. כמעט כל המלחמות באסיה, באפריקה ובדרום אמריקה וגם במזרח התיכון הקרוב והרחוק – לצערנו הן לא מעניינות את העולם. עצוב, אבל זו כנראה דרכו הצבועה של רוב העולם "הנאור".

המלחמה בין רוסיה לאוקראינה מתוקשרת מאוד, ריגשית מאוד ואינטרסנטית מאוד. יש לנו תומכי רוסיה בראשות סין ויש תומכי אוקראינה בראשות ארצות הברית ומדינות נאט"ו. הסכסוך הזה גרם ויגרום לאובדן חיים של בני אדם רבים והפסדי ענק לשתי המדינות ולמדינות רבות אחרות במגוון תחומים, כולל בתחום התיירות.

בדור האחרון כל העולם מחפש את התיירות וכל מדינה רוצה תיירים כי הם מכניסים מטבע זר למדינה ומאוששים את הכלכלה. תחום התיירות מגוון מאוד וכולל תעופה, מלונאות, טיולים, חבילות נופש, אטרקציות  ועוד תחומים רבים הקשורים לתעשייה שפרחה לפני הקורונה גם ברוסיה ובאוקראינה.

הנפגעת העיקרית מהמלחמה בין חברות התעופה תהיה חברת "אירופלוט" הרוסית, שבשנים של טרום הקורונה והמלחמה הייתה בין החברות תעופה הטובות והמובילות באירופה. אך במאמר זה אתמקד בזווית הישראלית בתיירות לשתי המדינות הלוחמות. מתוך 9 מיליון ישראלים שיצאו את הארץ ב-2019 מעל ל-2 מיליון טסו לרוסיה ולאוקראינה. ב-2019 לפני הקורונה הגיעו לישראל כחצי מיליון תיירים מרוסיה ומאוקראינה. הכנסות המדינה מהתיירים שהגיעו מאוקראינה ומרוסיה באותה שנה היו כמעט 3 מיליארד שקלים. עם שוך הקרורונה אין ספק שההתאוששות בישראל ופתיחת השמים לתיירים וליציאה של ישראלים כמעט ללא הגבלה הייתה קרש קפיצה להתאוששות התיירות לישראל ומישראל.

מומחים רבים ואני בתוכם העריכו ששנת 2022 תהיה טובה משנת 2021 ושהכנסות מתיירות יעלו על 50% מההכנסות משנת 2019. בשנת 2023 התיירות כבר תחזור כמעט לממדים של 2019 ובשנת 2024 התיירות בארץ ובעולם תעבור את השיא שקבעה 2019. כך מעריכים גם ביאט"א, ארגון התעופה העולמי – שבשנת 2024 נחצה את רף ה-4 מיליארד נוסעים בעולם!

אשר להשפעת המלחמה, הערכתי היא כי ההשפעה תהיה קצרת מועד, וזאת בהנחה שהכוחות הרוסיים יחזרו לרוסיה ושאוקראינה תחזור להיות עצמאית. במקרה כזה בטווח הרחוק התיירות תחזור לאוקראינה ותיירים משם יגיעו לישראל. אם רוסיה תכבוש את כל אוקראינה, יוטלו סנקציות על רוסיה ואז ההשפעה על התיירות תהיה הרסנית, גם בטווח הקצר אך בעיקר בטווח הרחוק. במקרה כזה בשנים הקרובות התיירות לרוסיה ומרוסיה תיפגע דרמטית בכל העולם שטס פנימה והחוצה. אשר לישראל, בטווח הרחוק אנחנו נראה חזרה של ישראלים לטיסות לרוסיה ומרוסיה, בעיקר בעקבות הקשרים שלנו עם רוסיה, שייפגעו פחות מאחרים, ובעיקר בגלל האוכלוסיה הרוסית והאוקראינית שנמצאת בישראל. אין לשכוח גם את התיירות הדתית – קברי הצדיקים ובראשם הנסיעות לאומן לקברו של רבי נחמן מברסלב – מדובר על מאות אלפי ישראלים בשנה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

  1. בעולם המטורף שלנו לנבא מה יהיה בעוד שבוע זה לא רציני

  2. יש ימשכו ההחרמות על רוסיה הרי שבמקום לרוסיה יסעו מליוני תיירים מהמערה ומהמזרח הרחוק לארצות אחרות ואם נהיה חכמים הם יגיעו גם אלינו.

  3. אם המלחמה תיגמר בתוך זמן קצר כמו שכתבת אז כל הבעיות יפתרו. המצב יתקן את עצמו מיד. אם זה יתערב ויהיו סיבוכים, הכלכלה העולמית כולה תפגע מאוד.

  4. בסוף המצב יחזור להיות נורמלי. השאלה היא מתי. וכמה אנשים בענף יפגעו עד אז.

  5. כל תחזית מתנפצת כעבור יומיים. בואו נהיה ישרים קודם כל עם עצמנו. לא ניתן לחזות מה יקרה. נחכה ונראה ונעשה את המקסימום

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן