תיירות ותרבות בעידן הקורונה

הסכנה לתיירות ולתרבות היא סכנה לנפש האנושית
תמונה של דוד
עו"ד דוד סנדובסקי

התיירות והתרבות בישראל ובעולם הן מהנפגעות הראשיות של משבר הקורונה. מדובר בשני ענפים משולבים הפועלים באינטנסיביות בחברות המודרניות ותורמות רבות לקידום איכות החיים וטעם החיים, שאר הרוח, החוסן ותחושות הרווחה הנפשית של המרקם האנושי המחפש וצורך חוויות איכותיות. ענפים אלה הם שמאפשרים לתחזק ולקיים ישראל חזקה, חסונה ובת-קיימא.

מצב הקופה הציבורית בישראל טוב מבמדינות אחרות, למרות הוצאות גדולות שחויבו בשל פרדיגמת הקורונה, ובכל זאת שר האוצר אביגדור ליברמן, שהוא ליברטן ודרוויניסט חברתי קיצוני ואיש חומר מובהק, מסרב לסייע לענפים שנפגעים מהשלכות הקורונה. לשיטתו ענפים אלה יכולים להיעלם, והוא מציע למועסקים בהם למצוא פרנסות חדשות. אין ספק שישראל כ"ץ, שר האוצר הקודם, הוא מנהיג רחב אופקים חברתי ואנושי במהותו לעומת ליברמן.

התרבות בישראל כוללת מוזיקה לגווניה המרובים, עיתונות איכותית, הוצאות ספרים, ספריות, קולנוע, סינמטקים, פסטיבלי ומופעי תרבות מגוונים, תיאטראות, סיורים מודרכים במגוון תכנים ונושאים בשילובים ייחודיים וכן הרצאות, כנסים, מרתונים חווייתיים, אמנות, מוזיאונים, מדע, אקדמיה, היסטוריה, שידורי איכות, שירה וריקוד. התרבות תורמת להתמרת מדינת ישראל ואזרחיה וחושפת אותם לרב-גוניות, פלורליזם, הטרוגניות ורב-תרבותיות הולכת וגדלה.

התרבות מעשירה את חוויית החיים ואת טעם החיים של בני האדם ונותנת טעם, דחף, משמעות ועצימות לחייהם. אנשים שחשופים לתרבות מגוונת הם דעתניים ומקוריים יותר, יצירתיים יותר, יזמיים, חדשניים והמצאתיים יותר ואף בעלי כישורי שרידות, חוסן וקיימות מפותחים יותר. עם שעובר תהליכי התמרה תרבותית הוא חזק ומחושל יותר. זה מתבטא בהתמודדות טובה יותר עם קשיים שנגרמים בשל תעתועי וזגזוגי הפוליטיקה והרפואה וביכולת לא לשקוע במצבי מתח, לחץ, שחיקה וחרדה בתקופת הקורונה. יכולת ההתמודדות מקורה ביכולת להתייחס לאירועי החיים השוצפים במתינות, בפרספקטיבה, בסינרגיות ובספקטרום רחבים יותר.

העוצמה האנושית נסמכת על יכולות אנושיות תודעתיות, שכליות, נפשיות, נשמתיות, רגשיות, אסוציאטיביות ואינטואיטיביות. יכולות אלה מתפתחות בהשפעת גיוון תרבותי, שתורם להעשרה מגוונת ולשונות של אסוציאציות אנושיות. החוסן האנושי הוא תוצאה של התפתחות יכולות אנושיות המותנות במגוון התמרות הנובעות מהשפעות תרבותיות ואינן נסמכות על יכולות בינה מלאכותית או על טכנולוגיות מלאכותיות. האינטליגנציה האנושית היא מעצם טבעה גם רגשית וגם אינטואיטיבית ואין היא מנוכרת ומנוגדת לעושר שטמון בפוטנציאל היכולות האנושיות המגוונות הטבעיות. יכולות אנושיות אלה מתפתחות כתוצאה מהתמרות מגוונות, הבזקיות, רנדומאליות, סימולטניות וספירליות שבסיסן תרבותי-אנושי. זאת בשילוב של צירופי מקרים, התכווננויות, מיגנוטים וסינכרונים.

משלים חשוב לתרבות הוא התיירות בעולם הקוסמופוליטי השומר על גיוון ושונות התרבויות, המסורות והמורשות, ללא ניסיונות בלתי פוסקים להאחיד אותן. התיירות, שכוללת רכיבים רבים, מעשירה את עולמם החווייתי, התחושתי, הדמיוני והתרבותי של בני האדם גם על בסיס ההשוואות לתרבויות אחרות. העולם הוא פסיפסי, פאזלי, ובזה ייחודו הפלורליסטי, המגוון והרב-תרבותי.

התיירות ביבשה, בים, באוויר ובחלל מפגישה אותנו בני האדם עם הגיוון, מעשירה אותנו ומרחיבה את אופקינו ואת יכולות ההשוואה שלנו בתחומים רבים. מרכזי התיירות בזמננו הם אורבניים בעיקר, אך תיורי טבע, בסביבות האקולוגיות והטבעיות, גם הם מבוקשים. כמו כן אנו מתיירים בעולם המפותח אך לא פחות מושכות אותנו מדינות מתפתחות בעולם השלישי. בכל תיור אנו לומדים רבות על רב-ממדיות, רב-שכבתיות ורשתיות החיים. בכל פעם אנו נוכחים לדעת עד כמה העולם שבו אנו חיים הוא דומה, שנאמר "סדנא ארעא חד הוא", אך בעת ובעונה אחת יש בו שונויות והיפוכים, ואת כולם אנו לומדים לקבל ולהכיל. כל זה מגדיל את מגוון האסוציאציות של כל אחד ואחת מאיתנו.

כדי שהתיירות תתאפשר למיליונים רבים היא הפכה לענף כלכלי מוביל ומכנים אותה בשם המותגי "תעשיית התיירות". המאסות הגדולות מתיירות בקבוצות. התיירות כוללת תעופה ושדות תעופה, קרוזים, שיט, תחבורה יבשתית – בעיקר באוטובוסים וברכבות, מלונות, מדריכי ומלווי קבוצות, אתרים ומסלולים לסיורים ותיורים. לעומתה התיירות של היחידים צורכת ספרי תיירות ואתרי תיירות באינטרנט כמו Tripadvisor כדי לנווט בסיורים, ופתוחה לצריכה באמצעות אתרים כמו airbnb ו-e-booking. התיירים מגיעים בין היתר כדי להשתתף בירידים, כנסים, אירועים, פסטיבלים, קרנבלים, אולימפיאדות, מונדיאלים, אירועים דתיים גדולים אקסטטיים ומרגשים ועוד.

כל הרכיבים החשובים האלה המגוונים ומעשירים את חיינו, בעיקר מאז שהסתיימה מלחמת העולם השנייה, נמצאים בסכנה ככל שפרדיגמת הקורונה המלאכותית מתמשכת ומתקבעת. קיימת סכנה שאורחות חיינו וסגנונם המגוון ישתנו באופן בלתי הפיך על ידי אלמנטים של בני אדם שלא רוצים בטובת בני האדם במתכונת שתוארה במאמר זה, אלא במתכונת לא אנושית טכנולוגית ומלאכותית, שהיא חד-ממדית ומאותחלת מחדש. נקווה לכישלונם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. אכן, כל מילה !!!
    בלי תיירות אין חיים מסביב לעולם ובארץ ובלי תרבות אין נשמה !!!

  2. החיים קדושים. הם לפני הכל. אחר כך כל היתר. אפשר גם להמתין מעט או אפילו הרבה בשביל להציל מה שיותר אנשים.

  3. גם תרבות וגם בריאות. לא לוותר על אף אחד מהדברים הכל כך חשובים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן