הזדמנות לשינוי

התאחדות המלונות הפרטיים ואתרי האירוח הקטנים
תמונה של מאיר
מאיר פלג

המציאות שכפתה עלינו מגפת הקורונה, על הווריאנטים השונים של הנגיף ולאחרונה האומיקרון, מחייבת הקמת מסגרת מאוגדת חדשה בענף המלונאות, שתדאג לבתי המלון הפרטיים ולאתרי האירוח הקטנים והבינוניים. התאחדות בתי המלון הקיימת היום דואגת בעיקר לאינטרסים של הרשתות הגדולות, ולעניות דעתי, אינה מסתכלת באופן שווה על כל המרחב התיירותי בארץ.

תעשיית התיירות היא תחום נרחב מאוד וכוללת מגוון גדול של מקצועות, עסקים, משרות, וכן הלאה. ענף התיירות חווה משבר גדול מאוד בעקבות הקורונה, בישראל ובעולם כולו, עסקים נסגרו ורבים מצאו עצמם מובטלים. אולם ללא יד מכוונת בראייה כוללת של ממש, כל גורם בענף מושך באופן טבעי לכיוון שלו ואין בכך תועלת או תקווה ממשית ליציאה מן המשבר.

שאלות רבות מתעוררות לאור המצב: איך יוצאים מהמבוך? מי ואיך צריך לייצג את הגורמים בענף? ובעתיד ודאי תיבחנה השאלות: כיצד שרדו אלה שנותרו פעילים, ומדוע נפלו רבים אחרים? נכסים ישנו פנים ויחליפו בעלויות. במאמר זה אבקש להתמקד בנושא חשוב שמתחזק על רקע המצב: הצורך בשינוי תפיסה וגישה בתיירות בישראל. אין דין טבריה כדין אילת, וכמובן שבתל אביב ובים המלח הסיפור שונה, וכך גם בירושלים ובנצרת. אבל ישנם אזורים מסוימים בארץ שיש ביניהם דמיון בעיקר באופיו של האירוח, כוונתי לאתרי אירוח פרטיים וקטנים.

אני מציע להקים מסגרת מאגדת לכמחצית משוק התיירות בישראל, תחת הכותרת "אתרי האירוח הפרטיים". גודל אתר יכול להיות מצימר בודד ועד למלון ובו 100 חדרים ויותר, אך חייב שיהיה בבעלות פרטית ולא חלק מרשת. ההתאחדות החדשה תנוהל בנפרד מזו הקיימת היום, ותותאם לצרכים של מלונות ואתרים בסדר גודל כזה. הפתרון הקשור לגודל ולמהות האחזקה, הוא מונח ידוע לגבי עסקים קטנים ובינוניים. אלה ישתייכו מרצונם, כמובן, להתאחדות החדשה.

ההתאחדות של אתרי האירוח הפרטיים תתפעל משאבים באיגום מרכזי, כדי להוזיל עלויות לכל החברים. שיווק משותף יביא כמובן לחיסכון. כמו כן, תידרש התאמה פרטנית על בסיס מאפיינים כגון מיקום, גודל, מתקנים, שירותים וכדומה. ייקבעו תקנים לניהול יעיל מכל הבחינות, ותלונות לקוחות יטופלו על ידי ועדת ביקורת מרכזית וניטרלית. ביקורת טיב תתבצע מעת לעת, ותישמר האיכות. כדי לעודד ולהביא לאכלוס בתפוסה גבוהה בכל המלונות ואתרי האירוח שיהיו חברים בהתאגדות, יקוימו אירועים במתחמים גאוגרפיים סמוכים. רכש משותף יוזיל עלויות בשל היתרון לגודל, יתרון שממנו נהנות כעת רשתות המלונאות הגדולות.

תיתכן גם הקמת מערך הזמנות מרוכז כדי להוזיל עלויות ולהתייעל במתן השירות, שדרוג אתרי האינטרנט, פרסום מרוכז ברשתות החברתיות, כמו גם הקמת קהילה גדולה במיוחד עבור אתרי האירוח הפרטיים החברים ברשת ההתאחדות החדשה. מערך ממוחשב מרכזי של ניהול קשרי לקוחות יכול לפעול טוב יותר או לפחות ביעילות כמו מרכזי ההזמנות של הרשתות הגדולות.

שינוי חשיבה מתחייב לכל אתרי האירוח הפרטיים, הקטנים והבינוניים, שאינם חלק מהרשתות הידועות שהשתלטו על סוכנויות ונציגויות ושאר נקודות המפתח. זה בדיוק הזמן לשינוי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. המלונות הפרטיים ובטח הקטנים לא מעוניינים לשתף פעולה בניהם כי הם מסתכלים על האירים כמתחרים שלהם

  1. הבעיה היא חינוך והסברה לבעלי המלונות הקטנים, כי רובם יורשים או בעלי צימרים ומתחמי אירוח שטרם למדו את ההוויה אחרי קורונה, ולא למדו ניהול בכלל, לא מבינים מונחי שיווק ועושים טעויות של טירונים.

  1. vpjs הדבר היחיד שלדעתי מונע מהם – פחד- פחד ומחסומי ידע ומידע, פחד מקידמה וטכנולוגיה, חשש לאוטונומיה שהם מרגישים כיום.

 2. עכשיו הזמן לריכוז פעילות בגיוס חברים להתאחדות החדשה, במיצוב גישה שיווקית חדשה, בעיצוב וארגון מערכי רכש מרוכז, ביצירת מצב של איגום משאבים ומיזמים גאוגרפיים משותפים. הנהלתם יודעת מי טוב בזה…

 3. חדשות | תיירות ותעופה
  לין מול ניסנקורן: 11 מלונאים הצטרפו לאיגוד המסחר — והחל מאבק בהתאחדות
  בעקבות פרישתה של קבוצת מלונאים קטנים מהתאחדות המלונות וחבירתה לאיגוד לשכות המסחר, נפתחה חזית בין הנשיאים של שני הארגונים ■ לין: "המלונאים מינו לוביסט — ועשו אותו נשיא" ■ ניסנקורן: "חבל שהוא מתבזה בביטויים כאלה, קיבלתי את אמון המלונאים ואוביל את הענף"
  06:19, 10 בפברואר 2022
  לא כל יום קם מתחרה לארגון ותיק ובעל השפעה בממשלה. דווקא עכשיו, שנתיים בתוך משבר הקורונה, שפגע קשות בענף המלונאות, החליטו 11 מלונאים קטנים לפרוש מהתאחדות המלונות, בראשות הנשיא החדש אבי ניסנקורן, ולהקים חטיבה מלונאים באיגוד לשכות המסחר, בראשות הנשיא אוריאל לין.

  פרישתם של 11 המלונאים מהארגון הגדול, המייצג כ–440 מלונות, וחבירתם לאיגוד לשכות המסחר, לא עברה בשקט. הפורשים, בעלי מלונות קטנים ובינוניים ברחבי המדינה, נעשתה על רקע הטענה כי ההתאחדות אינה מייצגת את האינטרסים שלהם, ומתמקדת בייצוג הרשתות הגדולות והמקושרות — כמו ישרוטל, פתאל ודן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן