לעובדים אני דואג

עוד פגיעה בענף התיירות, וסיוע אין
תמונה יהודה זפרני
יהודה זפרני

ראש הממשלה ושר הבריאות האריכו את חובת הבידוד לשבים לישראל לעשרה ימים. החובבנות נמשכת!

מדובר בפגיעה אנושה בענף התיירות. רבבות עובדים ומשפחותיהם נותרו ללא הכנסה. מאז יוני האחרון הם אינם מקבלים עזרה מהממשלה ואין פתרונות. שאף אחד לא יגיד "לא ידענו ולא שמענו", כי צפויים עוד מתאבדים מקרב עובדי ענף התיירות על שלל מקצועותיו. בקורונה לא אשמה אף מדינה בעולם (אולי אחת), אבל האחריות על התנהלות המדינה בזמן מגפה מוטלת על הממשלה וההנהגה של כל מדינה. כמו שעלינו להודות להנהגת המדינה על פעולות טובות, מוטל עלינו לבקר אותה כאשר נעשות פעולות לא נכונות וחסרות אחריות.

ענף התיירות מגוון מאוד וכולל תיירות יוצאת, תיירות נכנסת ותיירות פנים, ובכל התמחות שכזו מועסקים אנשים בעשרות ואפילו מאות של מקצועות. בישראל מועסקים בתחומים אלה כרבע מיליון אזרחים, היקף שלכל הדעות הופך את ענף התיירות לענף משמעותי וחשוב למדינה ולעתידה.

למרבה הצער, ממשלת ישראל אינה יודעת כיצד לטפל בעובדי הענף ושלוחותיו, ואוזלת ידה מעוררת התמרמרות חריפה בקרב העובדים, ובעיקר אלה הממוקמים נמוך בסולם. לבעלי חברות התעופה, לבעלי המלונות ולבעלי חברות הנסיעות בישראל אני פחות דואג. למרות הפגיעה הכלכלית בעסקיהם, להם יש ממה לחיות. אל תשכחו כי מאחוריהם עשור מדהים של תיירות משגשגת ששברה שיאים בכל ההיבטים. שנת 2019 הייתה שנת שיא כל הזמנים: 9.1 מיליון יציאות של ישראלים לחו"ל, 4.5 מיליון כניסות של תיירים לישראל, כ-25 מיליון נוסעים נמנו בנתב"ג ובמעברי הגבול של ישראל. הכנסות המדינה מתחום זה הגיעו להיקף של עשרות מיליארדי שקלים. באותה שנה הוכפל תקציב משרד התיירות. המדינה סבסדה עד כ-30% מעלות הבנייה של מלונות חדשים. במילים אחרות, אין מה לדאוג לבעלי החברות ולבעלי הממון.

למי אני כן דואג ולמי חובה עלינו לדאוג? חובה עלינו לדאוג לעובדים עצמם, אלה שעשו את העבודה להשגת השיאים אך הרוויחו משכורות מינימום, בעוד שבעלי החברות, בעלי המלונות ובעלי חברות התעופה הרוויחו מיליונים מדי שנה. הממשלה הקודמת דאגה לכולם, כולל לעובדי ענף התיירות, בסיוע חודשי, משכורת וחל"ת. הייתה עזרה מסוימת, והעובדים שהרוויחו מעט לפחות הביאו לחם הביתה. דאגו שהמשפחות שלהם יחיו בכבוד. אולם הממשלה הנוכחית ביטלה את העזרה לכולם, כולל לעובדי התיירות, וזה מהלך מקומם ולא צודק. אם המשק החזק שלנו שורד, אז קדימה, בואו נעזור לחלשים, והיום החלשים הם עובדי התיירות היוצאת והנכנסת, עובדי התעופה וכל מי שקשור לתעשייה הזאת, שיש לה פוטנציאל גדול כל כך.

ההתייחסות לעובדי הענף חייבת להשתנות. בימים קשים אלה חשוב לשמר את עובדי ענפי התיירות, להזרים אוויר לנשימה ולאפשר הישרדות. אין לי ולכל המומחים ספק כי בשנים הקרובות התיירות על כלל ענפיה תחזור לפרוח בארץ ובעולם, שהרי התיירות היא הגשר לשלום ולשדרוג כלכלי. אני קורא לממשלת ישראל להתעשת ולהתייחס ברצינות למשבר הקשה בענף התיירות על ענפיו השונים, בעיקר בכל הקשור לעובדים, אלפי האנשים בעלי הלב הגדול ששירתו מיליוני אזרחים ותיירים במינימום שכר ובאהבה מרבית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

  1. צודק, וחכן בלי דכל אירגוני התיירות יתאחדו, לא יקרה כלום ובעיקר העובדים הם שסובלים

 1. אנא המשיכו במאבק ואף הגבירו את הקול. אסור לחסל את ענף התיירות הנכנסת

  1. צודק לגמרי ונעשה ככל יכולתנו להשמיע את זעקתם של עןבדי התעשיה הנהדרת הזאת

 2. צודק לגמרי ונעשה ככל יכולתנו להשמיע את זעקתם של עןבדי התעשיה הנהדרת הזאת

 3. מאמר חשוב מאד , תודה על הרגישות והאכפתיות שאתה מפגין , זאת הנקודה החשובה.
  בין העובדים יש חשש לכתוב מילים כאלו, וקולם לא נשמע ..תמשיך להיות השופר .

  1. אני בדעה שכבר לא צריך לחשוש אבל אשמח תמיד להשמיע את כולם של העובדים, גם כשאני מנהל חשוב להשמיע את קול העובדים.

 4. ענף התיירות הנו מכרה זהב למדינת ישראל, שאין לה אוצרות טבע רבים. אסור לפגוע בפוטנציאל הזה.

  1. לצערי יש כאלה שלא מבינים תיירות ופוגעים בעובדי הענף בכוונה

  2. לגמרי נכון ןככל שיבינו זאת, כך ייטב למאות אלפי עובדי התיירות וטוב למדינת ישראל.

 5. האם אני צודק שאני שומע כאן צליל פוליטי?
  או זאני טועה?

  1. אתה טועה בצליל…כמומחה לתיירות ותעופה כבר 35 שנה, אני מביא עובדות ונאבק כל הזמן למען עתיד התיירות.
   במאי 2020 הייתי בין אלפי עובדי התיירות שהפגינו נגד ממשלת נתניהו שבעקבות הלחץ החליטה לעזור לעובדי התיירות גם בחל"ת גם במענקים וגם בפיצויים.
   הממשלה הזאת ביטלה את הכל ביןני 2021 ואנחנו נמשיך לעשות מה שדרוש למען עתיד טוב יןתר לתיירות על כל שלוחותיה ומקצועותיה בישראל.אמן.

 6. ויש סיבה להיות מודאג. כל הכבוד לכל מי שמעלה קול צעקה.

  1. נכון מאוד, אנחנו מודאגים, העובדים מודאגים ולצערנו מקבלי ההחלטות לא מודאגים…

 7. מעניין אותי להבין. מהזעקה שהקמתם אנשי התיירות יצא משהו? האם הממשלה אכן מציע עזרה? פשוט לא ברור.

  1. לצערי אין מתווה ואין פתרון לכלל ענפי התיירות כמו שהיה לנו בממשלה הקודמת

 8. לא מדאיגות אותי ההחלטות
  אלא השינויים כל שעה
  ואי אכיפה של אף החלטה

 9. הבעיה שכל סקטור וכל תת סקטור פועל למען אנשיו ולא יותר. זו טעות. כולם צריכים להלחם יחד שתהיה פעולה צודקת וחלוקה צודקת בין כולם. מי שצריך לתת יותר. מי שצריך לוותר על חלק. ומי שצריך לקבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

פסוקו של יום

שימוש באמירות מחץ כדי להסביר את המצב שנקלענו אליו

דילוג לתוכן