למה הציבור צריך לממן חברה פרטית?

קריאות העזרה של "אל על"
אל-על צילום: Oleg Belyakov he.wikipedia.org

בשבועות האחרונים אנחנו עדים לקריאות מצוקה של חברת התעופה "אל על" ולבקשותיה לעזרה נוספת ממשרד האוצר. האם אלו באמת קריאות מצוקה לפני פשיטת רגל, או שאלו קריאות מצוקה בהמשך למו"מ כדי לקבל סיוע מהמדינה, קרי מאתנו הציבור? למה בכלל הציבור צריך לממן חברה פרטית? אני מזכיר שבשנה האחרונה נמכרה אל על במחיר של כ-500 מיליון שקלים לידי איש עסקים יהודי-אמריקני ותכנית הבראה יצאה לדרך, כולל סיוע מהמדינה, כלומר מכספנו שלנו. אני תמיד אזכיר שהסיוע הוא מאתנו הציבור, והשאלה היא מדוע עלינו לסייע ומה יוצא לציבור ולמדינה מהסיוע לאל על.

בואו נתחיל ונאמר שאין צורך לסייע לחברה פרטית שהיא על סף פשיטת רגל. כוחות השוק יעשו את שלהם ואל על תימכר לבעל הבית הבא. או שיקנו את נכסיה ויפתחו חברת תעופה חדשה וימזגו את הפעילות של אל על לתוכה או שהיא תימכר לאחת מחברות התעופה הקטנות ממנה אך החזקות ממנה לעתיד. אבל… כן, יש אבל – יש סיבה כן לסייע לאל על. בעת צרה, מלחמה, משבר או מגפה רוב החברות הזרות מפסיקות לטוס. היחידות שממשיכות לטוס הן החברות הישראליות, ואל על בראשן בגלל גודלה ובגלל הסכמי התעופה שלה.

מצד שני, כל מומחי התעופה המקומיים והבין-לאומיים, ואני בתוכם, אומרים וטוענים שאל על נמצאת בהנשמה מלאכותית, על סף פשיטת רגל, כבר כמה שנים, ולולא הסיוע של המדינה לא הייתה שורדת. חברת תעופה, גם לפני הקורונה וקל וחומר בעיצומה של המגפה, לא יכולה להתנהל עם 6,000 עובדים ועם כ-700 טייסים וים של הוצאות על כ-40 מטוסים. עם הוצאות כאלה, זה פשוט לא עובד, זאת פשיטת רגל מובטחת מראש. לכן המצדדים בהפסקת הסיוע שלנו כמדינה וכציבור צודקים, כי אם המצב לא משתנה אז למה לזרוק לשמיים מאות מיליוני שקלים?

יש פתרונות מקצועיים לבעיות של אל על. אלה ההצעות העיקריות:

 1. תכנית הבראה קיצונית שתתאים את מצב חברת התעופה לעידן הנוכחי.
 2. סגירת אל על ופתיחתה מחדש עם הסכמי שכר חדשים שמותאמים לימינו ועם רמת הוצאות נמוכה ומותאמת למצב התעופה של היום.
 3. מכירת אל על ונכסיה העיקריים – מועדון הנוסע המתמיד, חברת "סאן דור", המטוסים והמותג.
 4. מכירת אל על לאחת משתי חברות התעופה האחרות – "ישראייר" או "ארקיע". הן אמנם קטנות ממנה, אבל יש להן בעלי בית חזקים ורמת ההוצאות שלהן מותאמת למצב. רמי לוי כבר הכריז ש"ישראייר" תהיה החברה הלאומית, וכנראה לא סתם אמר זאת.
 5. מיזוג שלוש החברות הישראליות לחברה חזקה ותחרותית אחת. כולם ירוויחו, כולל הציבור הישראלי.
 6. להפוך את אל על כולה לחברת לואו קוסט, מלבד הקווים לארצות הברית ולמזרח הרחוק, וגם זה בתנאי שהקווים רווחיים.
 7. לסגור את אל על, כפי שקרה לחברות תעופה רבות בעולם, כולל הגדולות ביותר, כמו TWA פאן אמריקה ועוד רבות וטובות שנסגרו ואינן. העולם ממשיך לטוס ויש תחליפים לכל מצב.

נכון שבעסקים אומרים שהכול מתחיל בניהול ומסתיים בניהול, אבל במקרה של אל על, גם אם נביא את ההנהלה הטובה בעולם, אם היא לא תקבל את הכלים להצליח היא תיכשל. אין ספק שאל על חשובה לתעופה הישראלית ולמדינת ישראל, אבל חייבים לעשות את השינויים המתבקשים. רק שינוי ישאיר את אל על חיה, נושמת, בועטת, ובעיקר טסה לגבהים.

בברכה ובהצלחה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

28 תגובות

 1. אל על ועובדיה הלכו עם הליכוד כנראה כמו הרבה חברות גדולות. למכור! למכור!

  1. אין קשר םמפלגה כזאת או אחרת.
   הבעיה לרוב בניהול.

 2. צודק לחלוטין. לא לתת יותר אף שקל לאל על. למנות כונס נכסים. להיפטר מכל השומנים. טייסים וותיקים – לפנסיה בכבוד. טייסים צעירים שעדיין משרתים במילואים – לקלוט לקבע או למצוא פתרון תעסוקתי מתאים אחר – בנושא הטייסים המדינה חייבת לסייע.

  1. תודה רבה ואכן יש כאן מצב לא פשוט שמחייב החלטות קשות ולא בזבוז כספי ציבור.

 3. לא צריך לממן את אל על ואפילו אסור לממן את החברה הקרובה הזאת. יש דברים יותר חשובים להוציא עליהם את הכסף.

 4. תודה רבה ואכן יש כאן מצב לא פשוט שמחייב החלטות קשות ולא בזבוז כספי ציבור.

 5. יהודה שפאני לגמרי צודק. חברה מנוהלת גרוע עם מוסר פנימי נמוך של בעלי הכוח. לסגור.

 6. הקשר הישיר והעדיף שלהם עם העולם החרדי היה אחד הגורמים להרס

  1. לא בהכרח, הציבור החרדי מהווה פחות מ 10% מהנוסעים באלעל. הבעחה היא ניהול ניהול ניהול.

 7. יש סיבה אחת חשובה וגם אתה ציינת. אם יהיו בעיות בטחוניות כמו חטיפות אי אפשר לסמוך אלא על חברה ישראלית שהממשלה מגבה.

  1. לפי דעתי יש לעשות מיזוג בין שלוש החברות הישראליות ולהפוך אותם לחברה אחת גדולה שיכולה להתחרות עם ענקי החברות העולמיות..כך גם הציבור ירוויח…
   תודה רבה

   1. מסכים, אחת הדרכים שציינתי ליציאה מהמשבר. אנחנו שוק יחסית קטן מול העולם..

  2. דליה יקרה, נכון אבל עדיין צריך לדעת שהמדינה מממנת את כל הוצאות הביטחון של אלעל ועדיין היא בצרות בעיקר בגלל בעיות ניהול, הוצאות מנופחות והכנסות מועטות וחוסר הבנה של עולם התעופה העתידי.

 8. נכון – הכניעה לחרדים הזיקה קשות לאל על. אבל סיפור קטן שידגים לקוראים מה היא אל על. פעם טסתי מניירובי לתל אביב באל על. הטיסה הייתה מלאה עד אפס מקום. עמדתי בתור לביטחון. לפתע הגיעו זוג ישראלים, עקפו את התור לביטחון וניגשו ישר לנציגת אל על. לא היו להם כרטיסי עלייה למטוס. שמעתי את השיחה ביניהם לבין "גברת אל על". התברר לי שהם איזה סוג של פרוטקציוניסטים. "גברת אל על" ביקשה שימתינו רגע ופנתה לבדוק משהו במחשב. כעבור דקותיים אמרה לזוג הנכבד: הורדתי זוג מקומיים מהטיסה וסידרתי לכם מקום. הזוג קיבל כרטיסי עליה למטוס ונעלם בשרוול לכיוון המטוס. לפני עמדו זוג קניתיים, גבר ורעייתו, נראו מכובדים, הגבר לבוש בחליפה אירופית והאישה בלבוש קנייתי מסורתי. כשהגיעו לדלפק וביקשו לעבור את הביקורת הודיעה להם "גברת אל על" שהמטוס מלא ולא נותרו מקומות עבורם. הגבר ניסה להתווכח בעדינות ולא עזר לו. העלייה למטוס נמשכה. הגבר הנעלב פנה הצידה והתקשר בטלפון נייד לאן שהוא. שמתי לב שהוא מדבר בסוואהילית בעדינות אך בתקיפות. הוא נטל את ידה של רעייתו ופנה לשבת בצד. כעבור מספר דקות הופיע במקום קצין צבא מלווה בכיתת חיילים. הקצין ניגש ל"גברת אל על" והודיע לה שהוא עוצר את העלייה למטוס עד שלא יתברר מדוע לגבר הנכבד שקיבל OK על הטיסה לפני ימים אחדים, לא נמצא מקום על הטיסה. התעורר ויכוח. הגברת התקשרה לקב"ט הישראלי בניירובי כדי לבקש את עזרתו. הוא ביקש לדבר עם הקנייתי והגברת קראה לאיש הנכבד שישב בשקט בצד. כעבור דקת שיחה השפופרת הונחה וכל הצוות המקומי של אל על, כולל הטייס שהגיע למקום החלו לרקוד מסביב לזוג הקנייתים.
  לקצר את הסיפור – הגבר הקנייתי היה ראש אחד "השירותים המיוחדים" של קניה. הוא טס לישראל לפגוש את המקבילים לו. ה"חברה" של אל על "אכלו אותה". הם רגילים לעשות פרוטקציות לחברים. גם זוהי אל על, חברה ישראלית לכל דבר.

  1. עצוב לשמוע. אכן הבעיה ניהול ניהול ניהול. הכל מתנקז לזה..
   תודה.

 9. כאשר החברה תתפרק והסיפורים יצאו תלמדו איזה חדירות היתה כאן

  1. כנראה שנשמע , אתה יכול כבר לספר לנו כאן…בשמחה, נפרסם ונעדכן את ציבור הקוראים.

 10. ה,שלה הקודמת נתנה תמיד הכל לאל על. כעת אני מקווה שהגישה תהיה אחרת.

  1. אין קשר לממשלה, כל ממשלה מימנה את הוצאות הביטחון. זאת חברה פרטית. הבעיה היא של החברה והבעלים. ניהול נהץיהול ניהול.

 11. אל על מוגדרת ומהווה בפועל את זרוע התובלה האווירית האיסטרטגית בחירום של מדינת ישראל.
  מדינת ישראל במודע לא מחזיקה בח"א מערך תובלה איסטרטגי אלא טקטי בלבד .
  מניית הזהב של המדינה מגדירה את סף המינימום הנדרש כאשר היקף ההפעלה וגיוס אנשי אל על במסגרת יחידת אל על נקבע בזמן אמת.
  ההפעלה האחרונה היתה במהלך רכבת האויר של הציוד הרפואי בתחילת משבר הקורונה. אבל כל הזמן ישנה פעילות בהיקפים כאלה או אחרים.
  לישראל מעצם מיקומה אין את הלוקסוס לוותר על זרוע תובלה איסטרטגית או לסמןך על חסדי מדינות אחרות. יתנו – מה טוב לא יתנו..יש על מי לסמוך.
  כך שהאופציה של סגירת אל על לא רלוונטית ואף ממשלה לא תיקח את האחריות לכך.

  1. אפשר להעביר את המהיה לחברה ישראלית אחרת. העיקר שתהיה תעופה ישראלית, לעניות דעתי לא צריך יוצר מ 2 חברות…

 12. ממש הציבור לא צריך לממן את אל על כחברה פרטית ובטח לא לשלם כל כך יקר עבור מחירי הטיסות שלהם.
  בנוסף לכך אם הם רוצים שיממנו אותם אז שיהיה גם טיסות בשישי שבת רוב הציבור במדינת ישראל חילוני.
  דבר שלישי המון חרדים טסים באל על ולא מוכנים לשבת בטיסות ליד נשים או משפילים דיילות כאילו הן חייבות להם משהו.
  והגיע הזמן שתהיה חברה ישראלית לאו קוסט זולה שכולם יוכלו לטוס בזול וככה ירוויחו כמו שהם רוצים "אל על" תרתי משמע.

  1. אכן חלק מדברייך נכונים וזה חלק מהשינוי שאלעל זקוקה לו..שינוי ניהולי ומבני.

 13. אל על לפי דעתי לא היתה של העם לכן העם לא צריך להיות ולעזור לה .. היא היתה יותר לאוכלוסיה של "העיליתה" היא הזניחה ודחקה אוכלוסיה ומגזר שלם ( המגזר הערבי) בטענת הביטחון, המגזר הערבי טס בכל חברות התעופה הישראליות והעולמיות עם בידוק בטחוני וזה בסדר, אבל באל על זה לא היה בידוק זה היה סיוט … וכמובן הכל מתחיל ומסתיים בניהול או כמו שאומרים הדג מסריח מהראש…. אז עדיף להחליף את הכל ולהתחיל מחדש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן