פריחה מחודשת בתיירות?

ללא מגפות ומלחמות 2025 צפויה להיות שנת שיא בתיירות
תמונה של יהודה
יהודה זפרני

ישראל באופן רשמי כבר אחרי הקורונה, העולם עדיין לא. חלק מהעולם סובל יותר מהמגפה הארורה, חלק פחות, ואנחנו בישראל נמצאים מעל כולם כי אצלנו רוב התושבים מחוסנים, וזה יתרון עצום למדינה שלנו – בעיקר בנושא הכלכלי והתיירותי. בנושא הכלכלי אין צורך להרחיב, ברור שהמשק מתחיל לחזור לעצמו ואפילו מגיע לשיאים חדשים. הנה בינואר עד מרץ נמסרו יותר מכוניות ללקוחות מבכל שנה מאז מקום המדינה. בחודש אפריל נגבו יותר מיסים מכל חודש אפריל אחר מאז קום המדינה. ו… בחודש שעבר נכנסנו בדירוג העולמי ל-20 הכלכלות הגדולות והטובות בעולם!

ובתיירות – לפני הקורונה הגענו לשיאים חדשים כשיותר מ-9.1 מיליון ישראלים יצאו לחו"ל ו-4.5 מיליון תיירים נכנסו לישראל. ההכנסות מתיירות היו כמעט 25 מיליארד שקלים ובממוצע על כל 100 אלף תיירים שנכנסו גויסו כ-5,000 עובדים חדשים למגוון ענפי התיירות, מלונאות, תעופה ופנאי. השבוע בשעה טובה נחתה בארץ ישראל קבוצת התיירים הראשונה לאחר המגפה. זו בהחלט בשורה לענף התיירות, שנפגע ראשון במגפת הקורונה וכנראה יהיה האחרון לצאת ממנה.

ובכל זאת הנה אנחנו עדים לתיירות פנים – רוב הישראלים נשארים בבית ולא יטוסו לחו"ל, והמלונות בתפוסה מלאה לקיץ. המלונות בארץ משוועים לעובדים ולא מוצאים אותם. מנהלי הענף תולים את האשם בדמי החל"ת, שהעובדים, בעיקר הצעירים, מעדיפים להסתמך עליהם ולהישאר בבית מבלי לעבוד. בואו נקווה שגם דמי החל"ת יסתיימו, אבל בהסדר שייתן מענה לעובדי התיירות שאינם יכולים לחזור לעבודתם, בעיקר במשרדי הנסיעות שמתמחים בנסיעות לחו"ל ובתיירות נכנסת.

הבשורה לקבוצה זו היא שענף התיירות הנכנסת מתחיל להתעורר, ולהערכתי יחזור לממדי 2019 רק בשנת 2023. עם זאת, אני צופה שב-2025 נעבור את השיא שהושג ב-2019. כמובן, זאת בהנחה שלא יהיו מגפות ולא מלחמות. לצערי, במזרח התיכון איש אינו יכול להבטיח זאת, ואני כמובן לא נביא.

יש להביא בחשבון שיש מאות קבוצות מחו"ל שמעוניינות להגיע לארץ הקודש, והשנה נוסף לה עוד תואר – "ארץ החיסונים". משרד הבריאות יחד עם משרד התיירות, משרד התחבורה ומשרד האוצר עמלים על מתווה שיאפשר הגעה של קבוצות רבות תוך שמירה מפני החדרת הנגיף לישראל. זה לא פשוט בשל הלחצים המובנים של כל הצדדים. חשוב להבין שבעידן של היום ואחרי הקורונה, הבריאות מעל הכול.

תיירות החוץ כבר מתחילה לחזור לחיים, יותר ויותר חברות תעופה חוזרות לטוס לישראל וגם טסות מכאן כמעט לכל העולם. מספר הנוסעים מישראל לחו"ל כבר הוכפל יחסית לימי המגפה, ויותר ויותר יעדים נפתחים לנו, כולל באירופה, איי יוון, גיאורגיה, תאילנד ומדינות נוספות במזרח הרחוק, ארצות הברית. ההמלצה שלי היא להתעדכן מדי יום באתר של משרד הבריאות על המלצות בנוגע למדינות שאין לטוס אליהן וכאלה שנפתחות לקהל הישראלי.

כאמור, אני משער שב-2023 לא נגיע למספרי השיא של 2019, אבל גם כאן, ענף התיירות משווע לחזרה לחיים ובעיקר להחזרת עובדים למקום עבודתם. כולי תקווה שענף התיירות יחזור לעצמו ובמהרה, כי הענף הזה הוא ענף חשוב למדינה מבחינת הכנסות כספיות, תעסוקה, ולא פחות חשוב – מבחינה תדמיתית בעולם. כל תייר שחוזר מרוצה לארצו יכול להעביר את תחושותיו החיוביות לעשרה בני אדם מסביבו לפחות, וגם הם הופכים לשגרירים טובים ולתיירים פוטנציאליים. שנת 2021 היא שנת ההתנעה לאחר עידן הקורונה, שנת 2022 תהיה שנה טובה לענף התיירות ובשנת 2023 כבר נגיע לשיא חדש. בתנאי כאמור שלא יהיו מגפות ולא מלחמות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. דברים מעודדים מקווה שהאופטימיות במקומה.
  יישר כח על דברים חיובים ולא רק שליליים

  1. תודה רבה ובתיירות חייבים להיות אופטימיים ואין לי ספק שנצליח והתיירות כבר מתחילה לפרוח..

  1. משתדל תמיד להיות אופטימי על סמך עובדות, ניסיון ומומחיות…

 2. כפי שכבר כתבו, טוב שיש גם מאמרים ותחזיות חיוביות ולא רק נבואות שחורות.

  1. לגמרי צודקת. על סמך ניסיון, עובדות ומומחיות.
   תודההה

 3. עשית טוב שסייגת את התחזית
  המתיחות עם הערבים יכולה לחזור בכל רגע
  הקורונה בעולם עוד לא נעלמה

 4. זה כמובן תלוי מאוד מה יקרה עם הקורונה בכל העולם ולא רק אצלנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן