הרכיבו את משקפי המציאות המדומה וצאו לחופשה

תיירות ומציאות מדומה בעידן של שינויים ואי-ודאות
תמונה של מתן
מתן שעיה

דמיינו לעצמכם את החופשה המשפחתית הבאה: בחרתם בחופשה אקזוטית ומפנקת באחד החופים עוצרי הנשימה בתאילנד. והנה הגיע היום שחיכיתם לו כל כך, השעון המעורר מצלצל בשעה 07:00 בבוקר, ואתם מתארגנים לקראת החופשה. התקלחתם, צחצחתם שיניים, התלבשתם יפה והכי חשוב: הרכבתם את משקפי "המציאות המדומה", והצמדתם לגופכם את חיישני המגע וחיישני הריח. ישבתם על הכורסה הנוחה שלכם, נשענתם לאחור, ו"יצאתם" לחופשה בתאילנד. נכון, התרחיש הזה נשמע קצת יותר מדי עתידני, ואפילו קצת מפחיד, אך אנחנו מתקרבים לשם בצעדי ענק.

"מציאות מדומה" היא סימולציה של הסביבה באמצעות מחשב או טלפון נייד, באופן שנותן למשתמש, המרכיב משקפי תלת-ממד מיוחדים, אשליה כי הוא נמצא בסביבה המציאותית שאותה מדמה המחשב. זו יכולה להיות סביבה דמיונית לחלוטין או כזו הלקוחה מהמציאות.

עולם ה"מציאות המדומה" משתנה ומתפתח במהירות בשנים האחרונות. ענקיות הטכנולוגיה (פייסבוק, גוגל, מיקרוסופט ועוד) רוכשות חברות שמפתחות משקפי "מציאות מדומה", ומשנות בהדרגה את חוקי המשחק. כך לדוגמה, אימוץ הטכנולוגיה של הטלפונים הניידים, שינה את חיינו ב-180 מעלות לפני כעשור. כיום הרוב המוחלט של השיווק מתרחש ברשתות החברתיות, רכישת מוצרים מבוצעת אונליין, ואט אט נציגי השירות מתחלפים בצ'טבוטים ממוחשבים. אם כך, צריך להתייחס ל"מציאות המדומה" כאל טכנולוגיה שבעתיד הקרוב כנראה תשתלב בחיינו, ותחולל שינויים שעד היום היו בגדר מדע בדיוני.

מגפת הקורונה שפרצה בסוף שנת 2019 גבתה קורבנות אדם רבים והביאה למשבר כלכלי עמוק בעולם כולו. נזק עצום נגרם לענף התיירות: במדינות רבות ברחבי העולם הוכרזו סגרים הרמטיים, טיסות בוטלו ואתרי תיירות ומלונות נסגרו.

אולם דווקא הקורונה העלתה לתודעה את המושג "מציאות מדומה". לפתע יכולנו כולנו לבקר במוזיאון ה-Louvre ולראות את הבית של אנה פרנק בתלת-ממד מבלי לצאת מהבית. ביקורים מהסוג הזה הם חלק מאסטרטגיה שיווקית של חברות, שמטרתן המרכזית היא להישאר בתודעת הצרכנים באופן אקטיבי. ברגע שיתאפשר לחזור ולטייל, המקומות שביקרו בהם באופן וירטואלי יהיו בתודעתם של הצרכנים והם יצפו להגיע אליהם פיזית. אטרקציות רבות, כגון מוזיאונים, גני חיות ופארקי מים פרסמו סרטונים בצילום של 360 מעלות (חלקם בשידור חי), שניתן לצפות בהם ממסך המחשב בבית. הצופה מחליט לאן ברצונו לנוע ועל מה להסתכל. כך נוצרת אצלו תחושה "ממשית", כמעט מציאותית, של ביקור במקום.

נוסף על כך, לא רק יעדי תיירות מגלים עניין ב"מציאות מדומה", אלא גם חברות ההזמנות. חברת Amadeus היא הראשונה אשר פיתחה (פיתוח ראשוני) חוויית רכישה שלמה של חופשה באמצעות משקפי "מציאות מדומה". כיום הצרכן מקבל החלטה לגבי השכרת רכב בחופשה בעיקר על סמך תמונות/סרטונים. המשקפיים יאפשרו לו לראות את הרכב בתלת-ממד, מבחוץ ומבפנים, ואף יאפשרו לו "להחזיק" באופן וירטואלי את כרטיס האשראי שאיתו ישלם. המוטו של חוויית הרכישה הזו: "נוח, מהיר ומציאותי ככל הניתן עבור הלקוח".

ענקיות הטכנולוגיה משקיעות מאות מיליוני דולרים ב"מציאות מדומה", וכבר מציעות לצרכנים משקפי "מציאות מדומה". המשקפיים שנמכרים היום בשוק עדיין יקרים והביקוש נמוך יחסית. ככל הנראה, עדיין אין הלימה בין הציפייה של הצרכנים מהמוצר לבין היכולות שהמוצר מספק.

עם זאת, מבחינה טכנולוגית ישנן מספר פריצות דרך שבעתיד הקרוב יביאו להוזלה בעלויות ולשיפור הפן הטכנולוגי, ובכך יגדילו את הביקושים. ראשית, טכנולוגיית צילום 360 מעלות משנה לחלוטין את תפיסת המרחב של המשתמש, ותיצור עבורו תחושה שהוא נוכח במקום. שנית, בזכות ההתקדמות העצומה של הטכנולוגיה (טכנולוגיית 5g ורוחב פס רחב יותר) נוכל לחוות חוויה על-חושית של "מציאות מדומה" מבלי שבכלל נרגיש שהיא על בסיס האינטרנט. מי היה מאמין שזאת עשויה להיות המציאות, כאשר רק לפני 10 שנים פתיחת דפדפן באינטרנט הייתה כרוכה בתהליך ארוך עם בעיות רבות.

האם חברות התיירות צריכות להיערך ללקוחות שיעדיפו לשבת בבית ולחוות חופשה וירטואלית? אם כן, מיהו קהל היעד הפוטנציאלי?

אתייחס לשני קהלי יעד פוטנציאלים שיעדיפו את "החופשה הווירטואלית" על פני חופשה "אמיתית", כאשר הטכנולוגיה תהיה מספיק מתוחכמת ותאפשר זאת. הראשון, אנשים שמעדיפים להימנע מטיסות בגלל זיהום אוויר, ובכל זאת רוצים לבקר ביעדי תיירות. עבורם, חופשה וירטואלית באמצעות משקפי "מציאות מדומה" יכולה להיות אלטרנטיבה ראויה לחופשה בחו"ל, שאין בה פגיעה סביבתית נלווית (כגון טיסות, נסיעות בכלי רכב מזהמים ועוד). קהל היעד השני הוא אנשים בעלי מוגבלויות, שאינם יכולים להגיע באופן פיזי ליעדים שאינם נגישים עבורם. אתרי תיירות שאינם נגישים הם לדוגמה שמורות טבע, אטרקציות לא נגישות ועוד. משקפי "מציאות מדומה" יאפשרו לבעלי מוגבלויות לחוות יעדים, כמעט באופן מציאותי, דבר שעד היום נמנע מהם. במאמר מוסגר אציין שמוגבלות יכולה לנבוע מנכות פיזית או נפשית (כגון חרדת טיסה), או מגבלה כלכלית.

חברת Ascape, אשר מתמחה בפתרונות "מציאות מדומה", עובדת בשיתוף פעולה עם חברת Vietravel (סוכנות טיולים וייטנאמית), במטרה ליצור מספר יעדים שיהיו זמינים במשקפי "מציאות מדומה".

אם כן, על חברות התיירות להיערך מבחינה אסטרטגית לא רק על מנת ליצור קמפיין שיווקי של היעד, אלא עליהן גם לייחס חשיבות לבניית חופשה וירטואלית לקהלי יעד מתאימים.

לסיום, במציאות של היום, המאופיינת בקצב שינויים מסחרר ובאי-ודאות רבה (במיוחד בתקופת הקורונה), חברות גדולות וקטנות שרוצות לשרוד בג'ונגל העסקי, צריכות לשאול את עצמן: "מה עליי לעשות היום, כדי שמחר לא אמצא את עצמי מחוץ למרוץ". חופשה וירטואלית באמצעות משקפי "מציאות מדומה" אומנם נראית לנו כסרט עתידני, אולם לא רחוק היום שבו נחליף חוויות על חופשות וירטואליות בארוחת שישי עם המשפחה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. ועוד מעט אנשים יצאו לדייט אינטימי תוך כדי שהם נשארים בבית ומשתמשים במשקפי מציאות מדומה

  1. היי אלמוני,
   תודה על תגובתך.
   קשה לחזות את העתיד ולהגיד אם זה יקרה או לא… לפי דעתי, אם זה יהיה "מציאותי" מספיק אז לא בהכרח נרגיש צורך לצאת לדייט אינטימי ויותר נרצה לחוות ריגושים.

 2. ובמציאות המדומה כבר אפשר להוסיף קולות, ריחות, תחושות מגע פיזי, וכדומה. לאן אנו הולכים?

  1. היי ורד,
   לגבי ריחות ותחושות מגע פיזי אנחנו עדין לא שם.. נראה לי שקודם יחכו ויראו שהצרכנים מאמצים את הטכנולוגיה הבסיסית של חווית ראייה, ועד שלקוחות ירגישו מספיק בנוח וזה לא ירגיש להם שונה, יהיה רצון לשלב את הריחות ומגע פיזי. לגבי שאלתך, קשה לענות מה יהיה בעתיד כי על אף שאנחנו כצרכנים נוטים לאמץ טכנולוגיות, משקפיים חכמות של גוגל עם תוספת של תלת מימד למרחב המציאותי, טרם התקבל בקרב הצרכנים. ככל הנראה זה עניין של זמן והתאמה נכונה של המוצר לקהל יעד.

  1. היי חדשן,
   נשמע מגניב… במערכת החינוך אני פחות מאמין שיאמצו את טכנולוגית מציאות מדומה, אבל יכול להיות שנראה קורסים אונליין שמעוברים באמצעות מציאות מדומה

 3. בעולם כבר קיימים יישומי מציאות מדומה הרבה יותר מתקדמים ממה שכנראה המגיבים כאן הטוקבקים מבינים.

  1. היי אודליה,
   החלטתי להתמקד ביישומי מציאות מדומה והחידושים שרלוונטים לתחום התיירות. אני יכול להאמין שיש יישומי מציאות מדומה הרבה יותר מתקדמים ממה שצויינו, בעיקר בתחומים אחרים, ולכן זה מעניין להבין איך זה ישתלב בחיי היום יום שלנו.במידה ואת מעוניינת, את מוזמנת כמובן לכתוב כתבה על יישומי מציאות מדומה הרבה יותר מתקדמים ולהעשיר לי ולקוראים את הידע בנושא.

   חג שמח

  2. אומנם באיחור רב
   אבל אם היית רושמת דוגמאות רלוונטיות
   זה היה יכול להחכים.

 4. טיול מורכב מהרבה רכיבים
  טיול בטבע מכיל גם את הזיעה שנילוות
  טיול בעיר מכיל שוטטות ברחובות, עצירה בחנויות
  וטעימה של מאכלים
  לדוגמה
  כמו כן אם הטיול נערך עם עוד אנשים כולל הוא חוויות משותפות.
  טיול ורטואלי יכול להידמות לתוכנה בה אנו רואים את הבתים והרחובות ו״לנווט״ בהם
  זה יכול לעזור אך אינו תחליף.
  זה יכול לחוויה במקום עצמו אך לא יהייה הדבר האמיתי.
  כמובן שאם בעתיד ישתילו במוחנו צ׳יפ עם יכולות דמיוניות אז מי יודע,
  אבל יתכן שבני האדם לא יתקיימו יותר בצורתם הנוכחית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של שאול

הכרעה ולא פשרה

המיתוס המשיחי המסוכן של הציונות הדתית

תמונת הנשיא

בין שני נשיאים

הצעה לשיתוף פעולה לנוכח דחיית מתווה הנשיא הרצוג

תמונה של אליהו

חוכמת הפרדוקס

תגובה למאמר של פרופ' דורון מנשה על הרפורמה המשפטית

כדורגל

הצמד המבטיח

תולים תקוות בנבחרת לקראת מוקדמות היורו 2024

מסך בתערוכה

אקדמיה במיטבה

רשמים מביקור בתערוכת התיירות הגדולה בעולם