מי יכול לטוס ולאן?

על חופש התנועה של אזרחי ישראל ברחבי העולם
דרכון

מאמר זה מתייחס לחיים ללא קורונה, בתקווה שבקרוב נוכל שוב לטוס ליעדים רבים ברחבי העולם.

אם נקליד בגוגל "דרישות אשרה לאזרחי ישראל – ויקיפדיה" נקבל טבלה של תנאי הכניסה של הישראלים למדינות זרות. לצד הטבלה מצורפת מפת העולם ובה מסומנות המדינות השונות בצבעים לפי תנאי הכניסה: כחול – אין צורך בדרכון, מספיקה תעודת זהות בתוקף; כל שאר הכניסות מחייבות דרכון. ירוק כהה – אין צורך באשרה; ירוק-צהבהב – האשרה ניתנת במקום בזמן ההגעה; ירוק-פסטל – ניתן לקבל אשרה במקום וגם להזמין באינטרנט (EVISA); ירוק בהיר – יש צורך באשרה מראש אך אפשר לסדר באינטרנט EVISA; אפור – יש להסדיר אשרה מראש. שחור – אין כניסה למחזיק הדרכון.

לתנאי הכניסה של אזרחים אחרים למדינות זרות יש להקליד בגוגל באנגלית למשל: Visa requirements for United States citizens – Wikipedia.

במדד חופש התנועה ישראל נמצאת במקום ה-23; לישראלים כניסה חופשית ל-161 מדינות. להלן אציג נתונים לגבי מספר מדינות בעולם: במקום הראשון ברשימה נמצאת יפן, שלאזרחיה יש כניסה חופשית ל-191 מדינות ובמקום האחרון, ה-109, נמצאת אפגניסטן שלאזרחיה יש כניסה חופשית ל-26 מדינות בלבד.

תשע המדינות בעלות חופש התנועה הגדול ביותר לאחר יפן הן (לפי הסדר) סינגפור, גרמניה, דרום קוריאה, פינלנד, איטליה, לוקסמבורג, ספרד, אוסטריה ודנמרק, שלאזרחיהן כניסה חופשית ל-186 עד 190 מדינות. ישראל ממוקמת אחרי ארגנטינה, ברזיל, הונג קונג, סן מרינו, אנדורה וברוניי, שלאזרחיהן כניסה חופשית ל-161 עד 170 מדינות.

בתחתית הרשימה נמצאות לבנון, סודאן, צפון קוריאה, לוב, נפאל, פלסטין, סומליה, תימן ופקיסטאן, שלאזרחיהן כניסה חופשית ל-31 עד 40 מדינות, וחותמות את הרשימה: סוריה, עיראק ואפגניסטן שלאזרחיהן כניסה חופשית ל-26 עד 30 מדינות.

מה אנו לומדים מהמידע על חופש התנועה? אם נצליב את רמת חופש התנועה עם פרמטרים אחרים האופייניים למדינות השונות נקבל תמונה מעניינת מאוד. קל יהיה לעשות זאת אם נשווה בין המדינות שבתחילת הרשימה לבין אלה הסוגרות אותה.

נבחן את שלוש הראשונות ואת שלוש האחרונות – יפן, סינגפור וגרמניה לעומת סוריה, עיראק ואפגניסטן. שלוש הראשונות הן מדינות שחוו באופן קשה את הטראומה של מלחמת העולם השנייה. לכן, הן הכי אנטי-מיליטריסטיות. סינגפור, שהיא מדינה ננסית, מראה שהגודל לא קובע. כל השלוש הן מדינות חוק וסדר שבהן התל"ג לנפש גבוה מאוד, האבטלה אפסית, המטבע חזק והביטחון האישי גבוה. קיימת בהן הפרדת הדת מהמדינה, הן נהנות מכלכלה יצרנית עם מאזן מסחרי חיובי, יש בהן ריבוי טבעי שלילי, והקפדה על הקניית חינוך לילדים ולנוער. שלוש המדינות נמנעות מלהיגרר לקונפליקטים בין-לאומיים. בכל אחת מהן משטר שונה לחלוטין: גרמניה היא רפובליקה פדראלית, יפן היא מונרכיה חוקתית וסינגפור היא רפובליקה של מפלגה אחת, כמעט דיקטטורה. לכולן יחסים טובים עם ישראל כולל חופש תנועה הדדי.

לעומתן, סוריה, עיראק ואפגניסטן לא חוו את מלחמת העולם השנייה, אך הגורם המשותף לשלושתן הוא שהן שסועות מבפנים. עיראק ואפגניסטן הן כביכול דמוקרטיות וסוריה דיקטטורה, אך אין בהן משילות מלאה וכולן חוו או חוות מלחמות פנימיות או חיצוניות וחילופי משטר כואבים. בשלושתן רמת החיים נמוכה, הריבוי הטבעי גבוה, שיעור האבטלה גבוה והתל"ג לנפש נמוך מאוד. שלוש המדינות לא מכוננות יחסים עם ישראל. סוריה ועיראק חוסמות כניסת בעלי דרכונים ישראלים ואפילו דרכונים זרים הנושאים חותמת שמעידה על ביקור בישראל. לאפגניסטן ישראלים יכולים להיכנס עם אשרה. ישראל, מצידה, מאפשרת כניסת אזרחים ממדינות אלה אך עם אשרה.

בהכללה, אפשר לומר כי במדינות שבהן יש רמת חיים נמוכה, רמת אבטלה גבוהה, מטבע חלש, משטר מדכא, ריבוי טבעי גבוה, חינוך לקוי, קונפליקטים פנימיים או חיצוניים – גם חופש התנועה מוגבל במידה כזו או אחרת. בישראל יש משטר דמוקרטי, מטבע חזק, תל"ג לנפש גבוה, רמת אבטלה נמוכה וחינוך סביר. לאור כל אלה היינו מצפים שתתאפשר לאזרחיה כניסה חופשית לפחות ל-180 מדינות ולא ל-161 מדינות, אבל ישראל נמצאת בקונפליקט עם העולם המוסלמי בכלל ועם ארבע ישויות עוינות בגבולותיה בפרט. נוסף על כך, הריבוי הטבעי בישראל גבוה ואין לה משילות מלאה על כל אזרחיה. כל אלה מורידים את חופש התנועה של ישראל לרמה הנוכחית שהיא אומנם לא ממש נמוכה, אבל ממקמת את ישראל לצד מדינות שהכלכלה בהן הרבה יותר חלשה. אציין כדוגמה, שאחת הסיבות לכך שישראל לא יכולה להצטרף לתוכנית הכניסה ללא אשרה לארה"ב היא שישראל מפלה אמריקאים ממוצא פלסטיני בכניסה לארץ. אגב, האמריקאים עושים אותו הדבר לאירופאים בעלי אזרחויות כפולות של מדינות מוקצות. אבל מה שמותר לרבי… וגו'.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

  1. בינתיים ולטווח די ארוך הרשימה לא רלוונטית אלא בתלויה בהתפרצויות הקורונה על פי חלוקה גיאוגרפית

  2. ואם בא לי בשבוע הבא טיול בהודו
    הטיול הרגיל של שלווה?
    אפשר?

  3. לשלשת המגיבים הראשונים: שכחתם לקרוא את השורה הראשונה.

  4. לדעתי למאות ישראלי יש גם דרכונים זרים מארצות "טובות" וזה מקל עליהם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן