לשבור שיאים

התיירות שאחרי עידן הקורונה
טרמינל נתב"ג
נתב"ג צילום: מוני שפיר

בידיעה המשמחת ביותר שקראתי היום בעיתון דווח שכמעט 50 אלף מכוניות חדשות נמכרו במהלך ינואר 2021, בשיא הקורונה והסגר השלישי, כן, כן, תאמינו, 15% יותר מבשנה הקודמת, לפני שהקורונה פרצה לחיינו. בידיעה מעניינת נוספת פורסם כי אלפי ישראלים הזמינו, עם אפשרות ביטול והחזר כספי מלא, חופשות סקי בין ה-18 בפברואר לאמצע אפריל לבנסקו שבבולגריה. הישראלים ההלו הם מה שאנו מכנים בעגה המקצועית "המכורים ללבן" שיעשו הכול כדי לגלוש… ולא באינטרנט. ואני חושב לעצמי, מה יהיה על התיירות, על התעופה, המלונאות, הטיולים המאורגנים בחו"ל, האטרקציות, הטיולים בארץ, תרבות הפנאי???

המסקנה שלי היא חד-משמעית: אם חזרו לקנות מכוניות חדשות והזמינו חופשות סקי – מייד לאחר הסגר רבים יחזרו לטוס, לנפוש ולטייל בארץ ובחו"ל. חודש דצמבר 2020 לימד אותנו שגם אם יאושר יעד אחד שאפשר יהיה לטוס אליו, כמו דובאי למשל, אזי מייד תהיה התנפלות גדולה. לפי נתון של רשות שדות התעופה, בחודש דצמבר טסו הלוך ושוב דרך נתב"ג מעל 66 אלף ישראלים. כן, הכול תלוי בחיסונים ותודה לראש ממשלתנו ולמערכת הבריאות שדאגו למבצע חיסונים שכל העולם מתקנא בו.

למה תלוי בחיסונים? כשרוב הציבור בישראל יהיה מחוסן, למרבית הציבור יהיה את הדרכון הירוק או כפי שאני מכנה אותו "הדרכון לחופש", החופש לחזור לשגרת התרבות, מופעים, תיאטרון, סרטים, בתי קפה, מסעדות וכל תרבות הפנאי שכל כך התגעגענו אליה. ענף המלונאות בישראל יחווה פריחה וישבור שיאים בשהייה ובהכנסות ורווח. תיירות הפנים תפרח כבר מחודש מרץ הקרוב, פסח, אביב וקיץ שיהיו עמוסים מאוד בתיירים ישראלים. הפארקים הלאומיים, רשות הגנים הלאומיים, יערות קק"ל ושאר אתרי הטבע בישראל יהיו מלאים במטיילים ישראלים. רובנו נרצה להשלים פערים ונצא לאוויר הפתוח, תרתי משמע. התיירות היוצאת תתחיל לחזור לעצמה ותהיינה יותר ויותר יציאות של ישראלים לחו"ל, לנופש, לטיולים, לנסיעות עסקיות, לביקורי קרובים.

אבל! וכאן האבל הגדול, הנסיעה לחו"ל כבר לא תהיה פשוטה וקלה כפי שהייתה לפני הקורונה. חברות תעופה יידָרשו לכללי התנהגות אחרים: הצגת "דרכון לחופש", עטיית מסכות במשך כל הטיסה, ייתכן שחלק מהמדינות ידרשו בדיקות קורונה בנוסף לחיסון. לדעתי, רוב מדינות העולם יסתפקו בחיסון ו"בדרכון לחופש".

צחוק הגורל, החזרה לתיירות היוצאת לעולם הגדול תהיה איטית כי אנחנו נהיה אומנם המדינה המחוסנת הראשונה בעולם, אבל ברוב המדינות המגפה עדיין משתוללת, והן חוות ימים קשים מאוד של שיאים בתחלואה, בנדבקים ולצערנו גם בתמותה. החזרה לטיסות נופש תהיה בהדרגה, מדינות יפתחו את גבולותיהן בזהירות, ואנחנו הישראלים למודי הניסיון נרצה לוודא שכל טיסה למדינה מסוימת תהיה כרוכה בחזרה שקטה הביתה וללא צורך בבידוד. האם נצטרך בידוד אחרי שרוב המדינה התחסנה? סביר להניח שלא, יש להניח שנטוס למדינות שגם הן מחוסנות ואז תהיה הדדיות, מדינות מחוסנות ירצו לקבל תיירים מחוסנים.

אני מבקש להציע ולהטמיע את המונח "תיירות מחוסנת", כן תיירות מחוסנת לעולם. עם ישראל ירצה לטוס ולטייל ולהשלים את "החסך" של השנה האחרונה, ולכן יגיע בהמוניו למדינות שתהיינה מוכנות לקבל את התיירים הישראלים המחוסנים. אני משער שהנסיעות העסקיות יקוצצו ב-50% לפחות בשנה הראשונה, שכן הזום ישמש תחליף לרבות מהנסיעות העסקיות לחו"ל.

בשנת 2022 נתחיל לראות חזרה מסוימת לנתוני שנת 2019, שהיו נתוני השיא טרום-הקורונה. התיירות הנכנסת היא הנשמה של התיירות בישראל כי היא שמכניסה מטבע זר למדינה ומסייעת בירידת האבטלה. בשנת 2019 ההכנסות מהתיירות הזו היו כמעט 25 מיליארד שקלים. זו תעשייה שמעסיקה מעל 200 אלף עובדים, וזקוקה תמיד לעוד עובדים. לשם המחשה: על כל 100 אלף תיירים שמגיעים לישראל אנחנו זקוקים לכ-5000 עובדים חדשים. אין לי ספק שזה הזמן להתחיל לשווק בחו"ל את ארץ הקודש, מדינת המחוסנים, ארץ הנופש, ארץ המדבר, הנהרות והעמקים, ארץ האוכל הטעים, ארץ ישראל עם כל הטוב שבה.

נשאלת השאלה: למה לשווק עכשיו, בשיא הקורונה, את ישראל בחו"ל? ראשית, עלויות השיווק והפרסום נמוכות יותר; שנית, כולם בבתים והרייטינג למדינת ישראל יהיה גבוה יותר; שלישית, לתת להם שם בחו"ל את התקווה שאחרי הקורונה הם יוכלו לבוא ולהודות, אם זה למוחמד במסגד אל-אקצא, אם לישו בכנסיית הקבר ואם לאלוהים בכותל המערבי, וכמובן לטייל וליהנות בשאר המקומות הנפלאים של ארץ ישראל; רביעית, לאפשר לתיירים מחו"ל להזמין חופשה חלומית בישראל במחירי הרשמה מוקדמת, כי אין לי ספק שרוב האירופאים יעוטו על מקומות הנופש וירצו לצאת להתאוורר לאחר הקורונה.

אם ישכילו במשרד התיירות, שאחראי על השיווק של ישראל בעולם, להתכונן ולפעול עכשיו ולנצל את המומנטום החיובי שיש לישראל בעקבות מבצע החיסונים, כשכולם מדברים על ההצלחה שלנו כמדינת החיסונים והמתחסנים, אם נדע לנצל זאת לטובתנו – אזי נראה כבר במחצית השנייה של 2021 תיירים מגיעים לישראל. ייתכן ששנת 2022 תהיה אפילו שנת שיא בתיירות הנכנסת, וכל זאת בהנחה שאנחנו ורוב מדינות העולם ננצח את הקורונה בחודשים הקרובים ונלמד לחיות לצידה.

הצבת יעדים לתיירות הנכנסת היא קריטית לעידודו ולהחייאתו מחדש של הענף ששבק חיים בשנת הקורונה. בשנת 2019 הגיעו לישראל 4.5 מיליון תיירים, שיא של כל הזמנים, ראוי לקבוע יעד חדש לשנת 2022, לשבור את השיא הקודם ולהחיות את כל המערכות, להסתער על העולם ולהביא לישראל 5 מיליון תיירים. נקרא למבצע "שנת החמסה". ובהמשך להציב עוד יעד לאומי: עד שנת 2030 נביא לישראל 10 מיליון תיירים. זהו בהחלט יעד אפשרי משום שהפוטנציאל של מדינת ישראל כארץ הקודש הוא מעל 20 מיליון תיירים בשנה. נכון, צריך שר תיירות חזק, מקצוען, שר תיירות שזה כל עניינו וכל משאת נפשו, שלא מפחד מיעדים שאפתניים, שר תיירות שלא מתחלף כל כמה חודשים.

זה עתידנו, התיירות כמשאב לאומי, כמקצוע העתיד שמתפרנסים ממנו מעל חצי מיליון עובדים במגוון הענפים בתחום, זה העתיד הכלכלי והתדמיתי שלנו. אנחנו צריכים לדעת לשווק את מדינתנו כמדינת תיירות ראשית ולפני הכול, ורק אחר כך כמדינת ביטחון ועוצמה והייטק וכו', אמרת מדינת תיירות לעולם – אמרת הכול. התיירות היא גשר לשלום ולשדרוג כלכלי.

העולם נפלא והוא בהישג ידינו, וזה תלוי רק בנו!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. משנתיים של משבר. שחלקו מחיקת הכנסות גדולה עם המשך הוצאות. וחלקו ירידת הכנסות קשה. וגם שלקוחות בעתיד לא יוכלו להרשות לעצמם הוצאות.

  1. ההתאוששות מהניסיון עבר בתיירות היא מהירה מאוד ולכן נראה התאוששות מהירה בישראל בתיירות היוצאת, הפנים והנכנסת קצת יותר לאט..

 2. מי יתן
  כבר הפסדנו את כל מה שעברנו בעמל רב משך כל שנות עבודתנו

  1. אני אופטימי כי אנחנו חייבים…ענף התיירות חווה מכות קשות וגם מהמגיפה ובמכה הזאת הוא יתאושש

 3. כל מילה בסלע, מאמר חשוב לחזון התיירות במדינה האהובה שלנו.כלמהכבוד ליהודה המומחה לתיירות.

  1. תודה רבה , הניסיון והאמונה והאופטימיות מנצחים כל משבר ונעבור גם את המגיפה והמשבר הנוכחי.

 4. אם היתה לנו ממשלה רצינית ושרים רציניים היינו כבר מזמן להיות מעוצמת תיירות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן