"כולנו נשארים בארץ"

הזדמנות לכלכלה מקומית מקיימת בתיירות הפנים
תמונה של שחר
ד"ר שחר שילה

אף שהיו מי שהזהירו בעבר מפני התפרצות פנדמיה בדמות וירוס קטלני, הרי שמשבר הקורונה התרגש על העולם מבלי שאיש באמת התכונן לקראתו. המשבר לא פסח גם על ענף התיירות העולמי שעובר טלטלה קשה. יש האומרים כי התפרצות הקורונה הולמת את התיאוריה הכלכלית "ברבור שחור", שפיתח הכלכלן נאסים ניקולאס טאלב, אולם ד"ר טאלב עצמו טוען כי משבר הקורונה אינו מהווה "ברבור שחור" של ממש לתפיסתו, שכן ניתן היה להתכונן אליו, במיוחד לאור העובדה שהוא עצמו חזה אירוע כלכלי שכזה כבר בשנת 2007. בעת הזו כבר ברור כי תרבות הפנאי וענף התיירות הם בין הנפגעים האנושים ביותר מהמשבר. הפסדי ענף התיירות העולמית בשנת 2020 נאמדים בכ-80% מההכנסות שהיו צפויות.

סקרים ומחקרים רבים שנערכו ברחבי העולם מאז פרוץ משבר הקורונה, מצביעים על מגמה ברורה. הציבור הרחב מבקש מוצר תיירותי הגייני ובטוח, שיאפשר הנאה וחוויה תיירותית ללא סיכון. למעלה ממחצית הנשאלים במרבית הסקרים והמחקרים ציינו, כי בזמן הקרוב יעדיפו לטייל ולנפוש במדינותיהם, מבלי שיידרשו לטוס או לחצות גבולות למדינות אחרות. חוויית הטיסה נתפסת בימים אלה כמסורבלת במקרה הטוב, או כמסוכנת לבריאות במקרה הפחות טוב. מגמה חדשה זו מהווה הזדמנות של ממש לשידוד מערכות מקיף בתחום תיירות הפנים בעולם כולו, ובישראל בפרט.

על פי נתוני הלמ"ס והאוצר, עמדו הכנסות ענף התיירות בשנת 2019 על כמעט 40 מיליארד ש"ח. כ-22 מיליארד ש"ח מתיירות נכנסת, מול כ-18 מיליארד ש"ח מתיירות פנים. המלונות בישראל נהנו בשנת 2019 מ-26 מיליון לינות – כמחציתן היו לינות תיירים מחו"ל, ואת המחצית השנייה סיפקה תיירות הפנים (נתונים אלה אינם כוללים את הלינה הכפרית, הצימרים ודירות האירוח הפרטיות).

נתונים אלה, של הענף טרם משבר הקורונה, מקבלים חשיבות יתר בעת הזו, כאשר בוחנים את התנהגות ענף התיירות בישראל אל מול נתוני התיירות שמציג ארגון המדינות המפותחות (OECD). נתונים אלה מעניינים במיוחד, ונראה כי עבור אנשי המקצוע הם טומנים בחובם פוטנציאל משמעותי לפיתוח תיירות הפנים בישראל בזמן הזה. במדינות ה-OECD תורמת הכלכלה התיירותית בממוצע 4.4% לתוצר המקומי הגולמי (תל"ג). בישראל נאמדת תרומת התיירות ב-2.8% בלבד. תיירות הפנים במדינות ה-OECD תורמת בממוצע 75% מהפדיון של ענף התיירות, ואילו בישראל נמדדת תרומתה להכנסות הענף בכ-45% בלבד.

לשם הבנת הפוטנציאל הגלום בפיתוח תיירות הפנים בישראל כמקור לכלכלה מקומית מקיימת, נבחן לדוגמה את ענף התיירות בגרמניה: בשנת 2019 נכנסו לגרמניה לא פחות מ-35 מיליון תיירים מחו"ל. למרות מספר מרשים זה, הרי שבסופה של השנה, הסתכמה תרומתה של התיירות הנכנסת לגרמניה בכ-20% מסך הכנסות ענף התיירות, אל מול 80% שהכניסו תושבי גרמניה עצמה לענף התיירות המקומי. אם בגרמניה המפותחת והחזקה כלכלית, תיירות הפנים כה משמעותית לכלכלה המקומית, אין כל סיבה שלא נוכל להגדיל את חלקה של תיירות הפנים בישראל בהכנסות הענף כולו.

למרות חלקה המשמעותי למדי של תיירות הפנים בישראל, מפתיע לגלות כי הנתח התקציבי שהוקצה לעידודה בתקציב משרד התיירות בשנת 2019, עמד בסך הכול על שיעור של פחות מאחוז וחצי מסך תקציבו השנתי של המשרד. על מנת לסבר את האוזן, אציין כי בשנת 2019 עמד תקציב משרד התיירות על סך כ-1.2 מיליארד ש"ח, שמהם הופנו לעידוד תיירות הפנים כ-15 מיליון ש"ח בלבד.

על פי הנתונים, ישראל ניצבת הרחק מאחורי המקובל במדינות ה-OECD (בממוצע, 75% מהכנסות התיירות במדינות אלה מקורן בתיירות פנים) בתחום תיירות הפנים שלה אל מול סך ההכנסות מענף התיירות. נראה כי מונחת לפתחנו הזדמנות גדולה, שהרי בטווח הקצר והבינוני צפויים ישראלים רבים לוותר על נסיעות לחו"ל, וכפי שראינו בקיץ האחרון, צפויים רבים מהם לגלות מרחבי תיירות חדשים ומרתקים בישראל. בשלה העת לחשיבה אסטרטגית מחודשת בסוגיית פיתוח תיירות הפנים בישראל, שכן שינוי סדרי עדיפות היסטוריים במשרד התיירות עשוי לעודד כלכלה מקומית מקיימת בהיקפים מרשימים. עידוד תיירות הפנים עשוי לעודד צמיחה כלכלית משמעותית ולהחזיר למעגל העבודה אלפי עובדים חסרי תעסוקה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

 1. ובמשבר הקורונה שעוד יהיה אתנו זמן רב זה פתרון חשוב מכל הבחינות.

 2. הלוואי ואתה צודק…
  ראינו מה אירע ברגע שנפתחו השערים לדובאי..
  ישראלים רבים.. אלפים(אני מניחה שיש כבר נתונים….) אצו רצו לשם במקום למלא ולגדוש את אתרי(ושרותי) התיירות בארץ שהם ברמה גבוהה,מגוונים,מענינים ופזורים ברחבי הארץ.

 3. תיירות הפנים אינה חלק מצבר הפיתרונות לשיקומה של תעשיית המלונאות המקומית בתי המלון אטרקציות שירותי מזון על שלל צורותיה וכמובן התחבורה והדרכה… היא היא הפתרון היחיד המצוי תחת ידנו ולצערי גם הבלעדי לפחות עד ששאר העולם יפתח חסינות עדר ויבחן את אופצית התיירות הבינלאומית ..

 4. שחר,כל האמור מאד נכון רק שלנהל שינוי בכל מקום ובמיוחד בפוליטיקה המקומית שלנו צריכים למצוא ולנהל את בעלי האינטרסים ברמה הארצית.זה האתגר משם הכל יתגלגל.למי זה חשוב? למי זה יכול להועיל ובמה? כל זאת לא גורע מכל הדברים הנכונים שציינת. השולמנים אנ מקווה הם דוגמא טובה בהנחה ויצליחו להיפטר מהאגו ולהתחבר נכון.

 5. מדינות אירופה פיתחו את תיירות הפנים שלהן במשך עשרות שנים, חלקן אף יותר. הגודל העצום של המדינות מעודד אנשים לנסוע רחוק ולהתארח במלונות וכדומה. ישראל קטנה ואף שהיא עמוסה באתרים תיירותיים אין כמעט מקום שלא ניתן להגיע אליו בטיול יומי ללא לינה. בנוסף, כרטיס מטמון די פותר את עניין התשלום כאשר רוב האתרים בארץ מקושרים אליו. אינני טוען שלא צריך לפתח את תיירות הפנים בישראל אך ההשוואה בעייתית מאוד

 6. צריך לעודד ולטפח את תיירות הפנים כול השנים, בשנים טובות ובשנים גרועות. זה דבר שייקח שנים להגיע להישגים. אני לא מסכים עם מיכאל (מגיה מספר 6) אילת די רחוקה ממרכז הארץ.
  היו שנים שחצי ירושלים היו מתארחים בנתניה ותל אביב בקיץ = להתרחץ בים (שהיה אז פחות מלוכלך) וחצי תל אביב היו נוסעים לירושלים כדי להזעיע פחות. היו זמנים.

 7. היזמים המקומיים בעלי הצימרים ורשתות המלונות ששולטות בענף הלינות מנצלים גאות בביקוש
  ומעלים מחירים ללא פרופורציות לאפשרויות של הטייל המקומי .
  יש לארגן מחירון לכל השנה
  כמקובל בחול.
  עלויות כניסה לאתרים גם מוגזם כאן .
  שלא לדבר על מחיר ההסעדה והתובלות .

 8. תיירות הפנים תמיד היתה הפיתרון למצבי משבר בתיירות נכנסת .לאורך ההסטוריה של 36 שנים אחורה המשרד הפעיל תמיד עודד את תיירות הפנים בכל המשברים והקצה לזה תקציב .יתרה מכך במשרד היה תמיד אגף תיירות פנים שטיפל בתיירות הפנים בשוטף ופעיל מאוד לצערי ב7 השנים האחרונות במכוון על ידי הנהלת המשרד הנוכחית ללא קשר לשרה הנוכחית . תיירות הפנים איבדה הרבה מאוד ולא זכתה להתייחסות והדבר התבטא בתקציבים שבעיקר הועברו לתיירות נכנסת ולא היו תוכניות מגירה לשעת משבר .כי התפיסה היתה יש כסף 800 מליון שקל וקל להוציא על קמפיינים בחול כי ניתן להתפאר בתוצאות וביחסי ציבור .וכך נפגעה המערכת ובשעת מבחן אין תוכנית ואין גם תיירות פנים .זו פעם ראשונה שהמשרד נתפס עם המכנסיים למטה .אבל זו גם הזדמנות לבנות אסטרטגיה חדשה עם תוכניות מגירה לעתיד

 9. גם כלפי תיירות פנים וגם עלפי תיירים מהעולם. אם היא היתה יותר הוגנת היינו כבר מזמן מעצמת תיירות.

 10. וממשלה שתדאג לתושבי המדינה התיירות הפנימית היתה אוצר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך