צריך לחשב מסלול מחדש

ענף התיירות לאחר היציאה ממשבר הקורונה
תמונה של מאיר
מאיר פלג

מאז שנכנסה הקורונה לחיינו, כולנו תוהים כיצד יראה העולם ביום שאחרי? במאמר זה אבקש להתמקד בענף התיירות ובעתידו ביום שנצא ממשבר הקורונה. השלכות המגפה תבואנה לידי ביטוי בעולם התעופה, בעולם המלונאות, בתיירות פנים ובתיירות חוץ. מומחים רבים בארץ ובעולם, ביניהם גם מנכ"לים של חברות תעופה בישראל, טוענים שיהיה שינוי גדול בתפיסת התיירות בעולם כולו.

אין עוררין על כך שבשנה הנוכחית כמו גם בשנת 2021 תהיה תחרות מחירים חריפה. כמו כן מסתמנות שתי מגמות עיקריות: ירידת מחירי הטיסות ליעדים קרובים, וביקוש ליעדי טיולים משניים.

ייתכן שנראה גידול בתיירות הפנים בישראל, רבים שאולי יחששו מחשיפה אפשרית לנגיף בטיסות וביעדים שונים בעולם, יעדיפו לנפוש בארץ. המצב הכלכלי ישפיע כמובן גם הוא על יכולתם של רבים לטוס לחו"ל. התיירות הנכנסת לישראל תתבסס רבות על תיירות דתית.

באשר לתיירות בחו"ל – מסתמן שתתחדש התיירות המאורגנת היוצאת מישראל, גם בודדים וגם משפחות, אולם יהיה שינוי ביעדים. פחות ערים גדולות, ויותר טבע, פארקים, פינות חמד, אזורי תצפית לנוף וכו'. מגמה זו תגרום כמובן למלונות הבוטיק באתרי המשנה לשגשג, ובשנים הראשונות אחרי המגפה, כך גם לגבי אתרי לינה שונים בתאריכי חופשות מובהקות.

כמו כן, נראה שיהיה ביקוש בעיקר ליעדים קרובים, עד כ-3 שעות טיסה. מעטים יבחרו לטוס 12 שעות ויותר.

מגמה נוספת שמסתמנת היא אפשרות לטיולים קבוצתיים שבהם הזמנת כרטיסי הטיסה תיעשה על ידי כל אחד באופן אישי, לא כהזמנה קבוצתית (שתמיד יקרה יותר מרכישת בודדים). ההזמנה האישית לכל יעד מתאפשרת בכל זמן רצוי ולא כפוי, לנוחותו של כל אחד מהנוסעים, ותאפשר לראשונה בתעשיית הטיולים המאורגנים, חבירה לקבוצה ישראלית בחו"ל. אט אט תשתנה התפיסה המיושנת של טיול קבוצתי מאורגן הכולל הכול.

הטיול הקבוצתי המאורגן יתחיל בנקודת מסוימת בחו"ל, ויסתיים בנקודה אחרת או חזרה לנקודה הראשונה. כל אחד יוכל להגיע מתי שירצה ולחזור מתי שירצה, ויהיה עליו רק להגיע לנקודת איסוף ביום הראשון. טיול מאורגן בתפיסה החדשה יוזיל משמעותית את כרטיסי הטיסה, אומנם לא יוזיל את העלות הכללית, אך יאפשר לחכמים שבינינו לתכנן טיול מקיף יותר בנקודת ההגעה ובנקודת החזרה. ברור שהשיטה הזאת לא תתאים לכולם, ויהיו מי שיבחרו במתכונת הישנה והמוכרת – קבוצה אחת מאורגנת מהיום הראשון לטיול.

שינוי התפיסה הזה ייצור מקצוע חדש/ישן – יועצי מסלולים. יועצים וחברות בישראל, כמו לדוגמה ה"מטייל", שיפנימו את הרעיון במהירות, יוכלו להתחיל לתכנן בעיקר מסלולי כוכב ביעדי טיסות ישירים (לא ביעדי טיסות המשך), וגם ידאגו לקשר רבתי אפשרי בין יעד טיסה ליעד חבירה לטיול.

בזמנים קשים אלו חברות הנסיעות והתיירות חייבות לחשב היטב את צעדיהן, ולהתארגן לקראת שינויים שיחולו מייד לאחר היציאה מההסגר התיירותי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

תגובה אחת

  1. שאלת היסוד העומדת היום בפני תעשיית התיירות והנסיעות היא האם להמתין לחיסון שייתר את כל שינויי הכיוון שינגסו בקופה המדולדלת.
    אם יצא חיסון כזה אזי יהיו עדיין כשנתיים של ערפל עם התאמות נקודתיות כדי לתת מענה לחששות הלקוחות מרגע שהחיסון יוכח כאפקטיבי לא יהיה על השוק להשקיע בשינויים והתאמות והוא ישמח לשוב לעולם המוכר.
    כמובן שאם לא יצא חיסון אפקטיבי אז….
    ולכן התעשייה בהמתנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך