מי הם ענקי פטגוניה?

רשמים מטיול בדרום אמריקה הדרומית
למרגלות ההר
הר פיצרוי בארגנטינה צילום: אבי רוזנטל

בשנת 1520 הגיע מגלה הארצות הפורטוגזי פרדיננד מגלן (1480–1521) לקצה הדרומי של יבשת אמריקה, והוא זה שהעניק לאזור את השם פטגוניה. השם נגזר מהמילה פטגון, שפירושה "בעלי כפות רגליים גדולות".

האינדיאנים הילידים היו ענקים בהשוואה לספרדים, ששכרו את שירותיו של מגלן, ובהשוואה לבני עמו הפורטוגזים. על פי הוויקיפדיה העברית, הילידים התנשאו לגובה ממוצע של 1.80 מ'. גובהם הממוצע של הספרדים והפורטוגזים היה 1.65 מ'.

כשמגיעים לפטגוניה מגלים מהר מאוד שהענקים האמיתיים הם איתני הטבע ולא בני אדם.

הענקים האמיתיים הם המרחבים הכמעט אינסופיים, כ-787 אלף קמ"ר בארגנטינה וכ-256 אלף קמ"ר בצ'ילה.

הענקים האמיתיים הם שדות הקרחונים, הרי האנדים, הנהרות הזורמים, האגמים, המפלים והמדבריות.

אל תזלזלו בהרי הגעש, ברוחות, בגשמים ובשלגים ובשני האוקיינוסים – השקט והאטלנטי.

במהלך הטיול בפטגוניה ביקרנו בפארקים לאומיים של צ'ילה ושל ארגנטינה, שחלקם הם אתרי מורשת עולמית של אונסקו.

התושבים המועטים המתגוררים בחבל ארץ זה אומרים, שבפטגוניה צריך להיות מוכנים לשינויי מזג אוויר קיצוניים בכל רגע. חודש פברואר הוא עדיין קיץ בחלק זה של כדור הארץ. היו מקומות חמים שבהם לבשתי רק חולצה קצרה וכמה דקות לאחר מכן נשבו רוחות מקפיאות שחייבו אותי ללבוש מייד גם חולצה ארוכה, מעיל, כובע צמר וכפפות. בחורף קר הרבה יותר והטמפרטורות יורדות, לעיתים, לכמה עשרות מעלות מתחת לאפס.

אומרים כי "תמונה אחת שווה יותר מאלף מילים", לפיכך אתמקד בהצגת כמה תמונות מהטיול, שבהן תוכלו לראות שילוב של הרים גבוהים, קרחוני ענק, אגמים, מפלים ונהרות. מקרחוני הענק ניתקים קרחונים קטנים הנופלים לתוך הנהרות והאגמים. בתמונות לא התייחסתי ליערות, לבעלי החיים הייחודיים ולציפורים שהבולטת בהם היא הקונדור, והן משקפות רק מעט מיופיו של אזור בראשיתי זה שבני האדם טרם הספיקו לקלקל.

אגם קטן ויפה ליד הר פיצרוי ורכס ההרים שלידו. מטיילים שיורדים לאגם גדול יותר ולא מטפסים לגבעה שלידו מפספסים את האגם הקטן הזה.

אנשים ליד האגם

אגם גריי בשמורת טורס דל פיינה בצ'ילה. האגם נקרא כך בגלל צבע המים שמתקבל בעקבות שחיקת סלעים על ידי קרחונים.אנשים ליד האגם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יאיר

שירה

שיר