השומרונים ואנחנו

ביקור מרתק אצל קהילת השומרונים בהר גריזים
תמונה של נעמי
ד"ר נעמי דדון

לפני מספר שנים, בתוכנית הטלוויזיה של דב אלבוים בערוץ 11, נערך ריאיון עם כהן שומרוני ושמו יפת בן אשר. בריאיון סיפר הכהן על העדה השומרונית, עדה מעניינת ומרתקת ששומרת על מסורות של אלפי שנים, ועל הקשר שלה ליהדות ולמקום. ריאיון זה עורר מאוד את סקרנותי וניסיתי לבדוק היכן ניתן לפגוש אותם כדי ללמוד ולדעת עליהם יותר.

בירור קצר לימד שקהילה זו, המונה קצת יותר מ-800 איש, מתגוררת בחלקה בעיר חולון ובחלקה בהר גריזים. יצרתי קשר עם מדריכת טיולים שומרונית, והיא הבהירה לי חד-משמעית שאם אני רוצה לראות את הקהילה השומרונית וללמוד עליה מקרוב, אין לי מה לעשות בחולון ועליי להגיע להר גריזים. אבל הגעה להר גריזים הייתה בעיניי מורכבת ומפחידה (בדיעבד התברר שלא היה מקום לא למורכבות ובוודאי לא לפחד), ולכן דחיתי את הביקור באתר במשך שנים, עד שמצאתי הזדמנות מתאימה ובטוחה. תקופת ההמתנה הייתה מלווה בציפייה ובסקרנות רבה.

צילום: עופר גדנקן

לשמחתי הרבה, השבוע התאפשר לי להצטרף לקבוצת עובדים מרשות הטבע והגנים, שביקרה באתר במסגרת ביקור עבודה, וכך הגעתי בבטחה. בסיור ביקרנו באחד המקומות המרתקים שהגעתי אליהם בשנים האחרונות, גם בהשוואה לאתרים מעניינים בחו"ל. המקום מציע מגוון רחב של דברים: היסטוריה מרתקת, גאוגרפיה, כולל תצפיות מיוחדות עם נופים מרהיבים, דו-קיום ואפילו תלת-קיום יוצא מהכלל, אנתרופולוגיה, מסורות ומנהגים מרתקים. ההיסטוריה של המקום מתחילה בתקופת התנ"ך, שם נקבע הר גריזים כהר הברכה, ועוברת בתקופות השונות, כמו התקופה הפרסית, הרומית, הביזנטית… ועד ימינו.

האתר מנוהל ביד מקצועית ביותר בידי רשות הטבע והגנים, שאנשיה עושים עבודת קודש במקום – הדרכה מרתקת ומקצועית על כל הנושאים שהוזכרו לעיל, תחזוקה ונגישות של האתר, שמירת מערכת יחסית מרשימה עם האוכלוסייה השומרונית ועוד.

כל מילה שאכתוב לא תוכל לתאר את העניין שהמקום מספק, על כן יש ללכת ולראות, מומלץ ביותר.

תודה לעובדי רשות הטבע והגנים על עבודת הקודש החשובה שהם עושים, זוהי ציונות לשמה. תודה מיוחדת לטלי, מרב, אפרת, משה אילן ולכל השאר.

צילום: עופר גדנקן
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. מעניין במיוחד ותודה על הכתבה.
  משום מה לא שומעים מספיק על השומרונים וכנראה שהשקטים שבחברה הופכים לשקופים.
  שווה להתעמק וללמוד עליהם ועל מנהיגיהם ובכתבה זו יצרת את הסקרנות לכך.

  1. הם לא שמרו על יהדות אלא על ישראלית. הם גם לא ציונים כי ירושלים לא עיר קדושה להם. אפילו הכותל המערבי לא אומר להם כלום.

  1. הוקסמתי ממאמרך על השומרונים. הזדמנתי להר גריזים לפני 52 שנים, כאשר כבשנו את הגדה המערבית (כפי שאז קראנו לאיו"ש). המצב שם אז היה קשה מאד. הם יכולים להיחשב לישראלים המקוריים. מנהגיהם הדתיים לא כוללים את מה שעם ישראל ספג בגלות.
   יותר מעניין ממעניין. יישר כוחך.

  2. נעמי יקרה, מאמר מעניין ביותר! תיארת כל כך יפה את כל מה שיש לאתר להציע בסיור מרתק ובכלל בהצצה נדירה ומרתקת לנושא שהוא בעיניי לפחות לא מקבל מספיק ייצוג ובמה ובמובנים רבים אפילו בגדר של סוג של תעלומה! מדהים היה לראות איך לאורך השנים השכילו השומרונים לשמור על ייחודם ואורח חייהם המיוחד. תודה לך על שבזכותך זכיתי גם אני בחוויה בלתי נשכחת.

 2. מאמר מעניין שממש עושה חשק להצטרף לסיור הבא שם! יפה שלא ויתרת ואחרי המתנה של כמה שנים טובות, הוצאת את החלום לפועל ??

  1. "השומרונים הם העדות החיה הקדומה בעולם לקיומו של עם ישראל בארצו" יצחק בן צבי.
   שווה לבקר האתר עבר מתיחת פנים מרשימה לאחרונה והוא מספק חוויה בלתי נשכחת…

  2. הם לא שמרו על יהדות אלא על ישראלית. הם גם לא ציונים כי ירושלים לא עיר קדושה להם. אפילו הכותל המערבי לא אומר להם כלום.

   1. יהודי הוא מי שנולד לאם יהודיה. לא ציוני. לא מעריץ של הכותל. נקודה.
    עולי אתיופיה הם כן יהודים?, בני שבט מנשה מהודו הם כן יהודים? צאצאי הכוזרים הם כן יהודים? ומה עם התימנים?
    כן. השומרונים הם לא רק יהודים אלא הם האבא והאימא של היהדות. הם גם ההוכחה שחיו כאן לפני אלפי שנים יהודים רבים שגם הייתה להם מדינה.

    1. כמו שיש אנגלים ויש בריטים כך יש יהודים ויש עם ישראל. הסקוטים הם בריטים אך לא אנגלים.לאתיופים יש זיקה ליהדות ירושלים שהייתה בירת ממלכת יהודה קדושה להם. השומרונים מכירים רק בנורה ולא בנביאים וכתובים הם הפריעו לבניין בית המקדש השני.הם עדיין בני ישראל ומקיימים את מצוות התורה אך אין להם פורים וחנוכה ושום ערגה לירושלים. כל שאר בני ישראל בתפוצות חברו ליהודים לכן. ללא התייחסותל מוצא הגינטי הם יהודים לכל דבר ועניין.

 3. די, תנו לחיות. סיפור על טיול מעניין ומסקרן. מי שרוצה שיסע לשם. וכל אחד שיחזיק בדעתו. למה בכל אמירה תמימה ישר מתעורר ויכוח דתי וכדומה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך