לחצות את מסך הברזל – 24 שעות ברכבת מוורשה למוסקבה

מסע מקיף עולם (אירופה 8)
תחנת הרכבת מבחוץ
תחנת הרכבת במינסק צילום: דניאל ג'ינו

השארתי את ורשה, קרקוב ואושוויץ מאחוריי, ויצאתי לעבר רוסיה. הרכבת מוורשה למוסקבה עוברת דרך מינסק שבבלרוס. אחרי התמוטטות הגוש הסובייטי כמה מדינות נשארו סמוכות לשולחן הרוסי, ואחת מהן היא בלרוס. פירוש הדבר שהחוק והמשטר זהים פחות או יותר למצב ברוסיה.

אמצע הלילה. התעוררתי מרעש שהגיע מהמסדרון. נציגת ההגירה הפולנית נכנסה לתא וביקשה מכולם להציג דרכונים. שלפתי את הדרכון הישראלי, אבל אחרי דקה היא חזרה ואמרה לי "יש בעיה, אני לא רואה שנכנסת לאירופה". אמרתי לה שנכנסתי עם הדרכון האירופי שלי, שלפתי גם אותו מתיקי ומסרתי לה. אחרי כמה דקות היא חזרה, נתנה לי את שני הדרכונים, ויצאה.

הרכבת המשיכה להתקדם. הכול חשוך בחוץ. נדמה לי שראיתי שעברנו מעל נהר. שוב נעצרה הרכבת. הפעם נכנסה לתא נציגת ההגירה הבלרוסית, מלווה בכלב הרחה אימתני. ממש כמו בסרט, היא בלונדינית במדים אפורים המורכבים מחליפה וחצאית מיני וכובע קטיפה אדום עם הסמל של הפטיש והמגל. הבלרוסים שחולקים איתי את התא עוטים הבעת פנים מבוהלת משהו. שקט. אף אחד לא אומר מילה.

אשת ההגירה פונה אליי ואני מעביר לה את הדרכון הישראלי. אחרי כמה דקות היא חוזרת ואני מבין שיש בעיה, היא לא מבינה למה על הדרכון הישראלי אין חותמת שמעידה שיצאתי מפולין. אמרתי לה שיש לי דרכון נוסף. הלחץ גובר. אני שוב מביט על האנשים סביבי, ורואה שהם משפילים מבט בשתיקה. הדרכון האירופי עובר לידיה, היא יוצאת מהתא ונכנס האיש המוליך את כלב ההרחה. הוא מורה לשלושת הבלארוסים לצאת, אני נשאר בתא לבד, דממה.

בדקות האלו שאני לבד שם בתא אני חושב על ספרד, על טאריפה, על הנוף של האטלנטי ועל הרי האטלס, נזכר שאז עוד לא ידעתי איך לדמיין את הרגע הזה, כמה רחוק הוא הרגיש לי. אני נזכר בלביאה ובבהמה – האופנועים שלי, נזכר בדרך, נזכר באליסיה, הספינה שהעבירה אותי על פני האוקיינוס. התעמקתי בזיכרונות האלו בעיקר כדי לא לחשוב על מה יהיה עכשיו. נושם עמוק. אחרי עשר דקות חזרה נציגת ההגירה וחיוך מרוח לה על הפנים. מניסיון קודם זה לא תמיד סימן טוב. לפני שהתחלתי את הקפת העולם טיילתי בדרום אמריקה ובמרכז אמריקה, וכשנחתי בג'מייקה, בקינגסטון, פקידת הגבול חייכה אליי ובלי להתבלבל שלחה אותי לחדר האחורי, חדר מוקף מראות, לחקירה של ארבע שעות.

אשת ההגירה התיישבה על המיטה מולי וביקשה לבדוק את התיקים שלי. היא פתחה לי את המוצ'ילה ואני שלפתי את הגיטרה מהנרתיק כדי לעזור לה לקדם את החיפוש. ואז שמתי לב שהיא נבוכה. זה הרגיע אותי. היא סיימה, חייכה אליי, מסרה לי את הדרכונים ואמרה "דאס וידניה." עניתי "ספסיבס בולשויי, דאס ודניה." הבלרוסים חזרו לתא והרכבת המשיכה להתקדם. וכך, באמצע הלילה, מעל נהר שאיני יודע את שמו, ברכבת עם שלושה בלרוסים זרים, אשת הגירה סובייטית וכלב הרחה, סיימתי פרק. אירופה. עדיין בתוכך, אבל מהצד השני של המסך. בלי תזמורות ושטיחים אדומים, רק עם חיוך קטן המרמז על הרגשת סיפוק שמתובלת בהקלה גדולה. עליתי לדרגש השינה שלי ונרדמתי שוב.

אחרי זמן מה התעוררתי שוב, הפעם מרעש חזק של מכונה. דרך החלון ראיתי שהרכבת חונה במעין הנגר ענק, ושבורג ענק בקוטר עצום מסתובב לו ממש ליד הראש שלי. מסתבר שרוחב מסילות הרכבת ברוסיה ובבלרוס שונה מהסטנדרט העולמי, תוצאה של החלטה אסטרטגית שהתקבלה לפני כמה עשורים כדי למנוע מכוחות לא סובייטיים להשתמש במסילות במקרה של פלישה. הרכבת עצרה כדי להחליף את הג'אנטים של הרכבת בהתאם למסילה הרוסית. כל הקרונות הועלו על ג'קים ענקיים והתושבות הוחלפו. אחרי שעתיים הרכבת המשיכה להתקדם. במינסק היא עצרה לחצי שעה ושלושת חבריי לתא ירדו. נשארתי לבד. ירדתי לרציף להליכת בוקר קצרה. מילאתי את ריאותיי בחורף הרוסי ונשמתי אוויר קר ונעים.

לפי שעון היד שלי השעה 8 בבוקר. חבורה של צעירים פולנים שגם הם נוסעים ברכבת הזמינו אותי לבירה של בוקר. ישבנו בקרון המסעדה וקשקשנו. אחרי כמה זמן התיישב איתנו ולדימיר, בחור רוסי כבן 40, מהנדס תוכנה. "זאת הולכת להיות הפעם הראשונה שלך ברוסיה?" הוא שאל אותי. "סוג של כן", עניתי. "שמע, אני אתן לך עכשיו טיפ, יש דבר אחד שאתה צריך להכיר על רוסיה ורוסים באופן כללי. קודם כול צא מנקודת הנחה שאתה חשוד כל עוד לא הוכח אחרת". "מה זאת אומרת חשוד?" שאלתי אותו. "חשוד, אתה אולי מרגל, אולי מהקג"ב. כל עוד לא עברת את כוסית הוודקה הראשונה אתה חשוד". תוך כדי הוא שלף מתיקו בקבוק ומזג לכולם. דניאל, ברוך הבא לרוסיה. ולדימיר נתן לי את כוס הוודקה המלאה והוסיף "בלגימה אחת אתה צריך לסיים. כמו מים" וכך עשיתי. אחרי הכוס הזאת הגיעה שנייה ואחריה שלישית. חזרתי לתא שלי וישנתי כמו תינוק.

בצהריים, כ-40 דקות לפני שהגעתי לתחנה הסופית במוסקבה, בנייני השיכון הסובייטיים האפורים החלו למלא את הנוף וליוו את הנסיעה כתפאורה. מוסקבה. בדיוק לפני שנה עצרתי כאן בדרך ללוס אנג'לס, בדרך אל הלא נודע, והנה שוב אני פה. הרכבת הגיעה לתחנה הסופית. ארזתי את חפציי וירדתי מהרכבת, והנה כמו בסרט היא עמדה לה שם, עם צעיף ומעיל אדום, עמדה וחיכתה לי. זיהיתי אותה מהתמונה. מריה, כמה שאני שמח לפגוש אותך סוף סוף.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. ואת כל הסיפור הזה סיפרת לנו בשביל שנקנא? כי בסוף פגשת את מריה עטופה בצעיף אדום?

    1. אני יודע לומר שבנסיעת רכבת אין מעבר גבול בין רוסיה לבלרוס, זאת אומרת שהרכבת לא עוצרת היא נוסעת ישר. עם רכב או כלי תחבורה אחר אני לא יודע עם יש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך