"רומא היא עיר מורכבת"

חמישה ימים בעיר בת 2,800 שנה
אבי בכניסה לפיצריה
אבי רוזנטל בפתח פיצרייה Roscioli

קשה לכתוב על רומא ממעוף הציפור, לאחר חמישה ימים בלבד בעיר המרתקת והיפה הזאת.

אתחיל בסיור חינמי בעיר עם מדריך מקומי. המשפט הראשון שהוא אמר לקבוצה הוא: "רומא היא עיר מורכבת". הוא אמר זאת בכיכר ספרד שלמרגלות המדרגות הספרדיות, אתר תיירותי מוכר בעיר. המדריך הסביר שהמדרגות הספרדיות נבנו על ידי הצרפתים כמתנת נישואים בין בתי המלוכה האיטלקי והצרפתי. כיכר ספרד אמרנו? אבל מסתבר שהיו שם בעיקר אנגלים. שם גר המשורר האנגלי ג'ון קיטס (1795–1821), שם היה רכוש אנגלי ובתי תה אנגליים, שאת השילוט שלהם ניתן לראות גם היום. בביתו של קיטס נמצא היום מוזיאון קיטס ושלי, על שם שני משוררים אנגלים.

מבחינת ארכיטקטורה, העיר שומרת על המבנים הישנים והמיוחדים שלה. יש בניינים בסגנון הבארוק ויש בניינים בסגנון הרנסאנס. יש הרבה פיאצות (תרגום עברי לא מדויק: כיכרות), ברובן יש מזרקות ופסלים. מרבית הפסלים בכיכרות נוצרו על ידי הפסל הנפלא והפורה ג'ובאני לורנצו ברניני (1598–1680). אבל לצד בנייה אירופית קלאסית, ברומא יש יותר אובליסקים ממצרים העתיקה מאשר בכל עיר אחרת. הם מוצבים בעיקר בכיכרות העיר.

אלמנט חשוב הוא הימנעות מבנייה לגובה. אסורה בניית בתים גבוהים מהוותיקן. אין מגדלים כמו שאנחנו מרבים לראות בארץ בכלל ובירושלים עירי בפרט. כשאין מגדלים, לקבלנים לא כדאי להרוס בתים ישנים ייחודיים ולבנות במקומם בתים חדשים.

בתוך העיר שוכן הוותיקן, מדינה בתוך עיר, המרכז של יותר ממיליארד מאמינים קתולים ואחד מהגורמים העשירים והחזקים בעולם. לוותיקן השפעה כמעט בלתי מוגבלת ברומא משום שהוא מביא תיירים רבים לעיר. בשונה מהביקור הקודם והקצר שערכתי במקום לפני 17 שנים, הפעם השתתפתי בסיור מודרך. כשמטיילים עם מדריך טוב, כמו שהיה המדריך שלנו, מבינים הרבה יותר וגם מקצרים תורים כמעט אין-סופיים של המתנה.

הוותיקן הוא מוזיאון ענק ועשיר של יצירות אמנות. נוסף לכך המבנים והגנים מעניינים וכך גם אופן ההתנהלות של מדינה דתית בתוך עיר. יש כמובן הקשרים דתיים והיסטוריים מורכבים. מאחורי כל זה מסתתרים פוליטיקה וכסף, כמו שאנחנו מכירים במוסדות היהודיים הדתיים בארץ, רק בקנה מידה גדול יותר. המדריך ידע לדבר גם על זה. הפוליטיקה והכסף תופסים מקום חשוב במיוחד ומניעים את גלגלי הוותיקן לא פחות מהלהט הדתי.

פרט לוותיקן, המוזיאון העיקרי שבו ביקרנו היה וילה בורגזה. משפחת בורגזה העשירה רכשה מספר רב של יצירות אמנות, ורובן מוצגות היום בווילה המפוארת. אפשר למצוא שם יצירות של מיכאלאנג'לו, רפאל, קראווג'יו והרבה פסלים של אותו ברניני שחלק מפסליו מוצבים בכיכרות העיר. כמובן יש יצירות אמנות נפלאות רבות המוצגות במוזאונים אחרים ובכנסיות.

רומא הייתה מרכז עולמי מדיני ותרבותי במשך תקופה הארוכה של האימפריה הרומית. בתקופות מאוחרות יותר היא הייתה המרכז הדתי של הנצרות הקתולית, כאמור לעיל, ובמקביל גם מרכז תרבותי עולמי, כפי שניתן להסיק מהפסקאות העוסקות במוזיאונים ובארכיטקטורה.

המורכבות של רומא באה לידי ביטוי גם בהיבט זה. בחפירות מוצאים באותו אתר שכבות שונות של שרידים מתקופות שונות, החל מתקופת האטרוסקים והמשך בתקופות שונות של הקיסרות הרומית. אתרים היסטוריים בולטים במיוחד הם הקולוסיאום, שהוא סמלה של רומא, הפנתיאון והפורום.

ולבסוף, כמובן, האוכל. תפיסת האוכל האיטלקית הפוכה מהתפיסה האמריקנית: מזון איטי לעומת מזון מהיר. בלא מעט מקרים האיכות היא בהתאם. בתמונה שבתחילת הפוסט אני עומד בפתח של  פיצרייה נפלאה ושמה Roscioli. האוכל טרי. המבחר גדול. יש שתי בעיות: תורים ארוכים ומספר מצומצם של מקומות ישיבה. רבים אוכלים בעמידה או בישיבה בפינת הרחוב. אגב, מישהו שחי ברומא סיפר לי שנוסף לבעל הפיצרייה, לכל אחד מעשרת האחים לבית רושולי יש עסק הקשור לאוכל. מחוסר זמן לא עמדתי על טיבם של מקומות אחרים של המשפחה.

בכל מקום, גם במקומות פשוטים וזולים, מקבלים אספרסו מצוין. הפסטות לרוב איכותיות והמגוון רחב. גם סוגי מזון אחרים, כגון דגים, בשר ואנטי-פסטי, טובים בדרך כלל. אפשר למצוא גלידריות טובות במיוחד. המחירים אינם יקרים ממסעדות ממוצעות בארץ.

הבעיות העיקריות בעיר הן תחבורה ותורים. זמן רב בזבזנו על תורים ארוכים באתרים. למשל בקולוסאום קנינו כרטיס כניסה לשעה 11:15, נאמר לנו שכדאי לחכות בתור משעה 10:45, ולבסוף נכנסנו בשעה 11:45. הרכבת התחתית סבירה אבל יש אתרי תיירות שהיא אינה מגיעה אליהם. פעילות האוטובוסים גרועה עד כדי כך שהתגעגעתי לאוטובוסים הלא כל כך מוצלחים בארץ. ברומא הם דחוסים באנשים, ללא אוורור ורחוקים מלעמוד בלוחות הזמנים. בקיצור, כדאי להביא בחשבון הליכה מרובה ברגל.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

קידום אתרים אורגני וממומן

אתר אינטרנט לעסק זה כבר מזמן לא מהלך שחשוב לעשות כי מצפים מכם. כיום, כאשר לכל המתחרים שלכם יש אתר אינטרנט, העובדה שגם לכם יש

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו