ברלין – שבוע וחצי מעל הבונקר של היטלר

מסע מקיף עולם (אירופה 5)
ברקע האנטנה המפורסמת
אלכסנדרפלאץ ברלין- מימין לשמאל- בת שבע מיל דניאל ג'ינוודים סוקלמן קורל כהן

אחרי שמונה ימים באמסטרדם, התכוננתי להמשך המסע. נפרדתי מלוק, בן הדודה שלי. שנינו סבלנו מחמרמורת קשה באותו הבוקר. עליתי לחשמלית וחציתי את אמסטרדם, על רחובותיה המרוצפים, בדרכי לתחנת האוטובוס. הנסיעה מאמסטרדם לברלין ארכה שמונה שעות, כולל שתי עצירות בדרך. הגיאוגרפיה שטוחה, מרחב מישורי עצום מתובל בכתמי יערות וביצות נרחבים. הנוף חד-גוני וכמעט לא משתנה. ירדתי בתחנה הסופית באחד ממסופי התחבורה הציבורית בצפון העיר ותפסתי את הרכבת התחתית לדירה של סאני ואיניאקי.

איניאקי הוא בעל הדירה ששכרתי בטאריפה לשלושה חודשים, אך עד כה לא נפגשנו מעולם. בת הזוג שלו סאני היא חצי גרמנייה וחצי אמריקנית, גדלה קצת בברלין וקצת בלוס אנג'לס, סוג של כוכבת ילדים לשעבר. יש לה דירה בברלין שהיא בקושי נמצאת בה. איניאקי הציע לי לסבלט את הדירה בזמן השהות שלי בעיר, וכך עשיתי. במקרה הם עזבו בדיוק ביום שהגעתי. שלושה חברים טובים מאוד מחכים לי כבר בדירה – קורל, ודים ובת שבע. הגעתי לכתובת, עליתי לדירה, כולם כבר היו מבושמים והחגיגה התחילה.

למחרת יצאתי מהבניין ומול הכניסה ראיתי קבוצה של תיירים עומדים ומקשיבים למדריך. נעמדתי קרוב כדי לשמוע מה העניין. מה אני אגיד לכם, סאני אמרה לי שהדירה שלה ממש קרובה לרייכסטאג, והיא גם הזכירה שהיא קרובה לאנדרטת השואה, ממש במרכז ברלין, אבל לא הבנתי עד כמה קרובה ומה זה אומר. אני מקשיב למדריך – ושוב, להזכירכם, אני ממש בכניסה לבניין של הדירה שבה אני אמור לשהות בשבוע וחצי הקרובים – והמדריך מספר: "ממש פה," ומצביע על מדשאה באזור החניה בכניסה לבניין, "זו הכניסה לבונקר של היטלר; ופה, על פי ידיעות הצבא האדום, נמצאה גופתו השרופה, או חלקים ממנה. אחרי המלחמה סתמו את מערכת הבונקרים בבטון ובמהלך שנות ה-70 בנו מעל הבונקר את פרויקט הבניינים שאתם רואים" – שאלו הבניינים שבהם נמצאת הדירה שאני לן בה. מה אני אגיד… מאותו הרגע לא הייתי מסוגל לשתות פה את המים מהברז. ובקושי התקלחתי. רוצה לעזוב כבר.

קורל, ודים, בת שבע ואני טיילנו ברחובות במרכז העיר, שער ברנדבורג המפורסם, רייכסטאג, אנדרטת השואה, צ'ק פוינט צ'ארלי וטיילת החומה. האתרים האלו הם שרידים דוממים לתקופה שעדיין אפשר לדמיין. הם מעין חלון הצצה למה היה כאן לפני דור או שניים. השילוב של מזג האוויר החורפי והגוונים האפורים הצובעים את ברלין מקנה לציורי הגרפיטי המרשימים, שמצויים כמעט בכל פינת רחוב, אור בהיר במיוחד. על רקע האפרוריות השלטת הציורים צובעים את המרחב באופטימיות זהירה.

את יבשת אירופה אפשר לחלק לכמה וכמה חטיבות גיאוגרפיות. החלוקה הפוליטית-כלכלית המודרנית הקודמת, שעדיין מורגשת, היא החלוקה בין מזרח אירופה למערבה. חלוקה זו כידוע היא מפירותיה של מלחמת העולם השנייה, שיצרה את הגוש הסובייטי לעומת זה שהיה בשליטת בעלות הברית. ברלין, שיושבת במרכז היבשת, הייתה עד לא מכבר נקודת הגבול והחיבור בין הכוחות. לפני כן הייתה היא בעצמה מרכז פוליטי ששאף לשלוט על יריביו. העיר החצויה לשעבר מנקזת ומתמצתת לא רק עלילה היסטורית אלא בראש ובראשונה סיפור גיאוגרפי.

כל חלקה הצפוני של אירופה, מלבד הסקנדינביות, הוא מישור ענק שתחילתו במזרח בואכה אסיה, רכס הרי אורל מצטמצם ככל שהוא ממשיך מערבה והמישור נגמר בחופי צרפת הצפוניים. המישור הצפוני הגדול מחבר כמעט את כל אורכה של היבשת, ונכללות בתחומו מדינות רבות, ביניהן בלרוס, אוקראינה, ליטא, לטביה, פולין, גרמניה, הולנד, בלגיה וצרפת. מדרום למישור נמצאים רכס האלפים ורכסי המשנה שלו, כגון הקרפטים, הבלקן, והפירינאים בצפון הים הבלטי והים הצפוני. ברלין יושבת לא רק במרכז הפיזי של היבשת אלא גם בלב המישור הזה. ערי בירה אחרות שממוקמות גם הן במישור – מוסקבה, מינסק, וילנה, ורשה, אמסטרדם, בריסל – פזורות סביב מרכזי משנה גיאוגרפיים, בעיקר נהרות, וממוקמות בשולי המישור ולא במרכזו.

בגלל האקלים הנוח יחסית והטופוגרפיה השטוחה, המישור הצפוני היה העורף החקלאי ובמידה מסוימת גם הכלכלי של אירופה. לזאת יש להוסיף את קלות התנועה והשינוע, ומכאן נובעת החשיבות האסטרטגית והבעייתיות האסטרטגית של המישור הצפוני. המיקום של ברלין במרכז המישור הצפוני הוא הקללה שלה וגם הברכה של העיר העקובה מדם. פעם היא המרכז שהפך לשוליים ופעם היא השוליים שהפכו למרכז. המישור הצפוני הוא לוח השחמט של אירופה וכפועל יוצא מגרש שליטה עולמי. על הגיאוגרפיה הזאת מתיישבת בחפיפה הגיאוגרפיה היהודית. גם כיום ברלין היא ציר עולמי. הנהגת גרמניה יושבת בה, אך חשוב יותר, היא העיר שמכתיבה את המדיניות של האיחוד האירופי.

שמענו שיש מסיבת פורים שכמה חברה ישראלים מארגנים במערב העיר. התארגנו בדירה לקראת המסיבה – משתה פורים גרסת גרמניה 2017. שתינו רום מתובלן, כוס ועוד כוס ועוד אחת, ועוד אחת, פורים בסימן עד דלא ידע. בין הכוסות שנמזגו אמר ודים: "תראו איפה אנחנו, ארבעה יהודים ישראלים שותים רום מעל הקבר של היטלר. אם כבר פורים, אז ככה".

ודים, קורל ובת שבע טסו חזרה לישראל, ואני נשארתי עוד כמה ימים לפני שאמשיך לוורשה. התכנית המקורית הייתה שגיא, חברי היקר מקליפורניה, יגיע לשלושה ימים, אבל בסופו של דבר בוטלה הטיסה שלו בגלל שביתה של עובדי שדה התעופה. נשארתי לבד. לא שותה פה את המים מהברז…

5 דברים שחייבים לעשות בברלין:

  1. לקפוץ על הטרמפולינות באלכסנדרפלאץ
  2. לשתות רום מתובלן מעל הבונקר של היטלר
  3. להצטלם בצ'ק פוינט צ'ארלי
  4. לאכול בראנץ' במסעדת Roamers במעוז ההיפסטרי של ברלין
  5. להיכנס למסגד ולשוחח עם טורקי דור שני בגרמניה.
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

  1. אבל תרבותיים
    וכל אחד יכול למצוא שם את מה שמעניין אותו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך