ג'אז בפריז

מועדון Duc des Lombards
הבר במועדון
הבר במועדון הג'אז Duc des Lombards צילום: יונתן קורפל

במרכז פריז, בקרבת מוזיאון פומפידו, שוכן לו מועדון הגא'ז Duc des Lombards. בשנים האחרונות המועדון תופס עמדה של כבוד בבירה הצרפתית בכל הנוגע לז'אנר זה של מוזיקה. כידוע, ג'אז איננה המוזיקה הפופולארית ביותר בעולמנו העכשווי, לכן מספר המועדונים בתחום זה מוגבל יחסית.

כמו רוב רובם של מועדוני הג'אז בעולם, גם כאן מדובר במקום קטן פיזית. יש בו רק כמה עשרות מקומות ישיבה. המושבים קטנים, השולחנות זעירים, ההושבה צפופה במיוחד. לא מכל מקום רואים היטב את כל הנגנים. אבל זהו המצב השכיח ברוב מועדוני הג'אז. במידה מסוימת זה חלק מהאווירה המיוחדת. השורה הראשונה כאן נוגעת ממש בבמה, ויש שלוש שורות בסך הכול. תרצו או לא, אין נתק מהנגנים, וממילא האורחים מעורבים פיזית בצלילים ובאווירה.

למועדוני ג'אז מגיעים קודם כול אוהבי סוג זה של מוזיקה. הללו משתדלים, בכל ביקור בארץ אחרת, לראות הופעה שכזו, שהרי בארצם הזמינוּת מוגבלת למדי. גם במועדון הנדון חלק מהאורחים הם תיירים מכל העולם. ישראלים לא מעטים הולכים למועדוני ג'אז כאשר הם מתיירים בחו"ל, הגם שבארצנו אין הם נוהגים כך. זהו חלק מהרצון להרגיש בחוץ לארץ – בעולם הגדול, וזוהי אחת מאפשרויות הבילוי שבהן פער השפה איננו מפריע כל כך.

Duc des Lombards מדגיש שהוא גם מסעדה. תוכלו להזמין כאן קודם כול סוגי נקניקים, נקניקיות וגבינות מעניינים, המוגשים כמובן עם לחם, מטבלים וכדומה. אותי הפתיע במיוחד גודלן של מנות הגבינה, מעל ומעבר למקובל ברוב המקומות המקבילים. כמנות עיקריות יש כאן בשר עוף או דג. יש גם מנות צמחוניות, וקינוחים. אולי לא מסעדה של ממש, אבל לטעמי מספק את צורכי התזונה של מבקרי מועדון שבאים קודם כול כדי לשמוע מוזיקה.

בתחום האלכוהול המבחר באופן טבעי עשיר יותר. תמצאו כאן כמה סוגי שמפניה, יינות לבנים, יינות אדומים ורוזה. בתחום האלכוהול הכבד יותר יש כאן מבחר סוגי וודקה, ויסקי, ג'ין ורום. כמו כן כמה סוגי בירות, משקאות אלכוהוליים פותחים וכאלה שנועדו לקינוח. רשימה בהחלט מספקת לכל טעם והעדפה.

יש כאן הופעה כמעט מדי ערב. לעיתים אפילו שתיים. ההרכבים המופיעים מתחלפים בתדירות גבוהה מאוד, אז תוכלו לבחור לבקר בהופעה של הרכב או סגנון ג'אז לפי טעמכם. כפעמיים בשבוע יש כאן ערבים חופשיים שהכניסה אליהם בחינם, ושם עולים הרכבים מזדמנים ומאולתרים של מי שחפצים בכך (Jam Sessions).

אינני מתעכב כל פרטי ההופעה שאנו ראינו. הרי הסיכוי שתיתקלו בדיוק בהרכב האמור בתוכנית של היום המקרי שבו ביקרנו במועדון, הוא שולי. מבין האפשרויות שעמדו לפנינו בימי השהייה בפריז בחרנו מראש בערב שהוקדש לג'אז קובני. מאז היותי במדינה זו לפני שנים רבות, אני מאוהב במוזיקה ובמקצב המיוחדים המייצגים אותה, וכשזה מתחבר לג'אז התוצאה נהדרת. ג'אז לטיני הולך ונעשה פופולארי בקרב חובבי סוג זה של מוזיקה, ומקום של כבוד שמור לזה שמקורו בקובה. יצאנו מהמופע מחייכים מאושר. כשעה וחצי של מוזיקה רצופה בהרכב של זמר, פסנתר, בס, סקסופון, תופים וכלי הקשה עם יכולות טובות ובלי הרבה קשקושים של התייפייפות מלאכותית – השיגו את המטרה. כשאתה יושב צמוד לנגנים המפיקים מוזיקה חמה, לוגם יין טוב, עם גבינות ונקניקים טעימים, מה עוד צריך בן אדם?

האווירה חיובית ביותר. המוזיקה תלויה בהרכב באותו לילה. המזון נחמד. המחירים של הכניסה ושל האוכל סבירים. המיקום של המועדון נגיש בשל מיקומו המרכזי. השירות סביר. לסיכום: אם אתם אוהבים ג'אז, אם אתם אוהבים לבלות, זהו מקום שראוי לבלות בו לילה קצר בפריז. אם אתם מתכוונים להגיע למקום, כדאי להזמין כרטיסים מראש באינטרנט. כאמור מספר המקומות מוגבל, לכן בהחלט תיתכן תפוסה מלאה בערב זה או אחר, ואז לא תוכלו להיכנס. כמו כן כדאי לדעת כי פרט ללקוחות מועדפים, לא ניתן לשריין מקום ישיבה מסוים, גם לא כאשר רוכשים את הכרטיסים מראש. אשר על כן כדאי להגיע כחצי שעה לפני פתיחת הדלתות, בערב המסוים, ולהיכנס יחסית מוקדם כדי להתמקם במקום טוב.

הכתובת: 42 rue des Lombards, Paris

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. אבל בכל מקרה אפשר לדבריך לבחור מראש וזה מגדיל את הסיכוי להנאה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן