סופלאקי, צזיקי, אוזו, בוזוקי וסירטאקי

הטברנה Apolonia Lyra באזור הפלאקה באתונה
אשה רודקת בטברנה
הטברנה Apolonia Lyra ברובע פלאקה באתונה צילום: יונתן קורפל

הצירוף של סופלאקי (שישליק), צזיקי (מתאבן על בסיס יוגורט), אוזו (אלכוהול מקטגוריית האניס), בוזוקי (כלי פריטה) וסירטאקי (מחול עממי) – זו בעיניי תמצית הכיף שאפשר למצוא ביוון. בכל פעם שאני נמצא במדינה זו אני חותר לכמה שיותר בילויי ערב בטברנות – מסעדות מסורתיות עם אלכוהול ומוזיקה עממית. כך עשיתי גם בביקורי האחרון לא מכבר.

המוזיקה היוונית טבועה בבני דורי הישראלים מאז ימי אריס סאן, הזמר היווני שעקר מארצו ובא לארצנו, ושהה בה עשרות שנים תוך שהוא סוחף את המוני בית ישראל. מי מבני אותה שכבת גיל לא מכיר את שיריו, וגם את אלה של הזמרים שהצטרפו לחגיגה בהמשך, כמו טריפונאס, דלאראס, יאניס פאריוס ואחרים, שפקדו את ארצנו מעת לעת. מי מאתנו לא יודע לשיר או לפחות לזמזם את "מנדובלה" ושירים נוספים מאותה קטגוריה.

כאשר רוצים לשמוע מוזיקה יוונית באתונה יש כמה אפשרויות. בתדירות גבוהה יחסית מתקיימות הופעות זמרים ולהקות באולמות. כמובן יש גם מועדונים שבהם מתנגנת מוזיקה יוונית. אפשרויות אלה זמינות בעיקר בסופי שבוע. אלא שאותי לפחות מעניינת המוזיקה המתנגנת בטברנות. נגנים עממיים שחלקם גם מזמרים מלווים את המבלים במהלך ערב של שתייה וסעודה, מבלי למנוע מהם לנהל שיחת רעים סביב השולחן. לפעמים האורחים, כטוב ליבם באוזו, גם קמים לרקוד קצת סירטאקי. אותי זה מדליק. ערב של אושר ונחת.

הרובע המוכר והמפורסם בריכוז הטברנות שבו נקרא פלאקה, אם כי במהלך השנים האחרונות מעט הועם זוהרו. זהו אזור ותיק המשתרע לנוכח האקרופוליס שסמטאותיו הייחודיות הן כשלעצמן ראויות לביקור. בעונה ובעיקר בסופי שבוע אפשר למצוא מקומות עם מוזיקה טובה ואמנים נבחרים. אבל גם מחוץ לעונה ואפילו באמצע השבוע ניתן למצוא מקומות מהנים עם מוזיקה חיה. על אחד מהם אני רוצה לספר לכם כאן: Apolonia Lyra. נהנינו עד כדי כך שבחרנו לבלות שם שני לילות ברציפות.

הטברנה נפתחת בשעת ערב מוקדמת, אם כי המוזיקה החיה מתחילה רק משבע וחצי–שמונה ועיקר האורחים מגיעים לכאן מאוחר יותר. הישיבה נוחה, השולחנות מתאימים, הסידור והעיצוב הפנימי נעים לעין, התאורה הולמת והסאונד מתאים. כאשר עוצמת ההגברה הפריעה לנו ביקשנו והעניין טופל מיד.

התפריט מגוון למדי וכולל מנות ראשונות, כגון צזיקי, תמנון פרוס ומטוגן, סלט עם גבינה מלוחה וכן הלאה; מנות עיקריות, שבהן נכללים דגים, פירות ים ובשרים, למשל קבב, אך לא רק; ובסוף הארוחה מוצעים קינוחים מעניינים ואלכוהול קינוח מעניין. בקיצור, אוכל יווני עממי ולא מתחכם. תפריט האלכוהול סביר בהחלט. רמת האוכל טובה – החומרים ואף ההכנה. המחירים נמוכים בהחלט יחסית למוסדות מקבילים בארצנו, ואפילו בהשוואה למסעדות עממיות בתל אביב שאין בהם שום תכנית בידור.

השירות טוב, לבבי ולא פורמאלי. מנהל התפעול משתדל מאוד וטורח כל העת לוודא שהלקוחות מרוצים. בעלת המקום הצעירה יחסית נוכחת במקום ובוחנת מקרוב את העניינים. בסוף הערב קיבלנו על חשבון הבית קינוח מקורי, משקה קינוח אלכוהולי וקפה. חדרי השירותים בסדר. הקהל חיובי והוא מורכב מבני כל הגילים, מקומיים אך גם תיירים. האווירה טובה. הסביבה מעניינת.

וכעת לעיקר: המוזיקה. על במה מובנית יושבים הנגנים והזמרים במשך כל השעות ומנגנים כמעט ללא הפסקה. ההרכבים קטנים, בדרך כלל שני נגנים, והם מתחלפים מדי ערב. הרמה משתנה ונעה בין פשוט למעולה. אפשר גם לבקש מהזמרים להשמיע שירים מוכרים מסוימים והם ייענו. הלקוחות יושבים ומשוחחים כשכולם נינוחים, תוך כדי אכילה איטית של מטעמים פשוטים וטובים, שתיית אלכוהול, ומולם מנגנים מוזיקה יוונית שאפשר להצטרף אליה, ואפילו לקום ולרקוד. כיף.

לא מדובר במוסד רם-דרג בעל שם עולמי, ודווקא לכן כדאי לבקר. הטברנה מדורגת ב-Trip Advisor בערך בחמישית העליונה מבין המסעדות באתונה. הישראלים אוהבים אותה. אני סבור שערב במקום זה ודומיו – וישנם כמה וכמה מקומות שכאלה בעיר – יגרום הנאה מרובה לבני דורנו. אולם גם צעירים יותר ייהנו לדעתי, ולו כחוויה חד-פעמית, מערב יווני אופייני.

כתובת: 23 Mnissikleous, אתונה

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. כמי שהיה באתונה לאחרונה במגמה מוצהרת לבלות במועדוניה ובטברנותיה, אני חותם על כל מילה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

סרט טורקי

מידה כנגד מידה, מסורת עתיקת יומין, היום יותר מתמיד