קרחונים, הרי געש ומעט אנשים

בשנת 2018 איסלנד תהיה היעד ה"חם" ביותר בתיירות
תמונה מאיסלנד
איסלנד צילום: אבי רוזנטל

בפתחה של השנה החדשה, כמי שפועל בתחום התיירות, אני צופה כי איסלנד תהיה יעד מבוקש מאוד בקרב המטיילים הישראלים. הכול בזכות ,wow air חברת תעופה איסלנדית שהחלה בטיסות "לואו קוסט" מתל-אביב לארה"ב דרך איסלנד, במחירי "רצפה": החל מ-149 דולר לכיוון. אלו מחירים חסרי תקדים, שגם אם מוסיפים להם תשלום עבור מזוודה והושבה, מגיעים לכרטיס הלוך ושוב לניו-יורק בפחות מ-400 דולר!

ניתן כמובן לטוס עם wow air לאיסלנד עצמה במחירים חסרי תקדים ולטייל בה. מחירי טיסות ה"לואו קוסט" מתחילים מ-79 דולר. טיסה ותוספת להושבה ומזוודות, בתאריכים מסוימים, תעלה כ-250 דולר הלוך ושוב, במקום כ-750 דולר כפי שהיה עד כה. לאור כל הנתונים הללו, אני כאמור מעריך כי שנת 2018 תהיה שנת הטיולים לאיסלנד והמחירים יצנחו בהתאם.

איסלנד משתרעת על פני כ-103,000 קמ"ר, פי חמישה משטחה של ישראל. אוכלוסייתה מונה כ-330,000 אלף אזרחים בלבד, מרביתם מתגוררים בעיר הבירה ריקיאוויק. יותר מעשירית משטחה מכוסה בקרחונים, יש בה כמה אגמים גדולים, עשרות אגמים קטנים ונהרות ארוכים. מדי פעם בפעם רואים כפרים שיש בהם כחמישה-שישה בתים. הנוף באיסלנד, ללא ספק, אחר, מרהיב ומיוחד.

באיסלנד יש הרי געש פעילים, רובנו ודאי זוכרים את ההתפרצות הגעשית בשנת 2010 מתחת לקרחון אייאפיאטלייקוטל, שכונתה "האפר הוולקני", אשר שיתקה את כל אירופה כולל ישראל מבחינת התעופה. כ-100,000 טיסות בוטלו אז בעקבות ההתפרצות. יש באיסלנד כמעט 7,000 גייזרים – תופעת טבע ייחודית שרק בגללה כדאי להגיע לכאן. ההתחלה היא בעבוע ולאחר מכן פרץ סילוני של קיטור מעורב במים חמים, לעיתים בכמה מקומות בו בזמן. כשרואים זאת מבינים את המשמעות של איתני הטבע בפעולה.

ההיסטוריה של איסלנד מרתקת, יש הטוענים כי המקום נוצר לפני כ-190 מיליון שנה מאי געשי צעיר מבחינה גיאולוגית. תחילת ההתיישבות במקום הייתה של נורבגים וקלטים (סקוטים ואירים) במאות ה-9–10. התושב הראשון שהתיישב באיסלנד היה ויקינג בשם אינגולפור ארנרסון בשנת 865 לספירה.

כיום רמת החיים באיסלנד גבוהה מאוד, והיא מהמדינות בעלות התמ"ג לנפש הגבוה בעולם. המודעות לאיכות הסביבה ולטבע רבה מאוד, והאיסלנדים רוחשים כבוד רב לאיתני הטבע. העיסוק העיקרי באיסלנד הוא דיג, ומכאן אך טבעי שכ-40% מהיצוא שלה נובעים מענף זה.

הסוגיה העיקרית שהאיסלנדים מתמודדים עמה בעת הזאת הינה סוגיית המהגרים, ולא רק מארצות מוסלמיות אלא גם מאירופה ובעיקר מפולין.

הידעתם שהפרלמנט של איסלנד נחשב לפרלמנט העתיק והראשון בעולם? בשנת 930 לספירה הוקם הפרלמנט, שנקרא "אלת'ינגי", על ידי קבוצת מתיישבים, וכך הוא נקרא עד היום.

לסיום אציע מסלול טיולים קלאסי לשמונה ימים: ביום הראשון הגעה בטיסה לבירת איסלנד, ריקיאוויק. ביום השני נסיעה למשולש הזהב ולרמות הצפוניות. ביום השלישי מריקיאוויק לרייקהולט ולביורגארפיורד. ביום הרביעי מריקיאוויק לחצי האי סנפלסנס. ביום החמישי נסיעה לחוף הדרומי ומשם לסקוגר ולהלה. ביום השישי נסיעה לאיי ווסטמן ולהר הגעש אלדפל. ביום השביעי נסיעה בסופר ג'יפים אל שמורת הת'ורסמורק. ביום השמיני מריקיאוויק ללגונה הכחולה וטיסה חזרה הביתה. בנסיעה בדרכים אל תשכחו להאזין לזמרת המפורסמת ביותר של איסלנד – ביורק. טיול מהנה!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. כמות התיירים בה פי עשרות מהאוכלוסיה
  תחשבו כמה לא צודק שר התיירות שלנו כאשר הוא מרוצה כל כך מהביצועים שלו

 2. בכל יעד תיירות בעולם תמצא אחוז גבוה של ישראלים הרבה יותר גבוה מהאחוז שלנו באוכלוסיה בעולם המערבי (לא מדברת על ארצות נחשלות).

  1. רצוי בטיול מאורגן..אופיר טורס או רמון או החבאה הגאוגרפית..תלוי בטיול ובמחיר ואם זה עצמאית אז רצוי מדריך מקומי שתוכל למצוא באינטרנט דרך לשכת התיירות האיסלנדית או דרך הסוכן בארץ שממנו תזמין

 3. אבל אני רואה שאתה ממליץ על כמה חברות בטוקבקים וזה כבר נראה אוביקטיבי

 4. איזו תקופה היא התקופה הטובה ביותר לטייל באיסלנד ? עם מזג אויר טוב ?

 5. מה יש לעשות שם? איך מבלים? חופשה בראש שלי זה לעשות חיים. לנפוש.

  1. היי יניב..יש את עחר הבירה רייקוויק שהיא עיר אירופאית לגמרי ויש שם מקומות בילוי למכביר..אני ממליץ לך לקחת כמה חברים ולשלב טיול של בילוי וטבע..תהנו

  1. הרוב עוד לא היה באיסלנד…ויש עוד מקומות קסומים בעולם וגם בארצנו הקטנטונת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

צילום של גדעון

דילמת "המחיר"

הלכידות החברתית היא המפתח להישרדותנו בארץ הזאת

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

דילוג לתוכן