לא רק שוקולד ובירה

המלצות לטיול מהנה בבלגיה – לא כדאי להחמיץ
צ'יפס מקומי
המאכל הלאומי צילום: אבי גולדברג

עתה, משחלפה ההתרגשות שעורר סרט המלחמה דנקירק, אפשר לנוע צפונה עשרות קילומטרים מדנקירק הצרפתית, אל עבר הממלכה הבלגית. השבוע אפפה את תושבי אנטוורפן התרגשות רבה: נערך בה שולחן המולים וצ'יפס (moules-frites) הארוך ביותר בעולם, מן הסתם כדי לשבור עוד שיא גינס, זוהי העת לחגוג את עונת הצדפות השחורות המתחילה בסתיו.

עבור מטיילים רבים בלגיה היא ארץ מעבר, המטייל באירופה שנמצא בצרפת, נחפז לחצות את כברת הדרך הקצרה הזאת וממהר להגיע להולנד, וההפסד כולו שלו.

בלגיה היא חבל ארץ שטוח, שיוליוס קיסר זיהה כבר לפני למעלה מאלפיים שנה בחלקה הצפוני של גליה (צרפת), והכיר את השבטים השוכנים שם כבלגים, השונים מתושבי גליה. בלגיה זכתה לעצמאות מדינית רק ב-1830. העם הבלגי מורכב לפחות משתי ישויות: הוואלונים בדרום, דוברי צרפתית, והפלמים בצפון, דוברי פלמית (הולנדית במבטא שונה אך במעט), ובנוסף יש בה גם מיעוט דובר גרמנית במזרחה. בלגיה מחזיקה מעמד כיחידה פוליטית על אף השוני הנובע מהרכב אוכלוסייתה.

בלגיה, הולנד ופורטוגל, הן קבוצת "הננסים האירופים" שהתנפחו בעידן הקולוניאליזם האירופי לאימפריות חובקות עולם. הן חזרו והתכווצו שוב לממדיהן הקטנים עם תום התקופה הקולוניאלית, אך שרידי הפאר הקולוניאלי נותרו ברחובות עריהן.

בלגיה הקטנה הנטועה בין גרמניה, צרפת והולנד, נאלצה לנטוש ב-1960 את קונגו, אחד מחבלי הארץ העשירים בעולם, שאותו ניצלה באכזריות רבה תוך ביצוע מעשים שכיום נחשבים לרצח עם. קונגו האפריקאית העשירה את המלך הבלגי ואת מדינתו, עושר שנצבר מניצול תושבי קונגו בכריית יהלומים, ובעיקר מהפקת גומי, המשמש עד היום את הכלכלה הבלגית.

כיום נחה לה הממלכה הקטנה המפולגת בין דוברי שפות שונות, בארץ זבת שוקולד, קפה, בירה, צדפות (מולים) וצ'יפס, וגופרה בלגי לקינוח, לא בהכרת לפי סדר זה כמובן.

חוף הים החולי של בלגיה נמצא מול חופי אנגליה, ונמלי בלגיה, בעיקר אנטוורפן ואוסטנד, משמשים כשער ליבשת האירופית. תנועת אוניות ומעבורות ערה משרתת את שני הצדדים, המנהלים שיחות היפרדות קשות (הברקזיט) שעלולות לפגום בקשר המסחר הימי המפיק עושר לשני הצדדים.

אז מה מחמיץ מי שממהר לחלוף על פניה של בלגיה?

בלגיה היא בירת הבירה העולמית, מאות סוגי בירה הפכו את בלגיה למודל חיקוי והערצה לאוהבי המשקה המר. כדי ליהנות ולו מקצת מהמבחר צריך לעצור ולהתרשם מיופייה של בריסל, שכיכרותיה וארמונותיה נבנו הודות לרווחי העתק ששאב המלך ליאופולד השני מקונגו. כיום בריסל היא בירת האיחוד האירופי. כדאי ליהנות מהעיר הציורית ברוז', ומאנטוורפן המאכלסת בנדיבות גם קהילה יהודית חרדית גדולה. בכל אחת מן הערים תוכלו ליהנות מישיבה בבתי הקפה המגישים בירות צוננות בטעמים מיוחדים.

חרדי על אופניים באנטוורפן
רחוב באנטוורפן

המטבח הבלגי נחשב למעודן ומשובח מזה הצרפתי, וקסמו מהלך על כל מי שמקציב לארץ הקטנה את הזמן הראוי. הבלגים שומרים בקנאות על מסורתם ובכלל זה על אופיו של המאכל הלאומי ה"פריט" – צ'יפס, שהכנתו שונה מהמקובל בארצות האוכל המהיר, והוא מוגש בתוספת נדיבה של מיונז. האחראים על בריאות הציבור של מוסדות האיחוד האירופי ניסו לשנותו, אך נתקלו בהתנגדות תקיפה וחסרת פשרות.

עבור צרפת, שכנתם מדרום, משמשים הבלגים מקור בלתי נדלה לבדיחות, מסוג שאצלנו היו מתחילות כך: "המטוס שבו טסים צרפתי, אמריקני ובלגי עומד להתרסק…". אולם אין מה לזלזל בבלגים, משום שמלבד אוכל טוב, בירות וערים ציוריות, יש לבלגיה עוד הרבה מה להציע.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

 1. הרבה דברים יפים
  הרבה דברים טעימים
  ואין להם הרבה דברים קשים שיש אצלנו

 2. באמת משהו ממשי שאני יכול להגיד על העם הזה. מהו? מיהו? מה עשה בהסטוריה? וזה בניגוד לרוב העמים הידועים האחרים.

  1. אורה שלום
   שאלה טובה! מה עשה העם הבלגי בהיסטוריה? כקבוצה ולא כיחידים.כמו למשל מי הרומנים? ההונגרים הצכים הקרואטים ,הצליאנים,האוקראינים הירדנים העירקים הגרוזינים ?
   רוב האומות או העמים שאנו מכירים כיום הם קהילות מדומינות,ונוצרו רק ב200 השנים האחרונות ובכל זאת שאלתך מעניינת כמי שמשתייכת לעם עתיק ימים .
   אין הרבה עמים שיש להם היסטוריה ושאפשר להציג אותם כישות אחת "שעשתה" למשל גוטפריד מבויון מלך ירושלים הצלבנית היה מחבל ארץ שאנו נקרא לו היום בלגיה ,אבל הוא לא היה בלגי כי בלגיה נוצרה כאישות פוליטית רק ב1830.
   או האם תיייחסי את כיבושי יוליוס קיסר לאימריה רומית או לאיטליה?כך שקשה למצוא הרבה עמים שיש להם הסטוריה וזהות רציפה "ושעשו משהו בהיסטוריה"
   תודה על הערתך מקווה שהארתי
   אבי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן