75 מיליון תיירים לא טועים ולא מפחדים

איך תיראה התיירות לספרד לאחר הפיגוע בברצלונה?
תמונה של יהודה
יהודה זפרני

אחרי פיגוע קשה ונוראי בספרד שבו נפצעו ונרצחו מעל 100 חפים מפשע, רובם תיירים, אנו נוטים להניח כי תהיה פגיעה קשה בתיירות. אבל לדעתי, הפגיעה בתיירות בברצלונה בפרט ובספרד בכלל תהיה זמנית וקצרה, ועוד מעט קט תחזור התיירות ותככב בספרד.

יש לדעת כי לספרד נכנסים בשנה כ-75 מיליון תיירים מכל העולם. ספרד היא מדינת תיירות כמו צרפת, אנגליה, טורקיה, איטליה, גרמניה, יוון ורבות מארצות אירופה, שהכנסותיהן מתיירות משמעותיות מאוד ומשפיעות על כל תחומי החיים.

אירופה נמצאת בצומת דרכים מבחינת התיירות בעקבות ההגירה אליה, בעיקר מסוריה וממדינות מוסלמיות. כמו בישראל לפני שנים אחדות, פיגוע טרור רצחני משפיע מיד על המדינה ובעיקר על התיירות. בישראל נדרשו לעתים חודשים אחדים, ואף כסף וכוח אדם, כדי להתאושש, לחזור לשגרה ולהחזיר את התיירות במדינה למסלול.

היום פיגוע רצחני משפיע לטווח הקצר בלבד. לצערנו, בעקבות פיגועי טרור במדינות רבות באירופה היבשת האירופית כבר התרגלה – במידת האפשר – ל"פיגועי השגרה", כפי שאני מכנה אותם. הטרוריסטים מנסים לקבל תשומת לב והם אכן מוצאים אותה באירופה, אבל לא לזמן רב. לכן אני מאמין שהפגיעה בתיירות לאירופה בעקבות הטרור תהיה מינורית.

פתיחת הגבולות בתוך האיחוד האירופי הביאה לפריחה תיירותית במדינות שהתיירות היא כאוויר לנשימה עבור כלכלותיהן – דווקא מדינות חלשות יחסית, כמו פולין, סלובקיה, צ'כיה, הונגריה, יוון. לעומת זאת, מעניין כי מרבית פיגועי הטרור בוצעו במדינות חזקות, כמו צרפת, אנגליה, גרמניה וספרד. זאת כנראה משום שהטרוריסטים מחפשים תשומת לב מֵרבית. כמו כן הטרוריסטים יודעים שלא יזכו לשום יחס סובלני בארצות החלשות יותר, כולל אלה מהגוש הקומוניסטי לשעבר.

בארץ אנו עדים לתופעה המיוחדת של "טרור הסכינים" בירושלים. טרור זה עדיין אינו משפיע על התיירות הנכנסת לארץ, שאינה קטנה אלא להפך – יש גידול של יותר מ-25% בכניסת תיירים לארץ, והרי זה נתון מפתיע ומדהים. שיא הכניסות של תיירים לארץ יישבר גם ב-2017 ואני מעריך שיגיעו כמעט 4 מיליון תיירים, לעומת כ-2.9 מיליון שהגיעו ב-2016. בעיניי תיירות היא גשר לשלום, כפי שאני מטיף בהרצאות שלי, ומקצוע התיירות הוא מקצוע העתיד שצפוי רק להתפתח – גם את זה אני מסביר לסטודנטים שלומדים את המקצוע.

טרור מכל סוג שינסה לפגוע בתיירות – לדעתי לא יצליח להשפיע על אנשים ולגרום להם להימנע מלטייל וליהנות. הטרוריסטים צריכים להבין שנופש הוא כבר לא מותרות אלא צורך. אנשים רוצים לטוס, לטייל ולנפוש. בשנה אחת מטיילים בעולם מעל 3 מיליארד אזרחים, הנעים ממקום למקום בכלי תחבורה שונים. לכן ההשפעה של פיגוע רצחני, קשה ככל שיהיה, במדינה מסוימת, לא תוכל להשפיע על הכלכלה של אותה מדינה באופן משמעותי.

התיירות – גשר לשלום ובמידה מסוימת גם תשובה לטרור העולמי!

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

  1. נקוה שלא יהיו פיגועים וגם אם יהיו אני מאמין שההשפעה על התיירות תהיה מינורית

 1. מיד לאחר העלאת המאמר, נערכה כידוע הפגנת ענק בהשתתפות חצי מיליון מפגינים, תחת הסיסמה לא מפחדים, כאילו כדי להמחיש את הרעיון שהעלית

  1. וזו בדיוק התשובה לטרור…נחישות ולא נכנעים לטרור.יותר תיירות, יותר שלום.

  1. אין ספק שאת צודקת ורק אופטימיות תנצח את הטרור..לטייל ולחייך ולהיות נחוש במלחמה בטרור .

  1. היי…אחרי הפיגוע אין ירידה ואני מעריך לקראת החגים תהיה עליה

 2. מצד שני הכי הרבה מינוסים בבנק
  איך זה מסתדר?
  ימי פומפיאה האחרונים?

  1. מינוסים תמיד היו ותמיד יהיו להערכתי , התיירות לא קשורה למינוס שההחלטה אם להגדיל או לא היא שלנו בלבד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן