להסתדר בסלובקיה עם עשר מילים בפולנית

סלובקיה: השכנה הקטנה והידידותית
צילום בשמורה
שמורת גן העדן הסלובקי צילום: אבי רוזנטל

סלובקיה נמצאת בקצה המזרחי של מרכז אירופה, או במערבה של מזרח אירופה. שכנותיה של סלובקיה הן צ'כיה, פולין, הונגריה ואוקראינה. סלובקיה קטנה מכל שכנותיה. בסלובקיה חיים כ-5.5 מיליון תושבים, לעומת יותר מ-10 מיליון בצ'כיה, 38 מיליון בפולין, קרוב ל-10 מיליון בהונגריה וכ-44 מיליון באוקראינה. שטחה של סלובקיה הוא כ-49,000 קמ"ר לעומת 78,866 קמ"ר בצ'כיה, 312,685 קמ"ר בפולין, 93,028 קמ"ר בהונגריה ו-603,000 קמ"ר באוקראינה. עד שנת 1993 הייתה סלובקיה חלק ממדינת צ'כוסלובקיה, שהתפצלה לצ'כיה ולסלובקיה.

בחודש יולי התקיימה בעיירה שמורין (Samorin) שליד ברטיסלבה, בירת סלובקיה, אליפות אירופה לנבחרות צעירות בברידג'. ניצלנו את האירוע לטיול משפחתי קצר בסלובקיה, שהתמקד בהרי הטטרה.

סלובקיה צנועה יותר וזוהרת פחות מצ'כיה, שבה ביקרתי בעבר הרחוק. אריק איינשטיין שר "שיר שחלמתי על פראג". לא שמעתי אף שיר שחולם על ברטיסלבה, עיר יפה בפני עצמה. תהליך הליברליזציה וההתקרבות למערב של אלכסנדר דובצ'ק בשנת 1968 כונה "האביב של פראג" ולא "האביב של ברטיסלבה". התהליך הסתיים בפלישה סובייטית ובהדחתו של דובצ'ק.

התרשמתי שיש דמיון בין סלובקיה ושכנותיה מבחינה תרבותית, מבחינה קולינרית ומבחינת השפה. יתרון משמעותי הוא המחירים: סלובקיה שייכת לגוש האירו, אך המחירים נמוכים בהרבה מאשר במרכז אירופה ובמערבה. התושבים המקומיים ידידותיים ומסבירי פנים לתיירים, אך התקשיתי למצוא ביניהם דוברי אנגלית, ובלא מעט מקרים נאלצנו לתקשר באמצעות תנועות ידיים ומילים בודדות שלמדתי בפולנית משיחות של אמי ז"ל, יוצאת פולין, עם חברותיה. נעזרתי גם באוצר המילים שלי ברוסית, אף שהוא דומה בהיקפו לאוצר המילים שלי בפולנית. כמעט כל המילים שאני מכיר קשורות לשחמט: שחור, לבן, נכנע, הפסיד בזמן, תיקו, סיכויים עדיפים. כשרציתי לקנות פריט בצבע שחור השתמשתי במילה המתאימה ברוסית והבינו אותי.

במרבית הזמן טיילנו בהרי הטטרה הגבוהים ובהרי הטטרה הנמוכים. הרים אלה נחשבים לאטרקציה התיירותית העיקרית של סלובקיה. יש שם נופים מרהיבים, יערות, אגמים, נחלים, הרים גבוהים שפסגתם עדיין מושלגת בקיץ, מערות קרח ומערת נטיפים.

בין אתרי הטבע שביקרנו בהם בולטת שמורת הטבע הנקראת "גן העדן הסלובקי". מדובר בשמורה גדולה (197 ק"מ) שיש בה שבילי הליכה מסומנים העוברים בין יערות, אגמים, נהרות ומפלי מים. חלק מהמסלול שהלכנו בו אינו קל להליכה. באותה שמורה ביקרנו גם במערת קרח מרשימה, שהיא המערה הראשונה באירופה שהותקנה בה תאורה. אך אל תצפו לשלטים באנגלית או בשפה בין-לאומית אחרת ולסיורים מודרכים לקבוצות בשפה שאינה סלובקית.

מקום מרשים נוסף הוא הר לומניצקי (Lumnicky stit), ההר השני בגובהו בין הרי הטטרה. אפשר לעלות בעזרת רכבל. בכל קרון יש מקום לעשרה אנשים בלבד ותדירות הנסיעות נמוכה, ורוב התיירים עולים רק שתי תחנות, משום שמספר המקומות לבסיס הצבאי – שהוא נקודת התצפית הגבוהה ביותר בהרי הטטרה – בסלובקיה – קטן. גובה התצפית הוא כ-2,630 מ' מעל פני הים. מלמעלה רואים למרחוק את הרי הטטרה לכל הכיוונים. בהחלט שווה את המחיר ואת הזמן.

אבי רוזנטל בראש ההכ
המחבר בשיא הגובה ב Lumnicky stit

 

הטיול בסלובקיה מזמן גם ערים קטנות ויפות. Banska Bitricha נחשבת ליפה שביניהן. במרכזה טיילת יפה שלאורכה בניינים נאים והרבה בתי קפה ומסעדות. הטיילת עוברת בחלקה לאורך הנהר הזורם ממש ליד העיר. יש גם עיירות וכפרים מסורתיים ששוחזרו והפכו לאתרי תיירות. אנחנו ביקרנו בעיירה Levoca ובכפר הציורי Vikolinec. כפר זה הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך