ניו אינגלנד הרב-גונית

אביב או סתיו בצפון-מזרח ארה"ב
צילום של נהר ומפל בתוכו
ניו אינגלנד צילום: אלון ילין

המדינות הצפון-מזרחיות של ארצות הברית המכונות ניו-אינגלנד הן ערש התרבות והיסוד לאומה האמריקנית. בבוסטון החלה מלחמת העצמאות של ארה"ב, שאחד מסמליה הוא מסיבת התה הידועה בהנהגתו של סמואל אדמס (כן. זה מהבירה). המדינות המאוחדות תחת הכינוי הזה הן מסצ'וסטס, קונטיקט, ורמונט, מיין, ניו-המפשיר ורוד איילנד הקטנטונת, אם כי במסגרת טיול הייתי כולל גם את הפינה הצפון-מזרחית של מדינת ניו יורק ובתוכו האזור של לייק פלאסיד.

כשמטיילים ברכב, בעיקר במיין, נראה שמדובר בשטח אין-סופי. אולם למעשה מדובר במדינות הנמצאות בדירוג מ-41 והלאה מבחינת גודלן היחסי בארה"ב. השטח הכולל של שש המדינות הללו הוא כ-110,000 קמ"ר, סה"כ פי חמישה משטח ישראל בקו הירוק. רוד איילנד היא הקטנה (3,000 קמ"ר) והצפופה (מיקום שני באיחוד האמריקני) ומיין היא הגדולה (35,000 קמ"ר) והכי פחות צפופה (מיקום 38). ורמונט, ששטחה קצת פחות מ-10,000 קמ"ר, מכילה מעט יותר מ-600,000 תושבים ועיר של 40,000 איש נחשבת בה גדולה. מספר התושבים הכולל בכל חבל ארץ זה הוא כ-15 מיליון, וכמעט שליש מהם מרוכז במטרופולין של בוסטון.

המאפיין העיקרי של ניו אינגלנד הוא הצמחייה והמים. למעשה כל השטח הוא יער אחד גדול המורכב מתערובת של עצי מחט למיניהם ועצי יער נשירים. הבתים בערים הקטנות ובעיירות מפוזרים בין העצים ורובם בעלי קומה אחת או שתיים. ניו אינגלנד זרועה אגמים, נהרות ונחלים, חלקם מתנקזים צפונה לאגן הניקוז של נהר סנט לורנס בקנדה, חלקם לאזורי הניקוז של נהר ההדסון העובר בניו יורק והיתר באופן עצמאי למפרצים הרבים לאורך החוף. אפרופו קנדה, אפשר לשלב בטיול לניו אינגלנד גם את חבל קוויבק של קנדה, בעיקר את העיר קוויבק המקסימה ואת מונטריאול ההומה יותר, אך יש לזכור שזו תוספת מרחק רצינית והארכה של הטיול בארבעה ימים לפחות.

שיא עונת התיירות הוא כמובן בקיץ, בעונת החופשות השנתית, שבה כל עיירת חוף וכל אגם מוצפים בהמוני מבקרים. החורף קר, מושלג וארוך ואינו נוח למטייל המצוי. לכן העונות המועדפות הן הסתיו והאביב. טיולי הסתיו (אמצע ספטמבר עד סוף אוקטובר) של ניו אינגלנד ידועים ומפורסמים בזכות השלכת בעלת עשרות הגוונים והקרקע הזרועה בשלל עלים כמו מרבדים עבים בעבודת יד. השלכת המקסימה מושכת רבבות מטיילים ויש להביא זאת בחשבון בסידורי הלינה, בעיקר בסופי שבוע. טיולי הסתיו הם בעיקרם טיולי טבע, והשהות בערים בעלת חשיבות משנית. לא משנה לאן נוסעים, העין לא מפסיקה ליהנות משלל הגוונים ומהאוויר הצח.

טיולי האביב שונים מעט באופיים. ראשית יש לזכור שהאביב בניו אינגלנד מתחיל מאוחר. באמצע מאי וכמובן באפריל יכול להיות קר ולעתים אפילו מושלג, כך שרצוי לתכנן טיול כזה למחצית השנייה של מאי ותחילת יוני. מספר התיירים קטן בהרבה מאשר בסתיו ובקיץ. לא נתקלים בשלכת, אך גם כך היערות עוטים צבעים שונים, החל מהירוק הכהה של עצי המחט, דרך הירוק הבהיר של העצים שהחלו ללבלב והפריחה האדמדמה-ורודה של עצים אחרים וכלה באפור של אלה שאיחרו להתעורר לאחר החורף הממושך. אולם מעל לכול המאפיין העיקרי של טיול אביב הוא המים. האגמים מלאים עד גדותיהם, הזרימה בנחלים נשמעת גם בעת נסיעה ברכב. נפילת המים במפלים ובמורדות התלולים היא מחזה מרהיב ומושא לקנאה. לא אחת ניתן להיתקל במפלון של עשרה מטרים שבקושי מופיע במפה ולעתים אפילו אין לו שם.

צילום: אלון ילין

אין בכוונתי לתת כאן המלצות ספציפיות, אך לדעתי חובה לכלול בטיול כזה כמה ימים בעיר בוסטון. מקומות לינה ומזון יש לאורך כל הדרך. חלק הטיול הנערך לאורך החוף אינו שלם ללא סעודות של מאכלי ים למיניהם, ובמיין (ויסלחו לי אוכלי הכשר) אסור לוותר על הלובסטרים. בתוך היבשת עצמה יש שלל דגים מהנהרות והאגמים יחד עם מאכלי בשר. המלצתי היא לבקר בפונדקי הדרכים בעיירות הקטנות ולשקוע לתוך האווירה המרגיעה והמזינה של ארוחות בוקר מאוחרות. אם תרצו המלצות כתבו לי בתגובות, ואז אפרסם פוסט על בתי מלון ועל מסעדות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. אבל הייתי ממליץ בסולם העדיפויות רק אחרי כמה נסיעות לניו יורק, ווגאס, לוס אנג'לס, סן פרנסיסקו וכגומה.

    1. אפשר להתווכח איזו עיר בארה"ב עדיפה והן שונות בתכלית השינוי זו מזו. אני כתבתי על טיול טבע וגם בקטגוריה זו יש לא מעט אפשרויות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן