תוצאות האמת של התיירות הנכנסת

משבר התיירות לישראל מעמיק
טרמינל נתב"ג
נתב"ג צילום: מוני שפיר

לפי נתוני הלמ"ס שפורסמו בימים אלה על התיירות לישראל לחודשים ינואר–אוקטובר 2016, תוצאות האמת של התיירות מדאיגות. לצערי, אנחנו כבר יכולים לבשר ששנת 2016 תהיה גרועה לתיירות הנכנסת לישראל ושתהיה ירידה של יותר מ-5% יחסית לשנה הקודמת.

לפי הנתונים, עד עתה הגיעו כ-2.5 מיליון מבקרים – ירידה של כ-6% משנת 2015, ובהשוואה ל-2014 – ירידה של לא פחות מ-10%. יש לציין שנתון זה כולל את המגיעים בטיסה, את המבקרים דרך היבשה ואת המבקרים שמגיעים ליום אחד בלבד. הנתון המעודד היחיד הוא הגידול בטיסות ישירות מאירופה לאילת: גידול של 127% בחודש אוקטובר לבדו, כלומר כ-5,000 תיירים. אך זהו מספר קטן ביותר ביחס לכלל התיירים שמגיעים.

לעומת זאת, שימו לב למספר הישראלים שטסים לחו"ל: כמעט שישה מיליון ישראלים יצאו מישראל בין ינואר לאוקטובר השנה, ולהערכתי עד סוף השנה נעבור את רף ה-6.5 מיליון ונתקרב לשבעה מיליון טיסות לחו"ל. בחודש אוקטובר לבדו יצאו מהארץ בטיסה כ-650,000 ישראלים, גידול של כ-45% לעומת אוקטובר 2015.

המסקנה המתבקשת לאור הנתונים היא שמהפכת השמים הפתוחים עשתה טוב לישראלים שטסים לחו"ל, אך לצערי, ההבטחה של גידול בתיירות לארץ עדיין לא מומשה.

המסקנה השנייה שלי היא שהוזלת מחירי הטיסות לישראל לא מספיקה כדי להביא לכאן תיירים. חייבים להוריד את מחירי המלונות בארץ ולספק מוצר תיירותי משולש מושלם, קרי טיסה, לינה ואטרקציות. להוזלת החופשה משקל מכריע, כי כשהתייר מחליט מה יהיה יעד החופשה הבאה – לבדו, בזוג או עם המשפחה – המחיר קובע גם קובע.

המסקנה השלישית שלי היא שעד שתתקבל החלטה ממשלתית שהגדלת התיירות לישראל היא הכרח וצורך חיוני לכלכלת ישראל ולביטחונה המדיני, עד שנראה התייחסות רצינית ותכנית עבודה ל-25 השנים הבאות, כולל השקעות ענק עבור בניית מלונות מתאימים ואטרקציות בכל רחבי ישראל, השקעה גדולה בכוח אדם והשקעה בשיווק ברחבי העולם – עד אז השינוי לא יקרה. לא לפחד ולא להתבייש – יש לבנות תכנית אסטרטגית ל-25 שנים עם יעד ריאלי של כ-20 מיליון תיירים בשנה.

אני מקווה מאוד שבשנת 2017 תהיה עלייה בתיירות הנכנסת, כפי שצפה שר התיירות מר יריב לוין בדבריו ביריד התיירות הבין-לאומי בלונדון: "בזכות הפעולות שנקטנו, אנו נמצאים בנקודת זינוק מצוינת ל-2017."

אמן ואמן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. הוזלת מחירי הטיסות בוודאי שאינה הגורם היחיד לבחירת יעד חופשה או טיול. מחיר זול הוא פקטור לאפשרות טיסה אך היעד חשוב יותר.

  1. אין סק שהמחיר הזול הוא לא המרכיב היחידי אבל בהחלט הוא מרכיב חשוב בהחלטה לאן לטוס ולנפוש והאם הארץ היא יעד אטרקטיבי לתיירים.

 2. הכותב המכובד שכח את הנושא הפעוט של המצב ביננו לבין שכיננו כגורם הראשי בחשיבותו למשבר בתיירות הנכנסת
  לו היתה ממשלתנו נוקטת במדיניות אקטיבית לחיסול המשבר , הארץ היתה מלאה בתיירים ללא כל קשר למחירים

  1. רפי יקר,
   בכוונה לא התייחסתי למצב הביטחוני כי לדעתי זו היום לא הסיבה העיקרית כי כל העולם מותקף ומרבית העולם תחת מתקפת טרור, ראה את תורכיה עם איומים יותר גדולים מאיתנו, ראה הפיגועים בארהב צרפת בלגיה גרמניה , בעיית הפליטים באירופה ועוד ועוד ולכן עלינו להתמודד עם הבעיה בניטרול הבעיה הביטחונית ולהשקיע בשיווק שיווק ו..שיווק וגץכמובן בתשתית תיירותית טובה יותר וכמובן הורדת מחירי עלות הנופש לתייר.

  1. משילות היא חלק מהבעיה, שר התיירות צריך להיות אחד מ 5 השרים החשובים בממשלה עם סמכויות ואחריות ותכנון ארוך טווח.

  1. כתבתי במאמר גם מסקנות ופתרונות וזה כמובן רק חלק, ניתן לשנות את המצב.
   שבוע טוב ובשורות טובות.

 3. אנחנו לא עושים מספיק בתחום התיירות ולא מבינים מה אנחנו מחמיצים.

  1. אני מסכים איתך בעניין הזה, אנחנו רק יכולים להרוויח ובענק מהשקעה בתיירות בארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

דילוג לתוכן