קל להגשמה

ההסברה הישראלית – החלום והמציאות
תמונה של שמחה
שמחה סיגן

הוא היה תלמיד מצטיין, ולכן עם סיום הלימודים הובטחה לו קליטה מהירה בחברות המבוקשות ביותר. אך במקביל הוא התפתח כמוביל בעל שם בארגוני ההתנגדות ליהודים ועמד בראש ההפגנות וההכפשות באוניברסיטה היוקרתית שבה למד. עתה, בחלוף שלוש שנים, הוא היה קרוב לייאוש. הייתה זאת הפעם השביעית שפתח את תיבת המייל ושם המתינה לו הודעה קצרה וחדה, בדיוק כמו בשש הפעמים הקודמות. "בשל השתתפותך הפעילה בהפגנות אלימות כנגד יהודים לא נוכל לקבל אותך לעבודה." הייתה זאת דחייה מעליבה ומתסכלת לנוכח הישגיו בלימודים, דחייה שרוקנה את הרוח ממפרשיו. הוא החליט לא לפנות יותר לחברות גדולות ולחפש את מזלו במקומות שהמשכורת והתהילה מצומצמות יותר, כמו גם סיכויי ההתקדמות.

כבר בחודש הראשון למלחמה הוא היה מעורב באקטיביזם. כאשר התפוצץ טיל כושל של חמאס ופגע קשות באחד המבנים של בית החולים אל-אהלי, וחולים ומבקרים רבים נהרגו, הוא מיד אימץ את הדו"ח המפוברק של חמאס, שלפיו צה"ל אחראי לירי ולהרוגים רבים הרבה יותר. אך במהלך שלוש השנים שחלפו מאז שעמד בראש המשמיצים, כבר היה לו מושג רחב יותר על  אכזריות החמאס, המוציא להורג כל מי שעומד בדרכו – לא רק יהודים, אלא גם פלסטינים ששימשו מגן אנושי למחבלים. הוא כבר ידע שמטרת חמאס היא לצבור כמה שיותר גופות של תושבים מקומיים כדי שניתן יהיה להציג אותם כקורבנות של לוחמים ישראלים. עתה הבין כי נפל בפח של פייק ניוז שהניע התקפות פיזיות ומילוליות על העם היהודי.

הוא המשיך לקרוא את ההודעה ושם לב שבתחתית הדף הייתה שורה נוספת באותיות קטנות: "תוכל לפנות אלינו בעוד חמש שנים, ולאחר שנוודא כי נטשת את חברותך בארגון תומך טרור, נשקול שוב את קבלתך לעבודה". עיניו הבריקו, סוף סוף אור בקצה המנהרה. במחשבותיו כבר תכנן לפנות שוב לחברה בעוד כשנתיים, ובינתיים לשקוד לאסוף חומר שיוכיח כי הוא נגמל לחלוטין מעברו הבעייתי. אך מה יהיה עד אז? הוא כבר אינו נער, הוא עומד להינשא, ואיך תגיב משפחתה של אשתו לקושי שלו להשתלב כאיש מקצוע באחת החברות הגדולות?

ע ד  כ א ן  ה ח ל ו ם.

בינתיים, אנחנו במציאות. בשנה הראשונה למציאות בעייתית שבה מערכות ההסברה של ישראל כמעט שאינן פועלות, והרוצים ברעתנו דוהרים על אוטוסטראדות שלא נוסעת עליהן אפילו מכונית ישראלית אחת שתוכל לגרום להם להאט או לבלום. קשה להימלט מהתחושה שישראל הרשמית התייאשה מההסברה המבולגנת שאינה מגיעה לאוזניהם ולעיניהם של קהלי היעד במדינות הדמוקרטיות.

האמת הקשה לעיכול היא שהובסנו במלחמה על תדמיתה של ישראל בעיני חלק גדול של העולם. את מקומנו תפסו ג'יהאדיסטים, אנסים, נאצים, אסלאמיסטים ומיליוני צעירים שתפרו לנו תדמית שמזכירה את תדמיתם של יהודים נרדפים בגלות. זוהי תוצאה של תהליך קבלת החלטות ממשלתי שאין לו חיבור למציאות המחייבת השקעה כספית משמעותית, שתאפשר גיוס מהיר של משרדי פרסום רלוונטיים ושיתוף פעולה מתמשך עם יהדות ארצות הברית. שם המשחק הוא "מיתוג שלילי" – מיתוג שלילי של האויב מחמאס כארגון טרור רצחני ושל התמונה השלילית שמפיצים ארגונים של מפגינים בכל רחבי העולם כעלילות דם. המיתוג השלילי נועד להציג בבהירות כיצד נראים ופועלים ארגונים המתמחים בפייק ניוז, ורצוי שיכלול גם הגשת תביעות משפטיות נגד ארגונים עוינים הצמודים לאו"ם. אין לנו מדינה אחרת, ואין לנו חברים טובים יותר ממדינות המערב. כדאי שנתאפס ונסתער על המשימה החשובה – לכבוש מחדש את ליבם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. אם ראש הממשלה ימשיך להיענות לדרישות הימין המלא ויתן להם את דרישותיהם ביהודה ושומרון בעזה, מדינות המערב יפסיקו להיות לצידנו

 2. זאת שוב שאלת המה קדם למה, הביצה או התרנגולת?
  מי שאמור לעסוק בתעמולה של המדינה, עסוק בלהקצות את כספי הציבור למגזר שלו, למען יצביעו עבורו בבחירות הבאות ויוכל לאייש את כסאו בממשלה הבאה.
  טובת המדינה? הצחקת אותם!

  1. אכן כך. את צודקת. מי שאמור לעסוק בתעמולה עוסק בהקצאת כספי ציבור למגזר שלו כדי שיצביעו עבורו בבחירות הבאות. כך היה תמיד וכנראה שכך יהיה גם להבא. הלוא כבר הסכמנו שהבחירות בישראל הנן תחרות בין רצים שונים מי יגיע ראשון למפתחות הקופה הציבורית. העניין הוא שאותם אלה שעוסקים בכך כיום, כפי שהגדרת אותם נכון, בטוחים שזו גם טובת המדינה. שאם לא כן מדוע הרוב הצביעו עבורם? הרוב רוצים לרעת המדינה?

 3. זה שאין הסברה זה כבר נדוש.המצב היותר חמור שאין היום ההנהגה במדינה.
  מי שאמור ליהות הנהגה הם אנשים לא ראויים בלשון המעטה.מכל זה נובע סכנה מיידית ומוחשית לאזרח הפשוט
  ומישיותר אלים מקודם.אך לא לשכוח שהעם בחר את זה.שיהיה לכולנו בהצלחה.

 4. מאמצי ההסברה שעושות מדינות אחרות כדי לקדם את האינטרסים שלהם בעיני העולם, ובמיוחד ע"י הפלסטיניים ראוי לציון. התעמולה שאנחנו עם כובש. ציונות זה גזענות ,ורצונה של ישראל להשמיד את העם הפלסטיני.לכן אין לה קיום. מרכיב ההסברה כמעט ואיננו קיים אצלנו, וקשה לאמר שהממשלה עושה משהו בנידון. וככותב המאמר, יש להתאפס ולהסתער. ולהסביר לעולם, וגם להציג נתוני אמת על המתרחש באיזורנו והתקווה היא שאין זה מאוחר

 5. בס"ד
  במאמר נכתב שישראל הובסה במלחמה על תדמיתה בעיני חלק גדול של העולם.
  האם ב"חלק גדול מן העולם'" הכוונה היא למדינות האיחוד האירופי ולבריטניה? האם הכוונה לארה"ב? גם וגם?
  מן הראוי לדון בנפרד במדינות אירופה ובארה"ב.
  אירופה עוברת תהליך מואץ של איסלאמיזציה. ברבות מערי אירופה הגדולות שיעור המוסלמים גדול.
  נראה ששיתוף הפעולה של האירופאים עם הגי'הדיסטים המוסלמים הקוראים להשמדת ישראל נובע משתי סיבות עיקריות:
  1. אנטישמיות נוצרית הטבועה באירופה דורות אין ספור, הלוחשת מתחת לפני השטח כגחלים (למרות שמרבית אוכלוסיית האיחוד האירופי איננה דתית).
  2. חשש שהאלימות הקשה הבאה לידי ביטוי בהפגנות האיסלאמיות האנטי־ישראליות תופנה נגד החברה הנוצרית שמוסלמים רבים מכריזים בראש חוצות על כוונתם להופכה לח'ליפות איסלאמית. חששם של האירופים גובר לנוכח תגובתן הרפה הן של הרשויות הנמנעות מהצתת חביק אבק השריפה שעל סיפן והן של המוסדות האקדמיים הנהנים מסיוע כלכלי איסלאמי נדיב במיוחד.
  בארה"ב שיעור המוסלמים קטן יחסית לשיעורים באיחוד האירופי אך השפעתם גדולה.
  אוניברסיטאות היוקרה נהנות מזה שנים רבות ממענקים כלכלייים נדיבים במיוחד של מדינות איסלאמיות.
  בתמורה דרשו אלה להקים פקולטות להוראת נושא המזרח התיכון והבעיה הפלסטינית ודאגו לאייש אותן במרצים משלהם שיפיצו את תורתם בקרב הסטודנטים.
  מרצים אלה הטמיעו בקרב הלומדים את תנועת הנעורות שמטרתה לכאורה להיטב עם עמים מקופחים ומנוצלים, במיוחד אלה שצבע עורם איננו לבן , אלה שנוצלו על ידי הקולוניאליזם האירופי והאמריקני לאורך דורות.
  ישראל הוצגה שם כמעוז הקולוניאלי האחרון שנותר בעולם, המנצל ומנשל את "העם הפלסטיני עתיק היומין" שישב במדינתו בין הנהר לים דורות ועידנים עד שבאו הישראלים וגזלו את ארצם של הפלסטינים המסכנים.
  המרצים ניצלו את הבורות הגיאוגרפית של תלמידיהם שאינם יודעים היכן ישראל ובאיזה ים ונהר מדובר. הם הבינו שאנשים צעירים מחפשים מטרה גדולה שלמענה כדאי לחיות ולהילחם .
  המלחמה להכחדת הקולוניאליזם המעוול – כלומר מלחמה נגד ישראל במקרה זה, הפכה מטרה נעלה. נושא המשבר האקלימי מוצה ואיננו מלהיב את ההמונים כמקודם ולכן נושא הכחדת ישראל הפך להיט.
  גם אם ישראל הייתה משקיעה בהסברה הון עתק ומגייסת משרדי פרסום נחשבים לא הייתה יכולה לעמוד מול כמויות הכסף הקטאריות ומהשפעתן על אוניבסיטאות היוקרה בארה"ב.

  1. ציפי ק. שלום,
   היטבת לתאר את המצב, אך אינני מסכים להתייחסות שלך להסברה שבפועל אינה קיימת. ההסברה צריכה לשנות עמדות במדינות דמוקרטיות שבהן איבדנו את התדמית של ישראל שפרחה עד לאירוע המטלטל ב 07/10/2023.

 6. לציפי ק.
  מצטרף לכל מילה שכתבת בתגובתך שלעיל, פרט אולי למשפט האחרון הטוען שישראל לא הייתה יכולה לעמוד נגד הכסף הקטארי וכיו"ב.
  הניתוח שלך נכון לחלוטין ואולי אף ממעיט בחומרתם של הדברים. כל הכבוד לך ויישר כוחך.

 7. בכל פעם כשנדמה שאנחנו קרובים למהפך בתחום זה באות הצהרות ומעשיראש הממשלה, השרים, וחברי הכנסת, והורסים את הכל

 8. כאשר רוב חברי הכנסת והשרים מהימין מחבלים מידי יום בהסברה, מצבנו לא יכול להיות אלא גרוע ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן