תהליכי אובדן סמכות

האם נתניהו איבד את סמכותו ושליטתו בשרי הממשלה?
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

מאז שבעה באוקטובר מדינת ישראל נמצאת בכאוס גדול: 120 חטופים עודם נמצאים בשבי חמאס, המלחמה בעיצומה בכמה חזיתות, חיילי הסדיר והמילואים נשחקים עד דק, הצפון בוער ומאות ישראלים מצאו עצמם פליטים בארצם, ללא בית וללא פרנסה. ההנהגה, והעומד בראשה, כשלו. בראשית רשימה אבקש להציג שתי סיטואציות שאינן לקוחות מהעולם הפוליטי-מדיני ובעזרתן אתייחס לשאלה שבכותרת המשנה – האם נתניהו איבד את סמכותו ושליטתו בשרי הממשלה?

הדוגמה הראשונה לקוחה מעולם החסידות: האדמו"ר הנערץ כבר אינו במיטבו, הוא חולה ואינו מתפקד. כמה מקרובי משפחתו חושבים שהם אלה שיחליפו אותו. אין יותר מקור סמכות שכולם מצייתים לו, ולכן כל אחד מהיורשים הפוטנציאליים עושה את מה שנכון בעיניו. יש מקרים שבהם מצב זה מסתיים בהתפצלות החסידות לכמה חסידויות לאחר לכתו של האדמו"ר לעולמו.

הדוגמה השנייה לקוחה מעולם הפשע: ראש המשפחה ששלט ביד רמה נרצח על ידי ראש משפחת פשע אחרת. מתחילים מאבקי ירושה בין כמה אנשים שכל אחד מהם חושב שהוא זה שצריך להנהיג את משפחת הפשע. גם במקרה זה אבד מקור הסמכות וכל אחד מהיורשים הפוטנציאליים עושה את מה שברצונו. גם כאן זה עשוי לגרום להתפצלות ארגון הפשע לכמה ארגונים. להבדיל מהחסידות, במקרה הזה אנשים עלולים לשלם בחייהם בגלל סכסוכי הירושה.

תבחרו איזו משתי האנלוגיות לעיל מתאימה לכם, אבל נכון להיום, יוני 2024, גם בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, איבד את סמכותו ואת שליטתו בשרי הממשלה. כולם מבינים שאותו מעניינים בעיקר האינטרסים האישיים שלו. כל עוד השרים מספקים לו את התמיכה בהמשך כהונתו – הכול מותר.

התחקיר של רביב דרוקר בערוץ 13 על השרה מירי רגב הוא דוגמה לכך. אם לא יתברר שהכול לא נכון, אז במשרד התחבורה מותר להעדיף מקורבים ותומכים פוליטיים.

תוכנית ההטבות בדיור של השר גולדנקנופף היא דוגמה נוספת. מי שלא מכיר את העולם החרדי חושב שהיא מוטה לטובת החרדים. מי שמכיר אותו – אומר שהיא מוטה לטובת חסידי גור.

הדוגמאות הקשות ביותר הן ההתנהלות של איתמר בן-גביר כשר הממונה על המשטרה ושל בצלאל סמוטריץ כשר אוצר וכשר לעומתי במשרד הביטחון. שני השרים הללו מקדמים באופן גלוי את האידיאולוגיות הקיצוניות שלהם ללא שום בקרה או מכשול.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

3 תגובות

  1. הוא לא איבד שליטה
    הוא נענה לדרישותיהם ובתמורה מקבל כל מה שהוא רוצה לתועלתו

  2. לגבי ראש ממשלתנו אתה צודק. קצת לא מתחבר לי עם הדוגמאות שהבאת

  3. בינתיים רק מאיימים על מי שהיה יועץ של רגב על שמסר מידע, אבל לא ידוע לי שמאיימים על דרור כאילו שיקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן