להציל חיים בדרכים

שתי הצעות שעלותן אינה גבוהה להפחתת תאונות הדרכים
תמונה של מיקי
מיקי גור

בימים כתיקונם הידיעה הבאה הייתה עושה כותרות בתקשורת: יורם הלוי, יו"ר הרשות לבטיחות בדרכים (הרלב"ד), אמר בדיון שהתקיים לאחרונה בוועדה לביקורת המדינה בכנסת כי "אין סיבה לקיום הרלב"ד במתכונת הזאת… השנה הזאת תסתיים עם 450 הרוגים… השנה הקשה והקטלנית ביותר ב-18 השנים האחרונות".

דבריו של הלוי נאמרו בעקבות דו"ח חדש של משרד מבקר המדינה, שבו כתב המבקר, מתניהו אנגלמן, כי "הפעולות השונות שנקטו הממשלות בעשור האחרון… אינן מצליחות להקטין את מספר ההרוגים והנפגעים בתאונות הדרכים וזאת בניגוד למגמות שהתרחשו במדינות רבות באירופה…". כמו כן, המליץ המבקר ששרת התחבורה תציב את הנושא בראש סדר העדיפויות.

הלוי ואנגלמן, מינויים אישיים של רגב ונתניהו, ראויים להערכה על אמירת האמת, ללא מורא וללא משוא פנים, על אודות הכישלון המחפיר של הממשלה במלחמה בתאונות הדרכים.

חרף דבריהם, בעת הזו, לא צפויה הזרמת משאבים חדשים להפחתת הקטל בדרכים. אין היתכנות להקצאת תקציבי העתק הדרושים להרחבת הכבישים, לפיתוח תשתיות או להוספת מאות ניידות ושוטרי תנועה.

עם זאת, מחובתה של הממשלה לבצע מהלכים לא פופולריים, שאינם כרוכים בתקציבי ענק, כדי להפחית לאלתר את מספר ההרוגים והפצועים בתאונות הדרכים.

להלן שתי הצעות למהלכים, שעלותם אינה גבוהה, לצמצום תאונות הדרכים בכבישי ישראל: המהלך הראשון הינו, בפשטות, הפחתת מהירות הנסיעה המרבית המותרת בחוק. יש לקבוע בחוק מהירות מרבית של 90 קמ"ש בכל הכבישים הבינעירוניים, ולהביא לאכיפת החוק באופן נמרץ באמצעות מצלמות מהירות. כמו כן, בחלק מהשטחים הבנויים, באזורים המועדים לפורענות, יש להפחית את המהירות המרבית ל-30 קמ"ש כשם שנעשה בפריז, במדריד, בברלין ובערים נוספות בעולם.

המהלך השני הינו הצבת גדרות הפרדה בין הנתיבים בכבישים בינעירוניים צרים הממתינים לפיתוחם ולהרחבתם. על חשיבותו של מהלך זה יעידו תושבי עמק יזרעאל. בכביש 66, המוליך לצידו המערבי של העמק, הוצבה גדר הפרדה לפני שנים אחדות ומאז הפכה הנסיעה בו לבטוחה ורגועה. לעומת זאת, בכביש 675, כביש התענכים, המוביל לצידו המזרחי של העמק, לא הוצבה גדר הפרדה ומתרחשות בו לעיתים תכופות התנגשויות חזיתיות המסתיימות בפציעות אנושות ובמוות. הצבת גדרות הפרדה אינה כרוכה בהליכי תכנון מורכבים וקלה לביצוע. מדובר בשרשרת של מכלי פלסטיק שאותם ממלאים במים לאחר הצבתם כחוצץ בין הנתיבים.

הפחתת מהירות הנסיעה והצבתן של גדרות הפרדה בכבישים המועדים לפורענות יצילו את חייהם של עשרות נהגים ונוסעים, הולכי רגל ורוכבי אופניים מדי שנה.

מהנדסי תעבורה יטענו כי צעדים אלה יפחיתו את קצב התנועה ויעלו את משך זמן הנסיעה בדרכים. הצדק עימם. אולם זהו המחיר שעלינו לשלם אם ברצוננו להציל חיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. אם נתעלם מהמלחמה (בלתי אפשרי) נמצא שגם ביתר התחומים חיי האזרחים מופקרים. בתחבורה, מספר ההרוגים בתאונות גדל. בפשיעה, מספר הנרצחים ממריא.בקיצור גן עדן.

  2. משרד התחבורה מסרב להציב מפרדות בכבישים הצרים משום שאם רכב נתקע נוצר מייד פקק ארוך. נדרש לחץ של הרשויות המקומיות. כך קרה בכביש העוקף של שדה התעופה. בעקבות תאונה קשה, עלו משלחות לירושלים והמשרד התרצה. הכביש מופרד כבר שנים רבות , לא היו בו תאונות וגם לא ידוע על רכב שנתקע ויצר בעיה מיוחדת. ( כביש 46 )

  3. הבעיה שהדבר האחרון שמטריד את מירי רגב אלו הן בעיות התחבורה וההרוגים בתאונות דרכים

  4. וגם אכיפה קפדנית ונוקשה של חוקי התנועה! נהייתה כאן הפקרות

  5. ואתם מכירים נבחר עם בארץ שנושאים כאלה מעניינים אותו?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן