שמיכת הישראליות נקרעה

עלינו להגדיר כללי שותפות חדשים למען עתיד טוב יותר
משה קריף

ישראל נמצאת בשעה הקשה בתולדותיה. אויבינו איתגרו אותנו, אך לא בטכנולוגיה יוצאת דופן, לא בעוצמת אש איומה, אלא במחשבה מוקדמת ובאכזריות בלתי נתפסת, והניחו בפנינו שאלות יסוד הקשורות בעצם קיומנו: האם המחיר הכבד שאנו משלמים כדאי בכלל? והאם ניתן לחיות יחד? אויבינו זיהו בנו סדקים איומים, ישראליות על תנאי, דרכון זר, אפשרויות אחרות, שנאה איומה.

בערבית ישנו ביטוי מוכר "מועמרה", שפירושו: המציאות הניבטת היא שקר. מאחוריה מסתתרת מזימה לא נראית לעין, המציאות היא שקר שרקמו בעלי עניין להדיוטות. עכשיו אימצנו לנו עוד כלל מזרח תיכוני, מועמרה שכזו, יש בתוכנו בגידה ובוגדים. בין הישראלים עובר לחש אסוני של היעדר אמון. שמיכת הישראליות נקרעה וחשפה את מערומיה של חברה שהאמון בין פרטיה, בין קבוצותיה, בין מוסדותיה, בסיפור המשותף ובתכניו התרסק בתוכה לרסיסים, אזרחים ושבטים בישראל לא מאמינים יותר אלה לאלה. ישראל השתנתה ולכל שבט או קבוצה יש חזון אחר באשר לקיום המשותף. כללי השותפות כפי שהוסדרו עד כה בעיקר הטיבו והתאימו למנסחי הישראליות הראשונה והמוקדמת.

הרכב הישראלי הישן שבו נדחסו כולם, הסוסיתא, כבר לא יכול להמשיך לנסוע. יש אפשרות לתיקונים ברכב לטובת נסיעה משותפת, אך זו תהא נסיעה רצופת עצירות ומחלוקות ולא נצליח להאריך את מרחק הנסיעה בקיום משותף.

ברצפת הקיום הישראלית אשר נוצקה בבהילות הקמתה של המדינה נבקעו סדקים אשר עם השנים הפכו לתהומות, לבולענים המאיימים על ישראל ועל הישראלים. ליבת הישראליות הנדרשת, תחומי זהות, שותפות ומשפט חשפו בתוכנו פערים עצומים. נמנענו שנים ארוכות מלדון בשאלות יסוד, נתנו סימנים במי ששאל אותן, לפעמים הרחקנו אותו, התווכחנו נואשות עם השאלה, עם הלגיטימיות לשאול אותה בכלל. "נסגור בתנועה" שיקרנו לעצמנו.

חובה עלינו להתמודד, להפסיק להתווכח עם ההבחנה העומדת בבסיס אי-האמון בינינו ולהישיר אליה מבט לצורך החיוני של ריפוי והחלמה פנימית. לא ניצור יותר ישראלים על פי דרכה של קבוצה מסוימת, לא נחנך ישראלים אחרים שלא כמונו, לא נלעג להם, לבחירתם. נשמור על כללי השותפות יהא אשר יהא.

נביט באומץ לתוכנו, נתמודד עם טענות על השימוש ביהדות ככלי להבאת עולי המזרח בעלייה שבסיסה ביהדות, באמונה תמימה ולא בניסיון ליצור יהודי חדש , או "יהודים בלי יהדות". נַישיר מבט ונתמודד עם ההודאה ההיסטורית כי עליית יהודי המזרח הייתה מחוסר ברירה לאחר שעתודת המפעל הציוני שיועדה לאכלוס המדינה הצעירה נספתה בשואה, כפי שעולה מדברי דוד בן-גוריון בעצמו. לא נפסח על ההכרה כי השימוש שהיה ועודנו בערכי השוויון והסוציאליזם מתקיים כאשר השוויון בפועל היה ועודנו בעיקר כלפי מי שדומה לי. סוציאליזם של שער צהוב המותיר בחוץ את האחרים ומשאיר בידיו באופן לא שוויוני ולדורות את הפריבילגיות לעשות שימוש פוליטי בכלים משפטיים, מתוך ניסיון לכפות סדר יום פוליטי ואזרחי באמצעות מערכת המשפט.

אפילו אל מול צבא ההגנה לישראל, היצירה הישראלית הקדושה, בחברה ישראלית שסגדה לקציניה והנגישה אותם לבסיסי כוח פוליטיים וכלכליים – נשבר האמון אחרי אירועי השנה הקשה הזו. לחלק מאיתנו גם התברר כי צה"ל זה, נהג שנים ארוכות כפי שהעיד המחקר כי "בחלוקת עבודה אתנית חריפה בשירות הצבא, ולמעשה פיצול אתני היררכי של הצבא… ההיסטוריה של הקב"א מראה כי לא הייתה זו רק פרקטיקה אתנית, אלא גזענות מוסדית במלוא מובן המילה". גם הטענות על ערעור השיטה הדמוקרטית נתפסים בידי צד אחד של הישראלים כעוד שימוש מכשירני במושג בעל ערך לצורכי שמירת סדר ישן.

הנחת אבני היסוד של הקיום המשותף הם צורך עכשווי וקיומי.

המחר המחייב את כולנו הוא עתיד של התחדשות. הגיעה העת להתחדשות. להגדרת כללי שותפות חדשים. לישראל נחוצים הגדרת זהות, שותפות וכללי משפט שיאפשרו ליהודים לשמור על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ולאזרחיה הלא יהודים לקחת חלק במדינה שוויונית ודמוקרטית. ישראל המתעצבת מחדש תדרוש מאיתנו את אותה אנרגיה, ואת אותם כוחות שהיו לנו עת הקמנו את המפעל המפואר. זו משימת הדורות הבאים. לא נִצלח לאתגר אם לא נדע לעמוד בשאלות היסוד שהניחו אויבינו בפנינו. לאסוננו, התברר כי הם ידעו כל זאת לפנינו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. ישראל צריכה להבין שחיים כאן מיליוני פלסטינים שמגיע להם לחיות בחרות ובכבוד במדינתם. המלחמה היא אסון והשגת שלום זו המטרה החשובה ביותר היום. שלום יושג רק על ידי חלוקת הארץ: שתי מדינות לשני עמים. ללא שלום אין עתיד לישראל. כל יתר הנושאים כולל אלה שבהם עוסק מאמר זה הם משניים לחלוטין.

 2. מסכים לרעיון הכללי. אוהב את הביטוי המסכם = התחדשות

  1. או. רק לזה חיכינו. השדים שמזמן גוועו של הקשת הדמוקרטית המזרחית מתעוררים לחיים חדשים? מר קריף – תהפוך דיסקט. מה שהיה אולי נכון לפני 50 שנים כבר מזמן שינה פרדיגמה. ישראל מזמן התייצבה מחדש. רמטכ"ל, אלופים, שרים, טייקונים, דיפלומטים ועוד, מבני יהדות המזרח, מזמן הצטרפו לליבת הישראליות. כולל כמובן גם עורכי דין, פרקליטים ושופטים. אתה מתפרץ לדלת פתוחה.
   הבעיות בחברה הישראלית כיום, בעיקרן, מתרכזות בפער בין ערבים ויהודים ובסמבטיון הזורם בין קלריקלים לחילונים בחברה היהודית. כל אלו לא זורמים בכיוון שהמאמר שלך זורם.
   ולמגיב הראשון – שים לב, מדינה פלסטינית לא תקום ממערב לנהר. אם חס ושלום תקום זה יהיה מרשם לחיסול מדינת ישראל. האופציה היא אחרת, אבל זה כבר נושא החורג מתגובה זו. ההתקפה העזתית בשמחת תורה הביאה על הפלסטינים אסון נורא (וגם עלינו) ולמעשה איפסה את הסיכוי להקמת מדינה פלסטינית. כמו שמשה קריף כתב – זו מועמרה.

 3. מדינה יהודית דמוקרטית , אשכנזית דמוקרטית..
  שני הביטויים בלתי נסבלים .

 4. קריף הוא לוחם צדק חברתי מהמובילים והראויים. ניתוח דיאגנוסטי ראויי ונכון לדיון ותיקון ציבורי הכרחי. חשוב שקריף יציג גם את תפיסתו לגבי דרך הפעולה המעשית.

 5. וואוו,
  מאמר מאד רציני
  הלוואי שבאמת נשנה כיוון ונתחבר כולנו

 6. הפסקה המסכמת היא העיקר. יעל כולנו להפנים אותה, אחרת יהיה גרוע!

 7. יש לנו בעיה עצומה. כל אחד יושב שיש לו מונופול על החוכמה. כל מחנה מתפצל לתת מחנות. וכל תת מחנה לתת תת מחנות. וגל תת תת חנה לתת תת תת מחנות וכן הלאה. ככה לא בונים ומשמרים מדינה

 8. התחלתי לקרוא והסכמתי עם הכל
  עד שהגעתי לקטע עם רמזים על האכלוס לי – שתו לי
  למה כעת לחזור לנושא הזה?
  מה הקשר שלו בכלל למצב הקיים?
  כבר מזמן העניין נשכח
  ומעניין למי יש עניין להצמיחו מחדש

  1. גם אני חושב שהשתו לי אכלו לי מיותר ואפילו מקלקל את המסר החשוב

 9. מאמר שאיננו רק רק רהוט, מרתק וכתוב נפלא (כמה מצירופי הלשון סחטו ממני התפעלות. להצטופף יחד בסוסיתא..סוציאליזם של דיער צהוב) אלא בעיקר חשוב. חכם. חיוני. קריף משרטט את.האסון שקרה לנו, וקורא בצדק להתחדשות. ללידה מחדש.
  קדימה. רוץ, קריף, רוץ! אתה חלק מההתחדשות. זה מה שצריך עכשיו.

 10. זאת לא שמיכה. זה סמרטוט שחייבים להחליפו. אין סיכוי לתיקונים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן