הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק
תמונה של צחי
ד"ר צחי אבנור

רבים, ילדים וגם מבוגרים, תוהים איזה בעל חיים הוא הגדול ביותר או איזה אורגניזם (בעל חיים, צמח או פטרייה) הוא הגדול ביותר. מאמר זה יהווה מבוא קצר לסוגיה.

ישנם כמה מדדים אפשריים כאשר מדברים על גודל של בעל חיים: מסה (=משקל, נמדד בקילוגרמים או בטונות עבור בעלי חיים ענקיים), נפח, אורך וגובה. מבין כולם הנפוצים והמקובלים ביותר בשימוש הם המסה והאורך, בין השאר כי אותם הכי קל למדוד (גם גובה קל יחסית למדוד אבל רוב בעלי החיים גדלים לאורך ורק מיעוטם לגובה). לא תמיד יש התאמה בין מסה לאורך: יש בעלי חיים גוצים "שמנים אך קצרים" ולעומתם יש בעלי חיים "דמויי תולעת" או "דמויי נקניק" (אלו ממש לא מונחים מדעיים!) שהם ארוכים אך יחסית רזים. אפשר לשאול, למשל, מי יותר גדול: בעל חיים ששוקל 10–20 טונות ואורכו 8 מטרים (פאראצרתריום) או בעל חיים ששוקל 2 טונות אך אורכו 12–15 מטרים (טיטאנובואה)? אין תשובה מוסכמת בנושא, אך כיום הרוב מכריעים לטובת המסה. בדוגמה שלנו: הפאראצרתריום (יונק פרה-היסטורי) גדול יותר מהטיטאנובואה (נחש ענק).

רבים חושבים שדינוזאור הוא בעל החיים הגדול ביותר, אבל למעשה דינוזאור הוא לא בעל חיים יחיד אלא שם כללי לקבוצה שלמה של בעלי חיים (ענף או קלייד, וזה כן מונח מדעי רשמי!) מגוונים שחלקם ענקיים וחלקם קטנים מאוד (כגודל עורב או תרנגולת). הדינוזאורים הגדולים ביותר היו הזאורופודים: דינוזאורים אוכלי צמחים שהלכו על 4 רגליים עבות דמויות עמודים והיו בעלי צוואר וזנב ארוכים. אך גם בין הזאורופודים היו הבדלי גדלים: היו כאלו, למשל, רק באורך 12 מטר. הזאורופוד הכבד ביותר שידוע כיום למדע (על בסיס מאובנים טובים מספיק) הוא הארגנטינוזאורוס. הוא שקל למעלה מ-70 טונות (ויש שקבעו חסם עליון של 100 טונות). הוא גם היה ארוך מאוד: בין 30 ל-40 מטרים, אבל בגלל שאין מאובנים שלמים שלו אורכו המדויק אינו ידוע. למרות שהארגנטינוזאורוס היה הזאורופוד הגדול ביותר ייתכן שלא היה הארוך ביותר. מאובנים חדשים של סופרזאורוס שנתגלו בשנים האחרונות העלו את הערכת אורכו ל-39 עד 42 מטרים, אך מכיוון שהיה "רזה" יחסית הוא שקל כ-50 טונות "בלבד".

כל אלו מספרים מרשימים מאוד – עבור בעל חיים יבשתי. כי בעל החיים הגדול ביותר שחי אי-פעם הוא בעל חיים בן זמננו: הלווייתן הכחול. הלווייתן הכחול הוא יונק ענק – המסה שלו 170 טונות (נקבות הרות יכולות להגיע גם ל-220 טונות) ואורכו נע בין 27 ל-33 מטרים. מבחינת המסה הוא גדול יותר מכל דינוזאור שחי אי-פעם. הוא יכול להגיע למסה ענקית כזאת בין השאר מפני שהמים מעניקים לו כוח ציפה ומסייעים לו לתמוך במשקלו העצום, ביבשה הוא היה נמחץ תחת משקלו הוא.

אבל למרות שאלו מספרים אדירים של בעלי חיים אדירים שמסעירים את הדמיון, הם לא מתקרבים אפילו לגודלו של הצמח הגדול ביותר: עץ תמים ופשוט למראה. ליתר דיוק מדובר בסקוויה ענקית שגובהה מעל 80 מטרים ומסתה 5,600 טונות. העץ סקוויה נאה גבוה יותר (115 מטר) אך רזה יותר.

יש גם מחקרים שטוענים שקיים אורגניזמים גדול יותר: הכוונה היא לפטרייה בודדת מהמין Armillaria ostoyae שהתפטיר שלה מכסה יער שלם בשטח 9.1 קמ"ר באורגון. מסתה מוערכת ב-31,500 טונות. לא סתם היא מכונה "Humongous fungus".

אז מה למדנו? לא כל מה שנראה גדול, מרשים ומפחיד הוא הכי גדול, ולפעמים היצורים הפשוטים ביותר והקטנים ביותר למראה הם הגדולים ביותר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

    1. ככל הנראה עץ, אך מאחר שלא ידוע לי על ניסיון להעריך מיהו העץ הכי גדול וכבד בארץ, אני לא יודע להשיב בנושא.
      אם נתמקד בבעלי חיים, אז בעל החיים הגדול ביותר הוא לווייתן כחול שנצפה מול חופי אילת. אורכו היה כ-20 מטר ומשקלו ככה"נ למעלה מ-100 טונות. נצפו בארץ גם לווייתנים גדולים אחרים כמו לווייתן מצוי וראשתן, שמשקלם הוא 50 טונות לפחות.
      מאחר שאין אף בעל חיים יבשתי שמתחרה בלוייתנים בגודל ובעיקר במסה, ננסה לדון גם מישהו בעל החיים היבשתי הגדול בישראל. אם כוללים גני חיות אז התשובה היא הפיל יוסי מהספארי ברמת גן – זהו פיל סוואנה אפריקני ששוקל 8 טונות. אבל זו כמובן התחכמות. בישראל בעלי החיים המבויתים הגדולים ביותר הם בקר הבית (פרות) וגמלים, שמשקלם הוא מעל חצי טונה (500+ ק"ג). מעבר לזה אין כיום בעלי חיים פראיים (לא מבויתים) גדולים במיוחד (שמשקלם עולה על 500 ק"ג) בישראל.

  1. סביר להניח שבשל בעיות הסביבה, והתרבות בני האדם בכדור הארץ, וההתנהגות הלא ראויה של האנשים, כל הזמן נעלמים חיות וזנים, וסביר להניח שקודם כל הגדולים.

  2. חשוב שמערכת החינוך תחזק את ההכרה כי צריך לשמור את כל המינים והזנים הקיימים. לא עושים זאת בכלל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן