"ויחזק ה' את לב פרעה" – חלק ב

חוק ההשתמטות המביש שוב איתנו
תמונה של גדעון
ד"ר גדעון שניר

לפני כשנה כתבתי באתר מאמר בזו הכותרת בתקווה שנתניהו יתמיד בכוונתו לאשר את חוק ההשתמטות, שהוא אולי הדבר היחיד שבכוחו לאחד את רוב העם להפלת הממשלה הנוכחית ולאפשר את קיומן של בחירות חדשות ובהקדם. הממשלה הנוכחית עושה כל מאמץ לשרוד את הבלתי אפשרי כאשר היא נסמכת על רוב זעום של 63 ח"כים, אך הייתה בי תקווה שחברי ליכוד מסוימים שהם וילדיהם שירתו בצבא, לא יוכלו להתכחש לצו מצפונם ויתנגדו לחוק. אך הם, מלבד אחד, העדיפו להסתתר מאחורי איזה נימוק "טכני" של אשרור הצעת חוק לא רלוונטית יותר של הקואליציה לשעבר, המאפשר לדחות את הדיון בחוק האמיתי לשלב מאוחר ככל האפשר. בכך הם מצדיקים את חרפתם.

לטעמי, כל איש ציבור שחתם על הסכם קואליציוני התומך באיזו שהיא גרסה של חוק הפוטר את החרדים משירות ביטחון, גם אם יטען שלא ממש התכוון וחתם מתוך מחשבה שזה לא יגיע לכדי הצבעה – עצם העובדה שבכלל תמך בכך מלכתחילה מעידה שאינו ראוי לשאת באף תפקיד ציבורי עד סוף ימיו. אולי בעבר אפשר היה לקבל את הטיעון שמדובר בהסכמים היסטוריים ושאפשר לחיות עם "הסדרים, קומבינות וקריצת עיניים", כפי שנדרשו יהודי הגלות בימי הביניים, אך לא עוד.

לכן גם הדיון על "מכסות" מתגייסים הוא שגוי מיסודו, כי הוא מנציח את העוולה. החוק חייב לחול על כולם, מלבד מכסת פטור אחת לנבחרת של חכמים, כמו העתודה האקדמית, שבתום לימודיהם תורמים מהשכלתם לטובת הכלל. כל היתר יגויסו לפי צורכי הצבא, שגם הוא נדרש לבדק בית בשל שחרור סיטונאי של אלפי חייבי שירות המצליחים, בעזרת משרדי "ייעוץ" רווחיים המתמחים בנושא, להשיג פטור משיקולים פסיכיאטריים מפוקפקים.

המודל שלי ליהדות אמיתית הוא מתתיהו החשמונאי, שהיה עובד אדמה, אחז בחרב כשהיה צריך, ומאומה לא נפגעה קדושתו מלהיות הכהן הגדול בבית המקדש. וכאשר נשמעה הקריאה "מי ל- ה' אליי" הצטרפו למאמץ המשותף מכל שבטי ישראל. חכמי הדור הבינו שהיהדות נדרשת לעבור תהליך של התאמות להישרדות הירואית בתקופת הגלות. היום מצאה היהדות הציונית את הדרך להחיות את היהדות בעידן מדינת ישראל העצמאית בארץ האבות. אך המגזר החרדי מתעקש להישאר נטוע בעבר ולשמר את יהדות הגולה – מפוארת ונשגבה ככל שהייתה – היום במדינת היהודים העצמאית בארץ האבות, ומשתמש באמצעים הגורמים לי בפעם הראשונה כיהודי – לחוש בושה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. אכן החרדים כמקשה אחת הם יהדות הגולה: באוטונומיה החינוכית ומקצועית, בלבוש, במנהגים, בהתיחסות אל ה"פריץ" (מוסדות המדינה ) וכ', בהבדל הגדול שבמדינת היהודים יש להם נוכחות פוליטית רשמית וחלום השתלטות על כל המדינה.
  כולנו מרכינים ראש בפני "לימוד התורה" פר-סה. גם נציגים חילוניים. אחת הסיבות לכך היא הכרה בעובדה שפעילות רוחנית זו שמרה על קיום העם היהודי גם בגולה המפוצלת. חילונים רבים קדים בפני לימוד התורה כמקור למוסר ולחינוך למידות נכונות. אבל זה חלקו של הקרחון המציץ החוצה. מישהו מודע לעיקר לימוד התורה בישיבות? האין זה השגת בקיאות בכל החוקים וההלכות הדתיים בעיקר? מהי ההכשרה המקצועית של בוגרי ישיבות? נראה שאלה תפקידים בהמשך החינוך הדתי נטו, בהכשרת רבנים, דיינים, שוחטים, מוהלים, שומרי כשרות, ושאר עיסוקים דתיים בעיקרם, שיעודם לשמר את המגזר ולא לתרום למדינה. הישיבות הן אוניברסיטאות ללימוד משפטים, משפטי הלכה בלבד.

  1. אביבה
   ללא ספק, היהדות וכתבי הקודש הם בעלי ערך אוניברסלי ממעלה ראשונה לחברה האנושית באשר היא. והציפיה שעם ישראל בארץ מכורתו יהווה אור לגויים- היא משימה נשגבה בגבול הבלתי אפשרי בנסיבות מציאות ההווה. אפשר וניתן להיות יהודי ולשאוף לממש את עקרונות המוסר והחיים היהודים תוך התאמתם לעידן המודרני מבלי להישאר נטוע בעידן בו העלו אש עי שפשוף שני גזרי עץ (כמשל). והאופן בו מנסה המגזר החרדי לנהל את חיי הלאום על פי מערכת מצוות שנכתבו לפני 3500 שנה -כלשונם, מביא אותם בהכרח לעיוות, התחכמות, גלגול עיניים שלא לדבר על רמיה הונאה וגניבת הדעת, שהממסד החרדי מבזה ממאיס ומבייש עצמו על שאר אזרחי המדינה. באופן שאין בו דבר מלהיות "אור לגויים". בקרבם נמצא היום ציבור צעיר מוכשר ביותר המתחיל להבין כיצד נשבה עי ממסד אנכרוניסטי ונדון לחיי כפיה חד- מימדיים, מתפתחת בימים אלה מנהיגות צעירה שתיקח אחריות על חייה. נעזור יחדיו.

  2. אכן הצדק עמך. שחרור אברכים משרות צבאי החל בימי בן גוריון שהסכים לשחרר כ- 400 אברכים מהשרות בצבא. היה זה מעין תשלום שוחד לרבנים מסוימים – בעיקר שחרור בניהם מהסיכון שבשרות צבאי – על מנת לקבל את תמיכתם הפוליטית במוסדות המדינה המתהווים. כאשר השלטון נפל לידי המנהיג הידוע מנחם בגין הוא הבין שעל מנת לשרוד בשלטון הוא חייב למצק ברית עם העולם החרדי ופתח את השער לעשרות אלפי משתמטים ברשות התורה. כאן למעשה הונח יסוד מתעצם לתחילת חיסולה של מדינת ישראל. עם הקמת ממשלת נתניהו האחרונה, שהיא למעשה מעין המשך לממשלת בגין, היסודות הדתיים-חרדים-משיחיים בפוליטיקה הישראלית הרימו ראש והחלו להרוס את החברה הישראלית הנורמטיבית. התופעה גרמה למאבק בתוך החברה הישראלית עד כדי כך שהפרוקסיז האיראניים החלו לחשוב שתאוריית קורי העכביש מבית מדרשו של נאסראללה החלה לעבוד. פה קבור הכלב. אם החברה הישראלית הנורמטיבית לא תדע להתגבר על הפוליטיקה ההרסנית המחבלת כיום במדינת ישראל, יש לחשוש שצפויה לנו קטסטרופה שאחריה כמה שבטים של יהודים קלריקאלים יוכלו להתקיים כאן בחסות החליפות האסלאמית. זה כבר קרה כאן בעבר. האם טחו עינינו מלראות לאן סמוטריץ' ואנשי חצרו דוחפים אותנו?

 2. יש גבול לכל תעלול
  אני איתך ואפילו קיצוני ממך
  אני מקווה שהעם בבחירות הקרובות לא יצביע עבור כל מי שתמך בחוק ההשתמטות

 3. להקים תנועה שתעסוק בדבר אחד. כל מפלגה שתצביע בעד חוק ההשתמטות, חברי התנועה לעולם לא יצביעו עבורה

  1. אכן כך באופן טבעי צריך להיות. אפשרות נוספת שכול מפלגה פוליטית תבחן בין השאר במידה שבמצע שלה מופיע תמיכה בחוק שירות
   ביטחון חובה שוויוני נטו, ללא כול משחקי תחמון

 4. המצב זוועה. אבל בסוף הרי יגיעו לפשרה שתסתיר את המציאות שתלך ומחמיר. אני לא רוצה לחשוב לאן נגיע בגלל הנכונות שלנו לוותר לחרדים ולמשיחיים.

 5. נ
  אני רואה הבדל בין החוק ובין פשרה. שרות החובה הלאומי הוא חוק המוטל על כול אזרח ישראלי באשר הוא ללא קשר למגזר האתני או הדתי אליו הוא משוייך. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהבדלים משמעותיים בין מגזרים שונים המחייב לבצע התאמות הן מבחינת רמת הסיכון הביטחוני הכרוך בחלק מהם והן מבחינת הכישורים וההתאמה המקצועית וכללים אלו הם הפשרות/התאמות ( פריסת הזמן, ספורטאים מצטיינים, מכסת לומדי תורה שאינה נתונה לסחטנות וכו) הנקודתיות ופריסה בזמן אם נדרש לפי צרכי ויכולת הצבא והארגונים החברתיים האחרים להתארגן (משטרה, רפואה, עורף, תחזוקה ודומיהם)- הטעות היא שאת כול ההתאמות הנקודתיות רצו לעגן בחוק, ואת זה אסור לנו לקבל כי החוק חייב להיות מוטל על כולם

  1. צ- המצב בו חלק מנבחרי העם תומך בשחרור גורף של מגזר מסוים מהאוכלוסיה היהודית משירות ביטחון עי חוק- הוא אות קין היסטורי לעם היהודי באשר הוא. גם אין להשוות זאת לעתודה אקדמית או ספורטאים מצטיינים שכולם במדים ומשלימים את חובתם הצבאית בהמשך
   הדרך. אך גם זה מעורר ספק כאשר סוחרים בשחקני כדורגל באופן המעלה סימני שאלה לגבי כשרותם. גם יש מקום לבוא בטענות למערכת הצבאית בשל שחרור אלפים חייבי גיוס בטענות לבעיות רפואיות מפוקפקות ביותר בסיוע חברות המתמחות בעסקנות זו תמורת רווח נאה, רק הוותיקים שבינינו עוד זוכרים איזו בושה זו היתה להסתובב בישובינו ללא מדים- פסה הבושה בישראל
   אבל הפעם- נוכח המערכה הקשה- יש לשוב לאותם ימים שכולם נענו לקריאה להתגייס, ואותם אנשי ציבור התומכים בחוקי ההשתמטות- יוקעו מעשיה ציבורית לעד.

 6. אני משוכנע שלא יצליחו בשום דרך להביא לגיוס של ממש של החרדים

  1. ל-
   תנ"ך – מִבֶּ֨ן עֶשְׂרִ֤ים שָׁנָה֙ וָמַ֔עְלָה כָּל־ יוצא צָבָ֖א בְּיִשְׂרָאֵ֑ל תִּפְקְד֥וּ אֹתָ֛ם לְצִבְאֹתָ֖ם אַתָּ֥ה וְאַהֲרֹֽן: (במדבר פרק א פסוק ג’)

   מצחיק שאני נאלץ להשתמש בדברי האל עצמו המחייב את משה ואהרון לפקוד את העם לפי כשירותו הצבאית- לקראת המלחמה עם מדיין. . אני תוהה באיזו התפלפלות הממסד החרדי וש"ס ישתמשו כדי לנמק את ההשתמטות כי תמיד ימצא חכם תורן שיספק תקנה הלכה מתקופת ימי הביניים הניתן לציטוט למטרת ההשתמטות- באין מהסה. ומין הסתם זה יהי גם בהמשך כול עוד אין נורמה חברתית הדוחה השתמטות כזו. במקום שהממסד הדתי יחרים את המתגייסים – יוחרמו המשתמטים, ואם 7 אוקטובר לא הניע את חבורת עסקני הדת המסתופפת סביב קערת התקציב הממשלתי לינוק בקשית את האתנן-אנו בצרה אמיתית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן