יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית
תמונה של שי
ד"ר שי ענבר

מתחילת המלחמה ועד היום ממשלת ישראל אומנם הפריחה סיסמאות כמו "ניצחון מוחלט" או "החזרת השבויים", אך היא לא הגדירה לעצמה ולצבא מטרה או מטרות מדיניות אסטרטגיות. כדי שתהיה תוחלת ללחימה חייבת להיות מטרה מדינית – אסטרטגיה שאליה יש לשאוף. מהי האסטרטגיה של ישראל? האם בכלל יש לישראל אסטרטגיה להמשך דרכה של המדינה, בעקבות הזעזוע של מתקפת חמאס הרצחנית?

למעשה הממשלה, בהובלת ראש הממשלה נתניהו, מסרבת לדון במה שהוגדר "היום שאחרי". ולא סתם מסרבת ממשלת ישראל לדון באסטרטגיה מדינית. לאחרונה התייחס מבקר המדינה אנגלמן למצב הבעייתי ולנזק שהוא גורם: "הליקוי העיקרי שעולה מהדוחות הוא שלא קיימת בישראל אסטרטגיה לאומית ארוכת טווח. דלות העשייה של הממשלה והיעדר ראייה ארוכת טווח גורמים נזקים לכלכלת ישראל, שילכו ויתגברו. נדרשת אסטרטגיה לאומית ארוכת טווח". ברור שהנזק איננו רק כלכלי.

מדינות העולם, ובראשן ארה"ב, דורשות מישראל להתייחס לסוגיית ה"יום שאחרי". גם עסקה אמריקנית עם סעודיה, הכוללת נורמליזציה עם ישראל, דורשת אופק למדינה פלסטינית עתידית ביהודה ושומרון ובעזה. האמריקנים רוצים לראות תרגום של ההישגים הצבאיים שהיו עד כה לאסטרטגיה מדינית.

אינטרס ישראלי ראשון במעלה צריך לכרוך את ההסדר המדיני עם סיום המלחמה בעזה ולזכות בתמיכה בינלאומית. אולם ממשלת ישראל עושה הכול כדי לגרום להפיכתה של ישראל למוקצה מחמת מיאוס ומנודה בעולם. בה בעת אנו רואים את איבוד התמיכה הבינלאומית ואת הדרישה להוציא צווים נגד ראש הממשלה ושר הביטחון. איך הגענו מתמיכה בינלאומית נרחבת לביקורת קיצונית ולסלידה מישראל? והסחף המדיני ממשיך עם הכרה של מדינות באירופה במדינה פלסטינית.

נראה שבישראל יש כמה אסטרטגיות, שלא בהכרח מובילות לאותה מטרה. למעשה, אלה הן אסטרטגיות סותרות המייצגות קבוצות שונות בחברה הישראלית:

האסטרטגיה של החרדים – שמירת הבידול והבידוד שלה החברה החרדית, תוך שמירה על מערכת חינוך עצמאית ומנותקת מהמערכת הממלכתית וצורכי המדינה. הקפדה על חוסר מעורבות בשירות צבאי או לאומי.

האסטרטגיה של הלאומנים המשיחיים – סמוטריץ את בן-גביר – מדינת הלכה, לא דמוקרטית, בכל שטח ישראל המקראית, כיבוש כל השטחים הפלסטיניים וגירוש התושבים שחיים בהם. אסטרטגיה זו נובעת מתוך תפיסה כביכול דתית.

האסטרטגיה של הליכוד – שמירה על השלטון בכל מחיר.

האסטרטגיה של הממשלה – הנעלם הגדול הוא האסטרטגיה של ממשלת ישראל. מהו החזון האסטרטגי למדינת ישראל? לא נראה שהתקיים דיון בסוגיה זו בכל שנות שלטונו של נתניהו. וזאת כמובן בכוונת מכוון. יש להודות ביושר: לממשלת ישראל אין כל אסטרטגיה או חזון לעתיד המדינה.

האסטרטגיה של ראש הממשלה – אני ואפסי עוד. שמירה על השלטון בכל מחיר. גם במחיר פגיעה אנושה במדינה. לבנימין נתניהו מעולם לא הייתה אסטרטגיה למדינת ישראל. נתניהו התקדם טקטית ללא חשיבה מעמיקה על ההשלכות המדיניות של התנהלות הממשלות בראשותו. עם זאת, לנתניהו הייתה אסטרטגיה – מדובר בדאגה אישית לשמור את עצמו בשלטון לשם השלטון, הכיבודים, הכוח ותחושת העליונות האישית. נתניהו הוא אסון אסטרטגי למדינת ישראל!

האסטרטגיה של האופוזיציה – מכיוון שהאופוזיציה אינה עשויה מִקשה אחת, אין אסטרטגיה לאופוזיציה. גם לא כזו שמטרתה להפיל את הממשלה וגם לא אסטרטגיה מדינית אמיצה.

הסנטור הרפובליקני, לינדזי גרהאם, תומך מובהק של ישראל, אמר בדיון בוועדת החוץ בסנאט, שבו השתתף גם מזכיר המדינה אנתוני בלינקן: "אני לא רואה זמן טוב יותר מעכשיו. הצורך למצוא תוכנית לעזה ויו"ש אחרי שחמאס ייפול – והוא ייפול – הוא אמיתי. ההזדמנות היא היסטורית". מסר חריף יותר השמיע היועץ לביטחון לאומי, ג'ייק סאליבן, בשיחותיו השבוע בישראל, לאחר פגישתו עם נתניהו: "עם ביבי לא תהיה נורמליזציה עם סעודיה". גורם מדיני אמריקני הדגיש: "הרי אפשר למלא אצטדיון כדורגל עם אנשים שנתניהו הבטיח להם דברים ולא קיים. אנחנו ממש מיואשים. עם נתניהו לא תהיה נורמליזציה. יש כאן הזדמנות לשינוי פני המזרח התיכון. נתניהו חייב לקבל החלטה: או לשמר את הקואליציה שלו או על ללכת על מהלך היסטורי מול סעודיה שמחייב אותו לשלם מחיר שאולי יסכן את הקואליציה שלו".

בהיעדר אסטרטגיה, או יותר נכון עם אסטרטגיות הזויות, קיצוניות, סותרות ובלתי מקובלות, הנזק למדינת ישראל הוא בלתי יתואר. סירוב לקיים שיח על פתרון הסכסוך ולהגיע לפשרה ולקביעת גבולות מוסכמים למדינת ישראל, גורם לשחיקת הלגיטימציה של ישראל לאחר שבעה באוקטובר, וליצירת סחף בדעת הקהל המערבית לכיוון הזדהות עם חמאס והפלסטינים.

נוסף על כך ישנה פגיעה באמינות של מדינת ישראל וביחסי החוץ שלה – בעיקר ביחסים עם ארה"ב ועם מדינות המערב – פגיעה בתפיסת זהות הערכים בין ישראל וארה"ב ופגיעה בתפיסת זהות האינטרסים בין ישראל והמערב ובמיוחד ארה"ב. כל זה מוביל לפגיעה בלכידות החברתית של אזרחי ישראל, פגיעה בביטחון ובכלכלה וכן, פגיעה במערכת הערכים של המדינה – מתן לגיטימציה לקיצוניות ימנית, לאומנית, גזענית ודתית-משיחית.

ישראל זקוקה לחזון ולאסטרטגיה שיעוגנו היטב בחוקה. החוקה צריכה להתבסס על היותה של ישראל מדינה אזרחית, יהודית ודמוקרטית, בגבולות מוכרים ומוסכמים. מדינת ישראל תשאף לפתרון הסכסוך הישראלי ערבי/פלסטיני בדרכי שלום תוך פשרה וסיום הדרישות ההדדיות, כמו כן תשאף ישראל לכונן יחסים תקינים עם כל מדינות ערב והאסלאם.

ייתכן שיש חלון הזדמנויות בימים אלה לממש את החזון הזה, אבל לא עם ממשלת האסון והביזיון שכרגע בשלטון. את ממשלת האסון הביטחוני והמדיני יש להחליף מייד כדי להגיע להסכם מדיני בתמיכה של העולם ובשילוב מדינות ערב ומדינות המערב בניהול עזה בשלב הביניים. על מנת לשקם את ישראל ולהוציאה לעתיד מבטיח יותר לדורות הבאים נחוץ לנו חזון מדיני אמיץ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. אין לך בעיה איתי. כנראה גם לא עם עוזי ברעם. יש לנו בעיה עם הקבוצות האחרות שציינת. בבחירות האחרונות הממשלה הנוכחית קיבלה 64 מנדטים. ולא כל יתר המנדטים שאינם בקואליציה ישבו באותה ממשלה אם תקים האופוזיציה הנוכחית. זאת הבעיה.

  1. יש לקוות שבחירות חדשות יובילו לשינוי חלוקת המנדטים ואז לאפשרות להקמת ממשלה רציונאלית אשר תשאף לתת לישראל אפשרות לעתיד טוב יותר.

 2. תודה שי. אני קורא מידי יום על כל החיילים הצעירים שמשלמים בחייהם על היעדר מנהיגות ראויה והלב נצבט. כמו שכתבת צריך ליצור סדר יום לאומי חדש, להתעשת, להחליף את המנהיגות ולייחל לימים טובים יותר, ובראש ובראשונה לעשות כל מה שניתן כדי לשחרר במהירות את החטופים.

  נ.ב. מדוע שלא תתפקד למפלגת העבודה-מרץ ותשים את כובד משקלך בתהליך של שינוי. צריכים אנשים הגיוניים עם תובנות אחרות שייקחו חלק בהנהגה חדשה של מדינה כואבת ומדממת כמו שלנו בעת הזו.

 3. תודה שי
  אני קורא מידי יום על כל החיילים הצעירים שמשלמים בחייהם על היעדר מנהיגות ראויה והלב נצבט. כמו שכתבת צריך ליצור סדר יום לאומי חדש, להתעשת, להחליף את המנהיגות ולייחל לימים טובים יותר, ובראש ובראשונה לעשות כל מה שניתן כדי לשחרר במהירות את החטופים.

  נ.ב מדוע שלא תתפקד למפלגת העבודה-מרץ ותשים את כובד משקלך בתהליך של שינוי. צריכים אנשים הגיוניים עם תובנות אחרות שייקחו חלק בהנהגה חדשה של מדינה כואבת ומדממת כמו שלנו בעת הזו.

  1. תודה רמי
   נקווה להחלפת השליטים כי מנהיגות והנהגה אין לנו. ונקווה לבשורות טובות ולסיום מהיר של הקטסטרופה שהשלטון הזה ממשיך להחזיק אותנו בה.

 4. החלפת שלטון לא כל כך אפשרית
  כי השמאל + הימין + הימין הרך לא מסוגלים באמת לחבור יחדיו. כל הזמן התפצלויות והתפצלויות משנה. הפוך מההתקבצות של הימין

  1. חייבים להקים ממשלה למטרה אחב – ביסוס הדמוקרטיה הישראלית. יצירת חוקה שתגן על הדמוקרטיה מפני ניסיונות של הקטבים הקיצוניים להפילה.
   חייבים ליצר חוקה אזרחים למדינה יהודית ודמוקרטית ולעגן הגנה על הבסיס המשותף הזה.
   יש אפשרות לממשלה שתקום למטרת כינון חוקה ואחר כך נלך לבחירות. חייבים להסכים על זה אחרת הקיצוניות תנצח ותחריב את המדינה.

  1. האם סיום הסכסוך הוא פחדני? האם גבולות מוסכמים זה פחדני?
   לא ברור לי לאן רוצה הממשלה להוביל אותנו כי אין לה דרך.

 5. ד"ר ענבר, אתה כותב יפה ואינטליגנטי, אבל אתה תמים. כמו רוב האינטליגנטים בארץ

  1. כמה עצוב לקבל תגובה כזו המרמזת על תבוסתנות. חשיבה על אפשרות לשינוי איננה נאיביות. נכון שיש יותר מידי אנשים שתומכים בממשלה הגרועה בתולדות ישראל, אבל זה משום הרעל שנשפך כבר שנים על ידי נתניהו וחבר מרעיו. עכשיו יש לנו תהליך ריפוי ארוך.

 6. על הכותרת שלך ועל כותרת המשנה כולם מסכימים
  הבעיה היא שכל מחנה אצלנו מתכוון לדברים אחרים והפוכים

  1. הבעיה היא שלנטניהו יש חזון לעצמו ולא למדינת ישראל. הוא מוכר את המדינה לכל מי שמאפשר לו להמשיך לשלוט. אני חושב שגם במחנה שלו חלק רואים את זה.

 7. אבל חזון ואסטרטגיה נוגדית את האופי והאינטרסים של ראש הממשלה, כפי שגם אחרים כבר אמרו

  1. כן בהחלט על זה מדובר, מלבד החזון שלו עמצו לשלוט בכל מחיר. ואת המחיר אנחנו משלמים עם ריבית דריבית. את הנזקים שנתניהו ישאיר אחריו יקח שנים לתקן. ואני מקווה שנצליח לתקן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן