על התצפיתניות החטופות וחינוך מגדרי

עוד אחד מהשיעורים הרבים שעלינו ללמוד מ-7.10
תמונה של אורית
פרופ' אורית חזן

סרטון חטיפת התצפיתניות. 3 דקות מטלטלות. כולנו, ובפרט כל מי שיש לו או לה בת, מבינים את תחושת הורי התצפיתניות החטופות בעזה כבר שמונה חודשים.

אך חשוב לשים לב כי גם שם, באמצע התופת במהלך חטיפתן, החיילות הנועזות ניסו לדבר בהיגיון: "מישהו מדבר אנגלית?"; "יש לי חבר בעזה". האופן הרהוט והענייני שבו דיברו אל חוטפיהן מעיד כנראה גם על האופן המקצועי שבו דיברו כאשר הציגו לפני מפקדיהן, בתנאים טובים בהרבה, את תפיסתן את הסכנה הצפויה לנו מעזה. כמה חבל שלא הקשיבו להן.

כולם מכירים את הסיפורים על התרעת התצפיתניות. על סמך ניסיונן המצטבר התצפיתניות ידעו בדיוק מה מתרחש מעבר לגבול ומה עומד להתרחש; בתבונתן הן הבינו שאנו בפתחה של מלחמה. כחיילות מוכשרות, מקצועיות, המחויבות לתפקידן, הן שבו והתריעו, שבו והתריעו. אך לא הקשיבו להן.

אבל לא רק להן כמקצועניות לא מקשיבים. נשות מקצוע רבות חוֹווֹת תחושה זו: שאלו רופאות, מהנדסות, פרופסוריות ומומחיות אחרות – הן מכירות את התופעה שדעתן המקצועית נחשבת פחות או לא נשמעת כלל.

מחקרים מראים שכך בדיוק מתרחש בבתי ספר רבים שבהם תלמידים בנים ותלמידות בנות לומדות יחד. המורים והמורות נותנות עדיפות לדברי הבנים ובנים מרגישים נוח יותר לשאול שאלות בהשוואה לתלמידות, החשות פחות נוח לשאול שאלות, בעיקר מסיבות חברתיות. באופן כללי, נדרש אומץ לב להביע דעה, להתנגד למוסכמות ולהוביל שינוי, אך במערכות חינוך רבות התלמידות נתקלות בקשיים רבים יותר באירועים מסוג זה. ואז אותם תלמידים ואותן תלמידות מגיעות לצבא ואותו דפוס התנהגות ממשיך.

וכך, בצד אחד עומדות חיילות מצטיינות וערכיות המביעות את דעתן על המתרחש מעבר לגבול, אף שבמשך שנים קיבלו מסרים ותגובות לא מעודדות ביחס להצגת דעות שאינן במיינסטרים;  ובצד השני, פשוט לא מקשיבים להן.

אחת הדרכים המוצעות להתמודד עם תופעה זו היא חינוך נפרד (גם אם חלקי) לתלמידים ולתלמידות ללא קשר לסיבות דתיות. אלא שדרך חינוך זו, גם אם היא מאפשרת לתלמידות להביע את דעתן ולחזק את ביטחונן העצמי בסביבה מכילה ומקבלת, היא רק פתרון חלקי לבעיה, היות שהיא מתרחשת בסביבה לא טבעית. לחלופין, עמדתי בעניין זה היא כי בחינוך המעורב, שבו תלמידים ותלמידות לומדות יחד, יש לחנך להקשבה, לא לאפשר הקטנה ולעודד התמודדות עם דעות מקובלות פחות.

ולכן, אני מבקשת לומר להורי החיילות החטופות: הבנות שגידלתם וגידלתן מעידות עליכן – אין לי ספק שהן קיבלו בבית את החינוך הערכי והמקצועי שהשתקף בהתנהגותן עד וב-7.10. אתם בוודאי גאים בהן; הן בוודאי גם מבינות שאתן עושות הכול בשביל לשחררן, גם אם התהליך נמשך זמן רב.  

ולכולנו: עלינו לעודד תרבות של הקשבה בכלל, ובפרט כיבוד שיח בין-מגדרי.  וכך, לרשימת השיעורים הארוכה שלנו כעם מאירועי 7.10 והנושאים שבהם עלינו להשתפר, ניתן להוסיף גם את היחס שלנו למערכת החינוך, הזלזול במעמד המורות והמורים ואופן תגמולם והקצאת המשאבים המשמעותית באופן שאינו מעודד קדמה ופתיחות.

ייתכן שאם היינו משכילים ללמוד גם שיעורים אלה טרום השבעה באוקטובר, היו מקשיבים להן.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. מסכימה מאד עם המצב העגום.
  חושבת שעליינו להציג ארסנל של מערכים פדגוגיים לטיפול בבעיה. בעיני, לא מחקרי, לא רק שהבנות ילמדו לבד… החינוך צריך להיות גם לבנים. הרי הן יצאו מן החממה לעולם משולב.
  גבורת כל החיילות יחד עם התצפיתניות, מעוררות השראה וגאוה. מג"דיות, לוחמות שריון, רופאות ופרמדיקיות, ועוד רבות. תודה לכולן! ולכולם!
  מי ייתן והן תחזורנה במהרה לבתיהן, הלב נקרע!

 2. דוקא הנשים הכי מדוכאות מצביעות כולן למפלגות שלא נותנות כמעט ייצוג לנשים, וזה מחזק ומנציח את הבעיה.

 3. אכן הגיע הזמן לשינוי בחינוך – חשוב לקדם הוגנות מגדרית

 4. צודקת לחלוטין
  לחזור כל הזמן ולהגיד זאת ברול רם
  הגיע הסמן לשינוי.

 5. הכל נכון. יותר מזה, מחקרים מראים שגם הנשים עצמן, נוטות להקשיב יותר לגבר מאשר לאישה.
  אבל להאשים זה לא פיתרון.
  איך יוצרים עולם שבו דברי בנות נשמעים טוב יותר?
  לענ"ד הפתרון הוא בהפרדה מגדרית. זה לא נח, זה פוגם בשוויון. אבל אין פתרון אחר.
  צריך להכיר במגבלות של היצורים האנושיים.

  1. תגובות כמו שלך מוכיחות את ההיפך ממה שאנחנו רוצות להגיע אליו = שיווין מכל הבחינות

   1. אין שוויון מכל הבחינות. כל זמן שנשים יולדות, וכנראה כך זה יהיה לעד, לא יכול להיות שוויון. ולגבי צה"ל – תצפיתניות יש כמה עשרות, מג"דיות יש אחדות, רופאות ולוחמות שריון יש עשרות בודדות, משום בחינה נתונים אלה אינם מהווים מודד לשום דבר. מבין הבנות מי שמגיעה לתפקיד קרבי בצה"ל – כל הכבוד לה. אבל לעשות מעניין המגדר בצבא משהו עקרוני זה לא רק מיותר אלא גם מזיק.

 6. כואב שבשנת 2024 במדינת ישראל זה המצב
  ראו מה קורה במפלגת השלטון מבחינת אחוז השרות, אחוז חברות הכנסת, אחות המנכ"ליות, וכו'.

 7. אתן צודקות במאבקכן. אני מקווה שעד שנכדותי תתבגרנה התמונה תהייה חיובית יותר

 8. אין ספק שתפקוד נשים במלחמה הנוכחית הנה ציון דרך בדרך להתפכחות החברה הגברית לנוכח המצ.יאות שהשתנתה

 9. מה עוד צריך לעשות כדי להבהיר שנשים הן שוות לכל דבר ועניין

 10. מאין האופטימיות כאשר הדתיים, ועוד יותר החרדים, כובשים כל חלקה טובה ובעוד לא הרבה שנים ממש ישלטו על חיינו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן