ההאשמה בהרעבת הרצועה אינה אלא סחיטה

התביעה בהאג מנותקת מהעובדות בשטח
תמונה של קימל
פרופסור גיורא קימל

התובע בבית הדין הבין-לאומי בהאג עומד להאשים את ראש ממשלת ישראל ואת שר הביטחון בהרעבת תושבי רצועת עזה. אינני יודע איזה בית דין זה. לפי שדרני הטלוויזיה שלנו, השופטים יאשרו את האשמה באופן אוטומטי ללא בדיקת העובדות. האם כל הסרטונים עם המשאיות הנכנסות לעזה היו פאטה מורגנה? האם אין רישומים של העברות של אספקה הומניטרית ותיעוד של כל משאית, מהיכן היא נסעה, מה היא הובילה והיכן היא נפרקה? האם אין דו"חות על כל ההעברות הכספיות שנעשו לקניית האספקה ההומניטרית מהספקים השונים? אם בית הדין יקבל את כל התיעוד הזה, יידרש לו זמן רב לעבד את כל המידע. לכן פסק הדין לא יהיה בזמן הקרוב.

אבל איך בכלל אפשר להאשים את ראש ממשלת ישראל ואת שר הביטחון במצור על רצועת עזה? שליטי עזה הכריזו על התנגדות למדינת ישראל. הם קבעו שישראל היא מדינת אויב. יש להם גבול עם מצרים, כך שישראל לא יכולה להטיל עליהם מצור. לאחר השתלטותם על עזה הם ביטלו את כניסת עובדים מעזה לישראל וגם ניתקו את עצמם מיהודה ושומרון. בכך הם הטילו הגבלות תעסוקה על אזרחיהם. במשך הזמן הם הצטיידו בכמות אדירה של רקטות, טילים, נשק ותחמושת וגם חוררו את אדמתם במנהרות והחלו להפגיז את יישובי ישראל ברקטות ובמרגמות. היכולת שלהם להצטייד באמצעי לחימה רבים כל כך מתחת לאף של ישראל מוכיחה שהם מעולם לא היו תחת מצור. עם כל זאת, ישראל המשיכה לספק להם דלק, חשמל ומזון. בכך נוצרה אסימטריה מוזרה. עזה ראתה בישראל אויבת שיש להמטיר עליה טילים, רקטות, פצמ"רים וכד', לרצוח או לחטוף את תושביה ללא אפליית גיל ומין, ואילו ישראל ראתה בעזה חבל ארץ של נזקקים שיש לתמוך בהם. ב-7 באוקטובר האסימטריה הפכה לסימטריה. לישראל נפל האסימון שרצועת עזה היא אויב. וממילא, כאמור, רצועת עזה מחוברת למצרים ואינה במצור.

ממתי מדינה צריכה לספק את הצרכים הכלכליים של מדינת אויב? איזה חוק בין-לאומי קובע שחובה לתמוך כלכלית במדינת אויב המנוהלת על ידי ארגון פשע, לאחר שביצע פשיטה על אזרחים שלווים במדינה שכנה למטרות רצח, אונס וחטיפה? ובכל זאת ישראל כן העבירה לרצועה, כרגיל, סיוע הומניטרי, ואם המוסד הבין-לאומי אונר"א לא הצליח להנגיש אותו לכולם – אותו צריך להעמיד לדין. 

ולבסוף, ברור שכל הסיוע ההומניטרי הוא סחיטה של ארגון פשע. לפני 7 באוקטובר הסחיטה הייתה מבוססת על הימנעות מירי. לאחר ה-7 באוקטובר הסחיטה מבוססת על הבטחת שלום בני הערובה, אופייני להתנהלות פושעים. לפי ההצטיידות בנשק ובתחמושת למכביר ובנייה מסיבית של מנהרות, ברור שהרצועה מעולם לא הייתה חסומה לשום אספקה והייתה מסוגלת לספק את כל צרכיה בלי ישראל. אבל, אם אפשר, למה לא לסחוט? לסיכום: נתניהו וגלנט, גם נסחטתם וגם נתבעתם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. אין ספק שמולנו נבלות. אבל כל הבעייתיות היתה ידועה מראש. ועם ניהול קצת יותר חכם היינו יכולים להימנע מרוב הבעיות להן אנו צפויים כעת

 2. גיורא- – ברור שהכול הצגה מתוזמנת מראש והדבר האחרון שניתן לייחס לבית הדין הזה- הוא "צדק" כל שהוא. ולכן אין מה לצפות למשהו טוב מה עוד שישראל עשתה וממשיכה לעשות שגיאות, למזלנו ביידן עומד בפרץ- מגנה ואינו מכיר בסמכות בית הדין הזה. האם מדינות מערב אירופה יצטרפו לגינוי? ספק- הן כבר כבושות וכנועות ובעיקר- צבועות.
  נתחיל בכך שהממשלה התעלמה מעיצה חכמה להצהיר שהיא נתונה במלחמה שהוכרזה עליה עי שתי מדינות אויב בו זמנית- עזה ולבנון. כי לגביהם חלים כללי דין מלחמה המתירים מצור והרעבה באופן חוקי. אך משלא עשתה כך והיא נלחמת מול מיליציות טרור- ניתן להאשים אותה בכול ההאשמות מופרכות ככול שיהיו, גם אם לא עשו זאת כלפי מדינות הקואליציה שנלחמה מול דאעש.
  ישראל גם סיפקה תחמושת לדרום אפריקה המצטטת הצהרות חסרות אחריות של חברי הפרלמנט הישראלי חכ"ים ושרים כאחד לשיטוח והרעבת עזה, ולהחזרת לבנןן לתקופת האבן.. ברור שאלו הם דברי הבל אבל בית הדין המקושש "הוכחות" להאשמת ישראל "ברצח עם" -ניתלה בדברי ההבל הללו כמוצא שלל רב ולעזעזל המציאות בשטח..ולנו נותר למרוט את שערות ראשינו ביאוש (או להחליף את הממשלה),
  אמנם השופט הזכיר בשלב הצגת הטיעונים שאכן "יש חטופים בידי החמאס" אךלמגינת ליבנו- לא הוזכר העניין ברשימת ההחלטות הנוגעות אך ורק להגבלת ידי ישראל. הסיבה היא שכול הדיון נסוב בתלונת מדינה אחת על "רצח עם"- ורק לכך התייחס בית המשפט, כי אין מדינה אחת ביקום שתעז להאשים את הפלסטינים בכוונה לרצח עם- הטבועה בקריאה "מהים עד לנהר". או אמנת והצהרות החמאס כפי שנשמעו בהקלטות "לוחמי" החמאס 7 אוקטובר.

 3. ברור שהחמאס ודומיהם הם ארגון טרור. מנוולים ופושעים. אבל אנחנו מדינה. וכדי שנהיה פטורים מצרות של בית הדין הבינלאומי, עלינו להיות שונים ובכלל לא להשוות עצמנו מול ארגון הטרור

 4. אחד הדברים שלומדים בג'ודו הוא להשתמש בכוח של היריב נגדו. זה ישראל לא יודעת לעשות. ישראל יכלה בנקל לסרב לכל אספקה הומניטרית לרצועת עזה בטענה שאם עזה יכולה להצטייד בכמות אדירה של נשק ותחמושת מתחת לאף של ישראל, אז שיקבלו חשמל, דלק, מזון, תרופות וכל מה שהתושבים רוצים באותו ערוץ אספקה ובאותם אמצעי התשלום. ישראל יכלה גם לנצל את אזלת ידו של האו"ם למנוע מהחיזבלה להתמקם מדרום לליטני בניגוד להחלטת מועצת הבטחון ולהצהיר שעד שלא אוכפים את ההחלטה הזאת והחיזבלה לא מפנה את דרום לבנון, ישראל לא תציית לשום החלטה של מוסדות בינלאומיים. בכל יחסי החוץ שלנו ישראל לא יוזמת אלא רק מתגוננת.

 5. זה הג'ונגל בו אנו חיים וצריך למצוא את הדרך האופטימלית לשרוד בו.

 6. ההרעבה איננה הבעיה האמיתית, אלא הפגיעה הגדולה באזרחים. גם אם לא במתכוון

 7. אנחנו עושים הרבה טעויות. מזלזלים בארגונים הבינלאומיים ומתהדרים בחץ וזלזול. וזה יעלה לנו ביוקר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן