האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?
תמונה על גדעון
פרופ' גדעון ביגר

הדיון בגורל החטופים והדרישה להחזירם עומדת במרכז הדיונים על המשך המלחמה ברצועת עזה. יש הדורשים להמשיך במלחמה כדי לאלץ את חמאס להתגמש ולהחזיר את החטופים ויש הדורשים לעצור את הקרבות כדי לאפשר את הגעת החטופים כחלק מהסדר עם חמאס. מצד מנהיגי חמאס לא נראה רצון וצורך להחזיר את החטופים, המהווים אמצעי לחץ על ישראל כדי שזו תפסיק את הקרבות ותסיים את המלחמה ברצועה.

עם זאת, עולה החשש כי לא אצלנו ולא אצל חמאס יש רצון וצורך להחזיר את החטופים. מצד החמאס – ברור למנהיגיו כי ברגע שיוחזרו החטופים, חייהם האישיים בסכנה. כל זמן שהם מחזיקים את החטופים, כנראה קרוב למנהיגות חמאס, הם בטוחים שהם לא ייפגעו פיזית. אם כך למה להם להחזיר את החטופים, עדיף להשאירם בידיהם. גם אם ייהרגו עוד פלסטינים, ובעיקר אנשי חמאס, בקרבות הנמשכים, הדבר לא יפגע בהם אישית.

מהצד הישראלי – המצב בעייתי יותר. הלחץ של משפחות החטופים הולך וגובר, וראשי המדינה נמצאים בלחץ מתמיד, פנימי ואף חיצוני, לעשות את המירב לשחררם. האם באמת כך? כל עוד החטופים נמצאים בידי חמאס יש לגיטימציה, בוודאי בתוך ישראל אך גם כלפי העולם שעוד תומך בנו, להמשיך בלחימה בצורה זו או אחרת. ברגע שהחטופים יחזרו, לא תהיה כל לגיטימציה להמשיך בלחימה ברצועת עזה. הרצון לנקום על כל שאירע ב-7 באוקטובר ממשיך להלהיט את הציבור כל זמן שהחטופים עדיין שם. כשיחזרו – פעולות הנקם והמשך הקרבות ברצועה לא יהיו לגיטימיים. אלה הרוצים להמשיך ולכתוש את חמאס לא ייהנו מלגיטימציה להמשך המלחמה. אולי זה הגורם לכך שאיננו דנים ברצינות על עצירת המלחמה והשבת החטופים, והדיונים אינם מתקדמים?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

19 תגובות

 1. ככל שיחלוף הזמן יחזרו פחות חיים ואלה שיחזרו חיים יהיו במצב פחות טוב

 2. גדעון- כבר החלפנו דעות בנוגע לטענתך שמלחמת ישראל בחמאס נטועה בדחף הנקמה ואף הסכמת שיש לישראל סיבות טובות
  מאד אחרות מלבד הנקמה. כמו השבת ההרתעה, הבטחה שהחמאס לא יוכל לשוב ולפגוע בישראל באופן כזה, ומסר לכול ארגוני הטרור האחרים שלא תצלח דרכם ולהשיב את התמיכה של מדינות ברית- אברהם. כי את המלחמה בחמאס צריך לקיים גם אם לא היה אפילו חטוף אחד. הסיבה היום להפסקת המלחמה היא הצורך להשיב חטופים ושבויים- כי את המלחמה בצורתה הנוכחית – כבר הפסדנו.

  1. אם אכן הייתה כוונה לחסל את החמאס – מדוע לא התחילו בחסימת צינור החמצן שלו בציר פילדלפי? הכתיבה מכיוון צפון דרומה הייתה, לדעת רבים הגדולים וחכמים ממני החלטה לא נבונה צבאית, אך בהחלט מתאימה לרעיון הנקמה, שרק זה מפעיל עכשיו את המערכת הצבאית. הבעתי דעה שלשני מנהיגי הצדדים אין צורך ורצון לשחרר החטופים ולזה התכוונתי ולא לעצם המלחמה שתחילתה צודקת והמשכה…אינני מבין.

   1. זה שהתחילו את המלחמה מצפון ולא מדרום או במקביל- לא ניתן ליחס בהכרח ל"נקמה" – אם כי זו תחושה טיבעית נוכח זוועת
    הטבח, במיוחד שידעו שסינוואר ממוקם בחאן- יונס (אם חיפשו את ראשו) ובעיקר מכמה סיבות: להימנע מעימות עם מצרים שעד לרגע זה עושה הכול למנוע את הפעולה ברפיח, שהיתה חושפת את ערוות מנהרות ההברחה משטחה שהיא לא עשתה כלום למנוע זאת כאשר היא מעדיפה שישראל תדמם והיא גובה רווחים. הצפון צפוף וחסר שטחים פתוחים לקליטת מפוני הדרום אילו התחילו משם, היתה מחייבת תמרון ממושך יותר של הצבא להערכות לעומק דרום הארץ, סכנת ירי הטילים היא בפירוש חמורה יותר בצפון ועוד, לגבי היתר- הסכמנו.

 3. מסכים איתך גדעון. לטעמי נדרשת הצהרה והפסקת לחימה חד צדדית שלנו בהתניה שאם תוך חודש וחצי לא יוחזרו כל החטופים וההרוגים, אנו שומרים את הזכות להמשיך במלחמת חילוץ ההרוגים והחטופים.

  1. ל – א. בתודה. ישראל מציבה תנאי זה אך חמאס ושאר העולם לא כול כך מסכימים לזה. באשר למהלכי המלחמה – אינני אסטרטג מומחה צבאי. יש אולי צדק בדבריך אך קטונתי מלהגיב עליהם.

  2. אז אתה אומר שתתן חודש וחצי לחמאס להתארגן מחדש ואחר כך צה"ל יצטרך להקריב הרבה יותר חיי חיילים? האם לא ברור לך שבשום מקרה לא יוחזרו כל החטופים וההרוגים? מה זאת אומרת שנשמור לעצמנו את הזכות להמשיך במלחמה? הזכות כלפי מי?

 4. מתחדשות השיחות. יש לי הרגשה שמשהו קורה. לא מלא, אבל משהו כנראה יקרה בכיוון שחרור כמה חטופים

 5. שמעתם מה אמר האלוף במיל' שמוביל את הטיפול בנושא, על התנהגות הממשלה?

 6. כנראה שכן
  אבל השאלה כמה יחזרו החיים
  ובאיזה מצב יהיו
  אסור להתעכב

 7. לדעתי ההנחה הבסיסית שאם יחזרו החטופים המלחמה לא תהיה לגיטימית יותר- היא הנחה מאד לא נכונה, אולי לא תהיה לגיטימית בעיני האנגלים או הנורבגים.
  איך אמר אחד החשובים התןלדות המדינה:
  לא חשוב מה יגידו הגויים.. חשוב מה יעשו היהודים

 8. לא מעט בציבור שלנו חושב שראוי שהמלחמה תיגמר כי מבחינה צבאית אין בה טעם. מדי יום נהרגים חיילים ואין סיבה שיישארו שם. חילוץ ארבעת החטופים נותן לגיטימציה לציבור בישראל לתמוך במלחה ואם זו תמשיך, נאבד עוד ועוד חיילים ללא סיבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן