עם ישראל ברגעי הגאות והשפל

עלינו לפעול אל מול הפלגנות והמשיחיות ולהתאחד כעם
תמונה של נעמי
ד"ר נעמי דדון

ההיסטוריה של העם היהודי רצופה אירועים מכוננים, חלקם טרגיים וחלקם מעוררי השראה וגאווה. לאורך כל שנות קיומנו כעם נוכחנו לדעת כי הפלגנות והמשיחיות החלישו את כוחנו ואפשרו לאויבנו לנצל זאת לרעתנו, ואילו הלמדנות, הפתיחות, הליברליות והאחדות הובילו אותנו לשיא עוצמתנו.

שבעה חודשים אל תוך המלחמה שהתחילה ב-7.10.2023, ואין יודע איך ומתי תסתיים, אבל כרגע אנחנו יכולים להגיד בוודאות שהפסדנו.

כעם למוד שיאי הצלחה, אך גם תקופות של שפל, ראוי שנבחן מה מייצר את האירועים המכוננים ומה מייצר את האירועים הטרגיים.

עלינו לבחון בעיון ולעומק את הסוגיות שמתעוררות בימים אלה, ולחשוב כיצד נבחר נכון וכיצד נתנהל ביעילות שתוביל אותנו לבסוף להישגים ולהצלחה כחברה, כעם. להן כמה מהסוגיות העיקריות שבהן עלינו לדון: ראשית, למה אנחנו לא מצליחים להתגבר על הפלגנות והמשיחיות, למה אנחנו נותנים להן לחצוץ בינינו כעם? ולמה אנחנו לא מצליחים לתת לדעה השונה מקום, בלי לתת לה להפחיד ולפלג אותנו?

שנית, איך עם הנצח, עם הסגולה, העם הנבחר, העם המוביל בעולם בקבלת פרסי נובל, במחקר ופיתוח, בהמצאות ועוד, נכשל ב-7.10.2023 כישלון כה כואב?

שלישית, אולי אחרי 2000 שנות גלות, שבהן היינו נתונים תמיד לאיום קיומי, סבלנו מרדיפות, מהגבלות ומגבלות בתחומים שונים – האיום הגלותי הזה חדר ל- DNAשלנו ואין אנו יכולים להשתחרר ממנו? אולי האיום המתמיד הזה שמר אותנו מאוחדים בגולה? האם ייתכן שגם עכשיו אנחנו זקוקים לאיום ממשי כדי להתאחד ולהתגבר ולכן מאפשרים לו להתרחש, ורק אסון המאיים על קיומנו יוציא אותנו מהאדישות ומהפילוג ויגרום לנו להתאחד?

על כל אחד מאיתנו לשאול את עצמו את השאלות הללו ולפעול על פי הבנתו ומצפונו. אני מציעה לכם, קוראים יקרים, לבחור באחדות ולהימנע מפילוג. הבה לא ניתן לאויבינו סיבה לנסות להשמידנו. נהיה סובלניים יותר זה כלפי זה וניתן מקום לדעה שונה ואחרת גם אם לא נסכים לה, ללא כפייה או חרדה. אם ניצחוננו באחדותנו – בואו נתאחד וננצח.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. נעמי- מקבל את עמדתך- לו יהי
  ובכול זאת הערה. הרושם שלי שהתייחסת ל"פלנגות המשיחיות" מצד אחד של המפה הפוליטית, והתעלמת מהפלנגות מהצד השני- שלגבי דידי מסוכן לא פחות, זה האוחז בתפיסת עולם "ליבראלית פרוגרסיבית", שאת השפעתה המזיקה אנו חווים בימים אלה בזירה הבין לאומית עם רוח אנטישמית קיצונית ביותר. ובארץ- קבוצה אקדמית שאפילו טבח אוקטובר לא הזיז אותם, ( כמו אלה שהחרימו את נעמי שמר על כי העזה לשיר "אל נא תעקור נטוע") והם ממשיכים להטיף רעל בקמפוסים ומוציאים את דיבת ישראל רעה ברחבי עולם. מקווה שעם המנהיג החדש שלהם- יתרחש שינוי ברוח עמדתך

 2. תמיד אוהבת לקרוא את הדברים שאת כותבת ואף להתחבר אליהם. ובכל זאת הפעם הרגשתי קצת קושי להתחבר לגישה כאילו זרם אחד בעם הוא שגורם לפלגנות, איך ייתכן? הרי לטנגו צריך שניים.
  ובכנות פשוטה, עינינו הרואות כי מי שמפלג ומסית וקורא לפירוק הממשלה – שנבחרה בעקרונות הדמוקרטיה אני מזכירה, הוא דווקא הזרם התיימר להיות ״נאור, ליברלי, פתוח, משכיל״, הוא הזרם שלא בוחל באמצעים, ומשתמש בכל שנקרה בדרכו (כולל בסוגיית החטופים) ובציניות איומה, יש לומר, כדי לשרת את האינטרסים שלו. וזה, זה מה שמפחיד ומאיים. זו דורסנות, פילוג והסתה והכל רק בשם הפלת הממשלה. יפסיקו נא לעשות שימוש בסיסמאות של כוחנו באחדותנו ויתחילו בליישם את דרך האחדות. הכוח יגיע אחר כך.
  ועוד הערה קטנה, עדיין לא ניצחנו במלחמה אבל גם בהחלט לא הפסדנו. זו מסקנה שנוכל להגיע אליה רק עם סיום המלחמה, ובתקווה שיקרה בקרוב ובנצחון מוחץ של הטוב על הרוע.

 3. נראה לי שהפערים כל כך גדולים ומשמעותיים שבאמת קשה להתגבר עליהם,
  איך אוכל להתגבר על הפער ביני ובין אלו הבוחרים לא לשרת בצבא?
  איך אוכל להתגבר על הפער בין אזרחים משלמי מיסים לבין אלו שרק צורכים את המיסים של משלמי המיסים?
  איך אוכל להתגבר על הפער ביני המתעבת שחיתות שלטונית ובין אלו המקבלים אותו/ מצדדים בו/ מתכחשים אליו
  ועוד ועוד דוגמאות
  לכן אני עצובה ולא כל כך אופטימית כי הפערים גדולים מדי והקושי לגשר עליהם גדול מדי

 4. איום עלינו יש כל הזמן
  סיכוי לאחדות הולך וקטן
  זאת הבעיה ופתרון?

 5. כנראה שזה לא יצליח בלי ניקוי אורוות דרסטי ויסודי.
  ולגבי ה"משיחיות" שציינת, בלי אותה משיחיות לא הייתה קמה מדינת ישראל ובלעדיה כנראה שגם לא תצליח להמשיך להתקיים.

 6. ההגיון של חלק גדול משותפי הקואליציה שונה מאוד מההגיון שלנו

 7. נעמי יקרה! כתבתי פעמיים ונגיעת מקרית של אצבע מחקה לי הכול. במצב הנוכחי אני מאד פסימיים לכך מעדיף דיאלוג….בהזדמנות ראשונה

 8. לא מתעסקת בפוליטיקה
  אבל חשוב לי להגיד שהאמור במאמר זה הנו הפתרון היחיד לבעיה הלאומית שלנו
  מבלי שאני מאשימה אף מחנה מסוים בבעיות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן