נתניהו מחליט לא להחליט

אסטרטגיית היום שאחרי או "מלחמת מאה השנים בעזה"?
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

מלחמת מאה השנים הייתה סכסכוך מתמשך בין אנגליה לצרפת שהחל בשנת 1337 והסתיים בשנת 1455. לא הייתה זו מלחמה רציפה, אלא עוצמתה השתנתה מהפוגות ועד למלחמה אינטנסיבית.

כשכל בר-דעת מבין, שללא אסטרטגיית היום שאחרי, נתניהו מאבד את כל ההישגים שמשיג צה"ל, צריך לשאול מדוע מר נתניהו מתעקש בנחרצות לא לקבוע אסטרטגיה ליום שאחרי חרף כל הלחצים מבית ומבחוץ?

תשובה אפשרית אחת היא שמר נתניהו מתכנן מעין מלחמת מאה השנים בעזה. אין הכוונה למאה שנים ממש, אולי "רק" עשר או עשרים שנים.

תשובה אפשרית אחרת היא שייתכן שהוא רוצה לגבש את אסטרטגיית היום שאחרי, אולם הוא טרם גיבש אותה.

אנסה לתרגם את החלטותיו (או אי-החלטותיו) ואמירותיו של מר נתניהו למשמעויות שלהן בהקשר האסטרטגיה של היום שאחרי, ולהגיע למסקנה איזו משתי התשובות האפשריות הנ"ל היא הנכונה.

ראשית, "נילחם בעזה עד שנשיג את הניצחון המוחלט". נתניהו חוזר שוב ושב על האמרה חסרת השחר הזו. כל מי שעיניו בראשו מבין שאין דבר כזה ניצחון מוחלט.

המסקנה: נתניהו מעוניין במלחמה ארוכה. אין היום שאחרי, ולכן לא נדרשת אסטרטגיה ליום שאחרי.

שנית, העובדה שנתניהו אינו מציע אסטרטגיה ליום שאחרי, נובעת מכך שהוא טרם קיבל החלטה באשר למה שהוא רוצה שיהיה ביום שאחרי המלחמה בעזה.

צריך לשים לב לכך שמי שלא מקבל החלטה בעצם מקבל החלטה, משום שהעולם דינאמי והנסיבות משתנות, וכשעובר זמן מה ההחלטה או אי-ההחלטה כבר אינן רלוונטיות. וזהו, לדאבוננו הרב, המצב בהקשר של החלטה אסטרטגית ביחס לעתידה של עזה.

מדינת ישראל כבר שילמה מחיר כבד על חוסר ההחלטה הזה: אובדן חיי אדם, הן חיילים והן אזרחים, ערעור היחסים עם ארה"ב, ערעור היחסים עם המדינות הערביות המתונות במזרח התיכון, אובדן ההישגים שהשיגו כוחות הביטחון בהיעדר תכלית מאחורי המלחמה ועוד.

באופן עקיף, בעצם ההימנעות מקבלת ההחלטה, נתניהו למעשה קיבל החלטה: מבחינתו אין יום שאחרי המלחמה. מדובר ב"מלחמת מאה השנים" או לפחות גרסה מצומצמת שלה: מלחמת חמש השנים או מלחמת עשר השנים.

לנוכח מצב זה מתעוררת ביתר שאת השאלה מהם נזקי מלחמה מתמשכת בעזה? שכן לכל בר-דעת ברור שמלחמה מתמשכת בעזה אינה לטובת מדינת ישראל ואזרחיה. בין שאר החסרונות של מלחמה רבת-שנים ברצועת עזה אפשר למנות כמה עיקריים:

אובדן חיי אדם ופציעת חיילים ואזרחים ישראלים, כולל גם ויתור על חיי החטופים והשבויים בעזה.

החמרת המשבר ההומניטרי בעזה ואובדן חיי אדם של עזתים שאינם חלק מארגון חמאס (למשל: ילדים, קשישים, נשים).

פגיעה קשה בכלכלת מדינת ישראל.

פגיעה ביחסים עם בעלות הברית של ישראל ובראשן ארצות הברית.

ערעור מעמדה הבינלאומי של ישראל, שכבר כעת אינו מהמשופרים.

חוסר יכולת לטפל בבעיה קשה יותר מעזה: ארגון הטרור חיזבאללה בצפון. לאחר סיום המלחמה בעזה ניתן יהיה להיערך למציאת פתרון לבעיית האיום על צפונה של מדינת ישראל.

אם כן, מדוע מר נתניהו מעוניין במלחמה מתמשכת בעזה? כל נזקי המלחמה שצוינו לעיל פחות, אם בכלל, מעניינים את מר נתניהו. הוא טרוד בהישרדותו הפוליטית ובטובתו האישית.

טובתו האישית בנויה כמה מרכיבים הקשורים זה בזה: המשך כהונה ללא מגבלת בזמן בתפקיד ראש הממשלה; בריחה מאחריותו למתקפת חמאס בשבעה באוקטובר; בריחה מאחריותו לחוסר התפקוד שלו ושל רוב השרים בממשלתו משבעה באוקטובר ועד היום; הימנעות מהרשעה במשפטים שלו.

נתניהו יודע שגם הקיצונים בממשלתו מבינים כיצד הוא פועל לטובתו האישית, ולכן לוחצים עליו על מנת לממש את החזון האפוקליפטי שלהם למדינת ישראל. מדובר בעיקר באיתמר בן-גביר ובבצלאל סמוטריץ.

אם נתניהו יפעל לסיום המלחמה, בן-גביר וסמוטריץ יממשו את האיום שלהם לפרק את ממשלתו. הוא כבר לא יהיה ראש ממשלה לעולם ומגדל הקלפים של הדאגה לעצמו עשוי להתמוטט.

נתניהו מנסה למכור לאזרחי מדינת ישראל את התסריט הבא: יש מלחמה בעזה. אני ראש ממשלה. בזמן מלחמה לא מחליפים ראש ממשלה ואני אמשיך בתפקידי כל עוד המלחמה נמשכת.

אם אנחנו, אזרחי מדינת ישראל, חפצי חיים, אסור לנו לאפשר התממשות של התסריט הנורא הזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

    1. מ'. תודה על תגובתך.
      העם לא מחליט החלטות מדיניות, אלא מי שנבחרו. לא בטוח שאתה ואני יודעים מה חושב העם. אין קשר בין תוצאות הבחירות של לפני המלחמה לבין מה שחושבים חלק מהאנשים היום. הממשלה הנוכחית, וכמובן גם מר נתניהו, כבר איבדה מזמן את הלגיטימיות שלה.

  1. כל מי שטוען שעלינו להציג תכנית מוצקה ומגובשת על היום שאחרי ללא ניטרול החמאס והג'יהאד האיסלמי וכל תומכיהם ברצועה חי באשליה. ללא חיסול התנגדות עזה לישראל. היום שאחרי יהיה כמו היום שלפני. ונתניהו יודע את זה. לכן, מטרת המלחמה היא חיסול התנגדות עזה לישראל. כאשר עזה תהיה מנוטרלת מחמושים ומחימושים יהיו המון אופציות להיום שאחרי ואולי ניתן לתושבי עזה להציע תוכניות ליום שאחרי?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן