היכן היה אלוהים בשואה, באסון מירון ובטבח ה-7.10.23

ההסברים האמוניים לגבי אסונות שניחתו על עם ישראל
תמונה של אילן
אילן ורד

מאמר זה נגזר מראיונות, כתבות, מאמרים ותחקירים שרובם ככולם פורסמו באמצעי התקשורת הכתובים והאלקטרוניים. המאמר עוסק בפרשנות האמונית שניתנה על ידי חלק מהנהגת החרדים לסיבות שהובילו להשמדת ששת מיליוני היהודים בשואה ולפרשנות לגבי אסון הר מירון וכן לפרשנות שניתנה על ידי חלק מהנהגת הקיצוניים הדתיים לטבח בעוטף עזה. המאמר מעורר את השאלה ששואל את עצמו העולם החרדי והעולם החרד"לי – היכן היה הקב"ה ומדוע זה קרה לנו, בהתחשב בכך שהמדובר בקב"ה שהינו מלך חנון ורחום?

הפרשנות האמונית המשותפת שנותנים לעצמם חלק מההנהגה החרדית וחלק מההנהגה הקיצונית הדתית היא שהשואה, אסון הר מירון והטבח בעוטף עזה היו בעיקר תוצאה של החטא ועונשו, אך גם תוצאה של תכנית אלוהית או מצבים לא נתפסים שאינם מאפשרים להבין את ההיגיון האלוהי, ולפיכך מחייבים שתיקה, לא דיבור ולא פרשנות אמונית.

הסיבות להתרחשות השואה לפי חלק ממנהיגי החרדים

הרב עובדיה יוסף טען בשנת 2000 בדרשתו השבועית כי ששת המיליונים שנרצחו בשואה הם גלגול נשמות של אנשים שחטאו בגלגולם הקודם.

על פי משנת הרבי מסאטמר, מנהיג " נטורי קרתא", השואה הייתה העונש שהטיל הקב"ה על החטא החמור מכולם – כפירה במלכות שמים על ידי הציונות. זאת ועוד, הציונות המודרנית, שהעדיפה את הקמת המדינה על פני הצלת היהודים, היא שגרמה במישרין או בעקיפין להתרחשות השואה, בכך שהפרה את השבועה שהשביע הקב"ה את עם ישראל בצאתו לגלות, כי "אין לעלות בחומה" – שפירושה איסור דחיקת הקץ ויש להמתין בשקט לביאת המשיח.

בניגוד להסבר שנתן הרבי מסאטמר, הרצי"ה (הרב קוק) טען שהשואה התרחשה משום שבזמן שההשגחה האלוהית הראתה שהקב"ה חפץ שעם ישראל יעלה לארץ ישראל, היהודים נמנעו מלעלות. לכן הם נענשו. במילים אחרות הם עברו על השבועה "שלא ירחיקו את הקץ", כלומר יימנעו ממעשים שיגרמו לגאולה להתרחק.

בחודש אפריל 2021 התפרסם הסברו של הרב שך לשואה ולרציחת שישה מיליון יהודים. לטענתו השואה התרחשה לאחר שהקב"ה ניהל חשבון אחד לאחד, חשבון המשתרע על פני מאות שנים, עד שהצטבר לסך של שישה מיליון יהודים. לטענתו בשנים שקדמו להתרחשות השואה ההשכלה היכתה בבחורי ישראל ללא רחם, עד שהקב"ה הגיע למסקנה שנתמלאה הסאה.

הסיבות לטבח חמאס ב-7.10.23 לפי חלק מהנהגת הקיצוניים הדתיים

באמצע אוקטובר 2023 פרסם פרופ' יואל אליצור באתר "סרוגים" מאמר שכותרתו "לא הופתעתי", ולפיו הטבח שביצע חמאס הוא חלק מהתכנית האלוהית ביחס לישראלים שמביאים אסונות לעם ישראל ומסכלים את התכנית האלוהית. לטענתו החילוניות, המיניות, הלהט"ביות, הסובלנות ללא-יהודים ואי קידום רעיון "ארץ ישראל השלמה" – כל אלה הובילו לטבח של חמאס. בכותרת המשנה של המאמר נכתב "הקב"ה שולח לנו מסרים להזכיר מי אנחנו ומה יעודנו, ואנו מיד שוכחים והולכים הלאה. אז הנה הקטסטרופה קרתה. הלוואי שנזכה להתחיל לשנות את הדיסקט".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' טען בריאיון מיום 1.11.23 שפורסם בערוץ "כאן 11" שאולי היינו צריכים לקבל את המכה הנוראית הזאת כדי להיזכר מי אנחנו ומה אנחנו. זאת ועוד, זה קרה כדי שהעם היהודי יזכור מה ייעודו בתהליך המשיחי.

בערוץ "טוב אקטואליה יהודית" פורסם בראשית חודש ינואר 2024 מאמרו של הרב אליהו זיני שלפיו הטבח בעוטף עזה הינו עונש אלוהי על המחאה הישראלית נגד ניסיון ההפיכה המשטרית. לקב"ה לא הייתה שום ברירה אלא להרגיע את הרוחות ולהעיר את עינינו על ידי מכה וסטירת לחי מצלצלת בדמות הטבח בעוטף עזה. זאת ועוד, לטענתו זה 75 שנה יש בישראל מי שמתבססים על מגילת העצמאות, שהיא הצהרה חסרת כל יושר, כל אמת, כדי להרוס את כל הערכים היהודיים היסודיים ביותר.

מחבר מאמר זה סבור שהעולם החילוני מביט בהשתאות על הפרשנויות וההתמודדויות האמוניות ועל ציווי השתיקה, שלפיו יש מצבים שלא ניתן להבין את ההיגיון האלוהי שבהם ולפיכך מתחייבת שתיקה ואין מקום לפרשנות אמונית.

במאמר מובאות פרשנויות שונות לגבי התרחשות השואה. האחת, היהודים הפרו את השבועה שהשביע הקב"ה את עם ישראל והעדיפו להמתין בשקט לביאת המשיח. השנייה, היהודים נמנעו מלעלות לישראל ולכן נענשו. השלישית, הנספים בשואה הם גלגול נשמות של אנשים שחטאו בגלגולם הקודם. אבל החטאים של בני ישראל, חמורים ככל שיהיו, אינם יכולים להצדיק את "העונש" – רצח ששת המיליונים בשואה. זאת ועוד, כיצד יש להכיל את המשוואה של החטא ועונשו לגבי מיליון התינוקות והילדים הרכים שנספו בשואה ושנטבחו על ידי חמאס, תינוקות וילדים רכים שלא חטאו מעולם?

כיצד ייתכן שהעולם החרדי עבר בשתיקה על האסון בהר מירון, כאשר המשוואה של החטא ועונשו אינה מתיישבת? מה עוד גם שנוסף לשומרי המצוות הבוגרים היו ילדים חרדים זכים שנספו בהילולת הר מירון.

בהתייחס לפרשנות האמונית שניתנה על ידי חלק מהנהגת הדתיים הקיצוניים לגבי הטבח של חמאס, מדוע היה צורך להעניש גם את שומרי המצוות שהתגוררו בעוטף?

מחבר המאמר לא מצא באמצעי התקשורת הכתובים והאלקטרוניים התייחסות לאמור לעיל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

  1. נו באמת…עובדות והגיון הנוגדים את ההסבר האמוני, הם חסרי משמעות לציבור כזה. בדיוק כמו גבר או אשה מאוהבים שהקרובים להם מזהירים אותם מפני הגבר או האשה שהם מאוהבים בהם. הם מקשיבים? הם תמיד ימצאו תירוצים והסברים להמשיך באשליה בה הם שרויים. כנ"ל המאמינים. לכן ה"חינוך" מגיל ינקות כל כך חיוני בעולם הדתי, כי באמצעותו חותמים את המנטליות התלותית וכך נשמרת המשמעת לרבנים. אין עיוור כמו מי שאינו רוצה לראות.

  2. וככל שאנחנו מנסים לשכנע את המאמינים, הם דוחקים לפינה, אוטמים אזניים, עוצמים עיניים, והולכים ומקצינים בכירים להם מענה אחר

  3. אימי ז"ל, ביתו של רב ידוע מוורשה, שניספה עם רוב משפחתו בשואה, נשאלה האם היא עדיין מאמינה באלוהים. היא ענתה שיש לה שתי אופציות: או להאמין שאלוהים הוא רשע שלא מנע את השמדת משפחתה הטהורה, או להאמין שאין אלוהים. היא בוחרת בשניה. אני מצטרף לבחירה הזו.

  4. לאילן תודה על פתיחת הדיון בשאלה חשובה שמעסיקה רבים וטובים בימינו, שלאחר הטבח הנורא בשמחת תורה.
    לפני שנוכל לדון היטב בשאלה זו, אני מציע למתלבטים להשיב על השאלה שאפשר לברור אותה מדברי אביבה כאן: ממתי המאמינים בני עמנו החלו להשתמש באמונתם כאמצעי להפקת הסברים לאירועים בכלל? או ביתר פשטות, לכאורה, מהו הסבר אמוני לתופעות? האם האמונה היהודית היא ספקית של הסברים לאירועים וכיצד?

  5. יש הרי מענה אוטומטי לשאלות כאלה והוא – נסתרות הן דרכי האל. והמאמינים מסתפקים בכך

  6. מנהיגי החרדים טוענים שהישועה באה לנו מהתלמידים החכמים לומדי התורה. האם יכול להיות שהם לא כל כך חכמים? שהם לא לומדים ומתפללים מספיק טוב?

  7. הטעות של החילונים שהם מתייחסים בסלחנות ובהבנה להלך המחשבה הדתי הזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן