הגלולה המרה שעלינו לבלוע

ישראל נדרשת לקבל החלטות מכריעות למען עתיד טוב יותר
תמונה של מיקי
מיקי גור

לא מכבר שלחתי מכתב קצר לעיתון "הארץ" וזו הייתה תמציתו: "מה לא בסדר איתי? אני חושב שצריך לסיים את המלחמה ולהחזיר את כל החטופים; שלא צריך לתקוף באיראן; שניתן להגיע להסכם עם חיזבאללה; שיש לאפשר את הקמתה של מדינה פלסטינית… מה לא בסדר איתי?".

קיבלתי תגובות רבות למכתבי ומרביתן מפרגנות כיאה לקוראי "הארץ": "אתה בסדר גמור"; "כמוני כמוך, מה לא בסדר איתי?" או: "צריך לשאול מה לא בסדר איתם". אבל פרופסור מוכר, שלא אנקוב בשמו, כתב לי מכתב תוכחה ובו הסביר לי כי אי אפשר לקפוץ למסקנות בלי לדעת פרטים. הרי מה שבאמת קורה בעזה ובחדרי המשא ומתן אין אנו יודעים. את מכתבו חתם הפרופסור בציטוט מדברים שאמרה גולדה מאיר לריצ'רד ניקסון: "הגיגים זה טוב כל עוד לא צריך לקבל החלטות". שלחתי לפרופסור את פסוקו של דקארט: "אני חושב משמע אני קיים", ולאחר מכן שאלתי את עצמי האם באמת יש ביכולתי להגן על האמירות הפשטניות והפסקניות ששלחתי ל"הארץ"?

אנסה לענות על שאלה זו בקיצור נמרץ לטובת קוראי אתר ג'וקופוסט, ואתחיל בסיפא של אמירותיי במכתב.

"מדינה פלסטינית"? כן, בהחלט. מה האלטרנטיבה שיש לישראל? אפרטהייד? הרי בעוד 20 שנה יחיו בעזה וביהודה ושומרון למעלה מ-7 מיליון פלסטינים שכולם, כמונו, בני אדם שנבראו בצלם ולהם זכות לחיים של חירות וכבוד. אילו מקדשי ארץ ישראל השלמה היו מציעים להם אזרחות מלאה כמו שיש לערביי ישראל, ניחא, אך זה לא המצב. כן, יש להקים מדינה פלסטינית. מדינה מפורזת לחלוטין כמובן, ללא ויתור כלשהו על צורכי הביטחון של ישראל. להקמתה של מדינה זו יתלוו הסכמים אזוריים, ברית הגנה עם סעודיה ובנות בריתה ובהמשך יגיעו גם הסכמי שלום עם כל העולם המוסלמי.

"הסכם עם חיזבאללה"? אין דבר יותר מתבקש מזה. אם יש משהו שלמדנו מאז שבעה באוקטובר הוא שחיזבאללה אינו מעוניין בעימות כולל עם ישראל. עימות שכזה יהרוס את ביירות והנזק שייגרם לישראל לא יפצה על כך. ואין צורך להמציא את הגלגל. החלטה 1701 של מועצת הביטחון מפרטת במדויק את כללי ההסכם: לא ימצאו נושאי נשק מדרום לליטני. הצעד המתבקש בעת הזו הוא מימוש ההסכם שלא כובד והדבר עדיף עשרת מונים על מלחמה בעצימות גבוהה עם חיזבאללה. אכן, ההסכם לא ייתן מענה לעוינות ולסכנות אבל המצב ישתנה לטובה לאחר הקמתה של המדינה הפלסטינית.

"לא צריך לתקוף באיראן"? בעת שכתבתי את מכתבי לעיתון "הארץ" לא היה ידוע אם ישראל תתקוף באיראן, ואילו בעת כתיבת מאמר זה, מקורות זרים טוענים כי ישראל כבר תקפה מטרות שונות בעיר איספהן. אם כך ואם כך, אינני רואה כל תועלת בפתיחת חזית ישירה עם איראן. די לנו במלחמה המתמשכת עם שלוחיה של איראן במזרח התיכון. נקמה היא יועץ רע. על פניו נראה כי שני הצדדים מעדיפים כעת מציאות של "מודוס ויוונדי" על עימות ישיר. מדינה פלסטינית כבר אמרנו? לכשזו תוקם, נופתע לגלות כי ישראל תימחק כמעט כליל מרשימת אויביה של איראן.

"להחזיר את החטופים ולסיים את המלחמה"? כן. את כולם, עכשיו. זוהי, אומנם, אמירה קשה מאין כמותה שהרי זה בדיוק מה שחמאס מבקש, אך לא שיניתי את עמדתי. בחלוף למעלה מ- 200 יום להחזקתם של החטופים בשבי חמאס על ממשלת ישראל לוותר על הניצחון המוחלט ולסגת אל הגבול בתמורה לשחרור כל החטופים. במקביל, יש לאפשר להקים ברצועת עזה ממשלת מומחים בשיתוף כמה מדינות ערביות. אין ספק. אם וכאשר יתממש תרחיש זה, יכריז חמאס על ניצחונו, אך זוהי גלולה מרה שעלינו לבלוע למען החטופים. בהמשך הדרך חזקה על ממשלות ישראל העתידיות שתמצאנה את הדרך הנכונה להסיר כליל את האיום הנשקף מחמאס שכבר ספג מכה קשה מאין כמוה.

ולסיכום, האם משהו לא בסדר איתי? תשקלו את ההסברים שהובאו לעיל, ותחליטו אתם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. בארץ אין סובלנות לדעות אחרות, במיוחד אם אינך משתתף במקהלת ביבי. כאילו שיש צד שרק הוא ותמיד צודק.

 2. במאמר הזה יש משפט:
  "בעוד 20 שנה יחיו בעזה וביהודה ושומרון למעלה מ-7 מיליון פלסטינים שכולם, כמונו, בני אדם שנבראו בצלם ולהם זכות לחיים של חירות וכבוד. אילו מקדשי ארץ ישראל השלמה היו מציעים להם אזרחות מלאה כמו שיש לערביי ישראל, ניחא, אך זה לא המצב."
  ניחא? תוספת 7 מיליון פלסתינים למדינת ישראל כאזרחים מן השורה? זה מקובל על כותב המאמר?
  SERIOUSLY?

 3. בינתיים שום דבר לא קורה בדום כיוון.ההגה בידי החמאס. גם רגליו על דוושות הדלק והבלמים. אנחנו נגררים.

 4. נמאס לחכות
  הפרשנים הבטיחו שהיום תהיה הכרעה והחזרות של השבויים יתחדשו

 5. אתה מציע ליטול גלולה מרה אבל כזו שתביא תוצאות חדשות.
  המנהיגים שלנו לוקחים כל הזמן גלולות מרות בלי שמסתמן שינוי חיובי כל שהוא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן