על רגשות ועל חלומות

חלומות כאפשרות לפתרון בעיות וכהשראה לאומנות
תמונה של מרגלית
מרגלית בריאט Margalit Berriet

אייסכילוס, אבי הטרגדיה, כתב: "כאשר אנו ישנים, הנשמה מוארת לחלוטין על ידי עיניים רבות; עימן אנו יכולים לראות את כל אשר לא יכולנו לראות בשעות היום". קרל יונג טען ב"ספר האדום" כי "אנו לא חיים רק ביום, אלא אנו חיים גם בחלומות שלנו" וכי "לפעמים אנו מבצעים מעשים גדולים ביותר בחלומות". יונג ראה בחלומות "תמצית עצמית ואוטומטית בתצורה סמלית של המצב האמיתי בתת-המודע".

חלום הוא פעילות מנטלית שמתרחשת בזמן שינה, שבמהלכה נעשה שימוש בחוויות שחווינו במהלך היום. חלומות יכולים לשמש כמקור למידע חדש ולהבנה עמוקה יותר של המציאות שלנו, לעיתים החלומות מובילים לפתרונות של בעיות ממשיות ולעיתים הם מקור להשראה אומנותית.

האומנות – על שלל ביטוייה – יכולה לתאר חזיונות וחלומות כחוויות מוחשיות, המציעות תחושת התחברות בתוך השוני. האומנויות יכולות ליצור מורכבויות חדשות בין אנשים, לשלב את הידע והמסורת הסובייקטיביים, ולבנות הבנה משותפת, אמפתיה וחמלה.

חוקרים מגדירים חמלה כרגש שנובע באדם בצורה טבעית כאשר מתמודדים עם סבל של אחר, רגש שמוביל את האדם לנסות ולהקל על כאבו של האחר. יש לציין כי חמלה אינה זהה לאמפתיה.

המקור של המונח אמפתיה, שאותו תבע הפסיכולוג והפילוסוף האנגלי אדוארד טיצ'נר, הוא במילה הגרמנית "איינפילונג", שמשמעותה להתקשר עם עצמך לתוך מה שאתה רואה, מרגיש או מבין. אמפתיה מאפשרת לאדם להבין ולהרגיש במידה מסוימת את מצבו הנפשי של הזולת, מנקודת המבט של הזולת. הפילוסוף הגרמני תיאודור ליפס אימץ את המונח שבגרמנית פירושו "להרגיש כלפי", או "להרגיש לתוך", וביקש להשתמש בו כדי לתאר את החוויה האסתטית באומנות, מזווית המבט של מי שצופה ביצירה. לפי ליפס המילה אמפתיה מאפשרת התייחסות ליכולות מנטליות הנחשבות כבסיסיות ליכולת האנושית לפעול למען רווחת הזולת.

אמפתיה היא חיונית להבנת דמיון או חלומות על מחשבות ורגשות של אחרים, ולהבנת החוויה שאחרים חווים, ולכן היא חיונית לחיים משותפים בקהילות. חמלה, מעבר לאמפתיה, כוללת את המוטיבציה לעזור.

אפלטון השווה את נשמת האדם לכרכרה עם אינטלקט כעגלון ורגשות כסוסים. המשל משקף את הקרבות הפנימיים שאנשים נתקלים בהם לעיתים קרובות בחלומות. רבים שואלים האם רחמים ואמפתיה מופעלים באופן טבעי מתוך עניין פנימי באדם. מצד אחד, רחמים ואמפתיה הם תכונות בעלות בסיס אנושי, הקשורות לביולוגיה שלנו, מצד שני רחמים ואמפתיה נתונים גם להשפעות תרבותיות וחינוכיות. עלינו לוודא שקבוצה אחת של אנשים לא זוכה להכרה בסבלה, יותר מאשר קבוצה אחרת. ה"אחר" אינו יותר או שונה מה"עצמי".

לסיכום, החלום הוא מפעל של תקוות, רגשות ותאוות, אולם מטרתם של החלומות עדיין אינה ברורה לנו באופן מוחלט. פרויד הציע שהם מייצגים רצונות, מחשבות ותנועות לא מודעות. בחלומות, הקשרים הרגשיים יוצרים חיבורים חדשים, תומכים בהתבוננות וברחמים. האומנות ממירה חלומות ליצירות חומריות ופעולות, משלבת אתיקה ואסתטיקה כדי לזרז ריפוי. חלומות יכולים לעורר רגשות עוצמתיים, ואף להשרות יופי ותקווה בתוך עימות ומאבק.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. נעים לקרוא גם דברי רגש בתוך כל ההתלהמות והכוחנות שמתרחשת מכל הכיוונים

    1. מדי פעם את צצה באתר ומפרסמת מאמר רווי בתובנות הלקוחות מפילוסופים אחדים מהעבר. זה מאתגר הגם שלא תמיד מתברר הקשר בין הדברים.
      אבל מעבר לכך, את חיה ופועלת בפאריס. בחירה טובה למקום מגורים. האם את מגיעה לעתים לישראל?

  2. בצד הרגשות וההכלה והבנת האחר צריך גם כוח. היום יום השואה, וכולנו יודעים מה קורה למי שלא יכול להגן על עצמו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן