להחליף את נבחרת השחקנים

מה בין הפסדה של מנצ'סטר סיטי לבין הפסדה של ישראל
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

ב-17 באפריל צפיתי בשידור משחק הכדורגל בין מנצ'סטר סיטי לבין ריאל מדריד במסגרת הצ'מפיונס ליג. כל אחת מהקבוצות הייתה צריכה לנצח על מנת להעפיל לשלב חצי הגמר אחרי שהמשחק הראשון הסתיים בתיקו. המארחת, מנצ'סטר סיטי, גילתה עליונות ברורה במשך רוב שלבי המשחק, למרות זאת, המשחק הסתיים בתוצאת תיקו 1:1. וגם בהארכה לא הצליחה מנצ'סטר סיטי לכבוש שער נוסף; בבעיטות 11 מטרים ניצחה ריאל מדריד. התוצאה היא כישלון לקבוצה שהייתה אלופה בשנה הקודמת, מנצ'סטר סיטי, שקיוותה לזכות גם השנה.

כולנו מצליחים לפעמים, ונכשלים לפעמים. כשנכשלים כדאי לברר מדוע זה קרה ולנסות להפיק לקחים על מנת להצליח בפעם הבאה.

איני בקי מספיק בכדורגל ואיני מכיר מספיק את מנצ'סטר סיטי על מנת להציע הצעות. אבל אציע לקבוצה כמה לקחים אפשריים:

 1. סדנה לעמידה במצבי לחץ.
 2. תרגול בעיטת 11 מטרים במצבי לחץ.
 3. חיזוק הקבוצה באמצעות החלפת שחקנים.
 4. שינויים טקטיים על המגרש.
 5. שינויים בהכנות למשחקים.
 6. שינויים בצוות המקצועי והניהולי.
 7. שיחות ביחס לאווירה פנימית ושיפור הלכידות הקבוצתית.

אני מניח שחלק מהדברים שהעליתי כאן אינם רלוונטיים למנצ'סטר סיטי כי הקבוצה תפקדה היטב במשחק בין שתי הקבוצות הטובות באירופה. אפשר להגיד ש"לא הגיע למנצ'סטר סיטי להפסיד". המציאות היא שלפעמים נכשלים גם כשלא מגיע להיכשל.

סיכונים תמיד קיימים. מנהלי סיכונים מנסים למנוע התממשות אירועי סיכון. אחרי התרחשות אירועי סיכון מנסים להפיק לקחים ולהיערך טוב יותר לאירוע סיכון עתידי על מנת למנוע את התרחשותו או לפחות לצמצם את נזקיו. הדרך הפחות טובה להתמודד עם סיכונים היא לא להכיר בהתממשותם בשטח או לחשוב ש"אם לא הגיע להיכשל" אז לא נכשלו.

מעולם הכדורגל אבקש לעבור למדינת ישראל ולמצבה במלחמה הנוכחית. איך שלא נציג את הדברים, המציאות היא שמדינת ישראל הפסידה במלחמה בעזה. לאחר הטבח הנורא בשבעה באוקטובר, ההרס, החורבן והחטופים שהובלו לעזה – "לא הגיע לנו להפסיד".

הצעד הראשון הנדרש ממדינת ישראל כדי להתמודד עם המצב ולפעול הוא הכרה בכישלון ומתן עדיפות עליונה להחזרת חטופים חיים בהקדם האפשרי.

האנלוגיה למנצ'סטר סיטי היא חלקית, בקבוצת הכדורגל האנגלית עבדו היטב. גם הצוות הניהולי, גם השחקנים, גם המאמן וגם הצוות המקצועי.

ואילו בישראל נכשלו בדרג הביטחוני המקצועי בהיערכות למתקפה של שבעה באוקטובר ובהערכת מועדה ואופייה. בהמשך התפקוד השתפר.

אולם הדרג המדיני נכשל כישלון חרוץ ומתמשך: גם בקונספציה רבת שנים, שראשיתה בתחילת כהונתו של נתניהו בראשות הממשלה, שעל פיה יש לחזק את החמאס ולהחליש את הרש"פ; גם בהיערכות למתקפה של שבעה באוקטובר ובהערכת מועדה ואופייה; גם בסירוב של נתניהו לחסל את סינוואר, אף ששני ראשי שב"כ שונים במועדים שונים הציעו זאת; גם בחוסר תפקוד סביר במהלך המלחמה מתחילתה ועד היום; גם בהיצמדות למדיניות שלפני המלחמה גם לאחר האסון החמור ביותר בתולדות מדינת ישראל מאז מלחמת השחרור.

במקרה של מדינת ישראל, אין ספק שנדרשת החלפת שחקנים מובילים מהדרג המדיני, מוקדם ככל האפשר. נדרשים שחקנים אחרים שיפעלו על פי תפיסה אחרת. מדובר בעיקר בארבעת "הכוכבים" של הממשלה הגרועה הזו: בראש ובראשונה נתניהו, וגם איתמר בן-גביר, בצלאל סמוטריץ ויריב לוין.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

 1. להחליף כן
  אבל לא במנהיגים האופוזיציה
  אין בניהם מנהיגים של ממש

 2. היכולת שלך לקשור בין תחומים כל כך רחוקים האחד מהשני ולמצוא מכנים משותפים, מכניסה עניין

 3. דוקא ביבי מכיר בכישלון של כל ראשי הממשלה לפניו
  של כל השרים לשעבר שהיום יושבים באופוזיציה
  של כל קציני הצבא בכל הדרגות
  הוא היחיד שנשאר צח כשלג

  1. מ. תודה על תגובתך.
   אני לא מתווכח עם שני סוגים של דעות. לו היית כותב "צח כלשג" על ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין ז"ל לא הייתי מתווכח איתך משום שזה ברור לכולם שברמה האישית הוא אכן היה צח כשלג.
   לפני כמה שנים פורסם מכתב שכתב מר בגין למישהו שרצה לתת לו מתנה שכיהן כראש ממשלה. מכתב ארוך ומלא תודה והמשפט האחרון בו: "לצערי, אסור לי לקבל מתנה". נתניהו מודה שקיבל מתנת יקרות ערך וטוען שבדק שאינו עבור את הסף הפלילי. "צח כלשג" זה לא כי מחקרים מראים שקבלת מתנות בשווי כספי גבוה משפיעה על קבלת החלטות.
   דוגמה נוספת המתייחסת לרעייתו של מר בגין עליזה בגיו ז"ל. נסיעת עבודה בארה"ב התארכה. הגברת בגין אמרה למישהו מהמשלחת שמר בגין אוהב ללבוש חולצות לבנות וכל החולצות להבנות מלוכלכות. מישהו מהמשלחת הלך וקנה כמה חולצות לבנות. כשהביא אותן לגברת בגין היא הוציאה ארנק ואמרה לו: "כמה כסף אני צריכה לשלם על החולצות?". היה צריך להסביר לה שהיא לא צריכה לשלם.
   לצעיר, מר נתניהו נמצא בקצה השני שבו אני לא מתווכח.ההיפך מ"צח כשלג". כך למשל, אי אפשר להגיד על ראש ממשלה שמפטר את שר הביטחון יואב גלנט, משום שדאג לביטחון של מדינת ישראל ולא לאינטרסים של ראש הממשלה שהוא "צח כשלג".
   אי אפשר להגיד "צח כשלג" על מר נתניהו כשי נגדו משפטים פליליים, כשבאחד מהם ההגנה שלו היא שזה לא עובר את הסף הפלילי המשפטי ולכל בר דעת ברור שמבחינה ערכית זה פסול.
   יכולתי למלא את התגובה במספר רב של דוגמאות, אבל כאמור אינני רוצה להתווכח איתך. אשאיר לך להגיע למסקנה הזו בכוחות עצמך אחרי שתבחן את העובדות. בני המשפחה של המנהיגים ההיסטוריים של הליכוד מנחם בגין ויצחק שמיר כבר עשו את זה הם כמו רבים אחרים ביניהם אחד מכריי, אדם ישר שהיה פעיל ליכוד וכיהן כראש אחד מהסניפים של הליכוד, עזבו את הליכוד בגלל ההתנהלות של מר נתניהו. הם נשארו אנשי ימין.

 4. לא את השחקנים צריך להחליף
  את מנהל הקבוצה, ואת המאמן, ואת היו"ר וכדומה
  המנהלים החדשים יגיעו להישגים עם אותם שחקנים
  והכוונה כמובן למנהלי וראשי המדינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן