לנטרל את הרגש הכואב

דרכי התמודדות עם רגשות כואבים
תונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

בני האדם חווים באופן קבוע מנעד רחב של רגשות. אנחנו חווים רגשות נעימים כמו אהבה עונג, סיפוק, שמחה, התרגשות, התלהבות ושלווה, לעומתם אנחנו חווים גם רגשות כואבים כמו כעס, שנאה, פחד, בדידות, תסכול, קנאה, חרדה, דאגה ועוד. לרגשות הכואבים יכולה להיות השפעה רעה, כואבת ומתמשכת על חיינו, אולם אין לקבל זאת כגזרת גורל, אלא יש ללמוד להתמודד עם הרגשות הללו.

רגשות כואבים מתמשכים יכולים לגרום לבעיות נפשיות, וגם לבעיות קליניות שעלולות להיגרם בגלל החלשת מערכת החיסון. הלחץ הנפשי שנוצר מרגשות כואבים יכול לגרור בעקבותיו נדודי שינה, מתח שרירים, דופק מהיר, בעיות ריכוז, עצבנות, כעס ואף דיכאון וחרדה; כמו כן תיתכנה תופעות חריפות יותר כמו בעיות בעור, עלייה בלחץ הדם, עלייה ברמת הסוכר בדם, קצרת ועוד. אנשים לא מעטים כבר מבינים את הקשר בין הלחץ והמתח שהם חווים לבין תחושות גוף כמו למשל תסמונת המעי הרגיז, כאבי בטן, כאבי ראש ועוד כהנה מרעין בישין.

אסור וגם לא צריך להדחיק רגשות כואבים. ההדחקה לא תשפר את המצב, להיפך היא רק תחמיר אותו. ידוע לנו שהגוף יודע לרפא את עצמו, וכן שהנפש יכולה לרפא את הגוף. אולם, קשה לנפש לרפא את הנפש, לשם כך צריך פסיכולוג.

להתמודדות עם רגשות כואבים ישנן דרכים רבות. במזרח מאמצים שיטות מהפסיכולוגיה הבודהיסטית כמו למשל מדיטציות ומיינדפולנס, המבקשות לאפיין רגש כואב ככזה המפר את האיזון בגוף שלנו וגורם לתופעות לוואי מזיקות כפי שתוארו לעיל, ומנסה להחזיר את המצב לקדמותו. כדי להמחיש את השפעתו של רגש כואב על גופנו, דמיינו שיש בתוכֵנו בקבוק סודה מבעבע ומלא גזים, שמציק ומזיק לנו ומערער את יציבותנו.

ראשית עלינו להפנים שהסודה המבעבעת קיימת והיא בתוכנו. דהיינו, שאי אפשר וגם לא צריך להתעלם מהרגש הכואב ומהימצאותו בהוויה שלנו. לא תמיד אנחנו יכולים לזהות את הסיבה לרגש הכואב. ייתכן שהיא נעוצה בחוויות או באירועים שחווינו בילדות, במערכות יחסים מורכבות, פגיעה, אינטראקציות שליליות, דימוי עצמי ירוד וכדומה.

ההתמודדות עם הרגש הכואב כרוכה בניתוח הגורם שיצר את הבעיה ועורר את הרגשות הכואבים, ובחשיבה ממוקדת עליו. אולם אין צורך לחשוב על כך כל הזמן, ודי להקדיש לנושא דקות ספורות בערב כשאתם לבד או עם אדם מאוד קרוב אליכם. החשיבה העצמית, הפנימית, הכנה, המנתחת והמתמשכת (רצוי לכתוב את הפרטים במחברת. מימין סיבה אפשרית, משמאל מסקנה אפשרית), צריכה להביא אותנו, לאחר זמן, לתובנות מעמיקות על העניין.

הבירור הפנימי הנוקב, היסודי והעקבי יכול לגרום לנו להבין את הסיטואציה לעומקה. וההבנה הזאת תניע אותנו לפעולה, למשל להשתנות אם צריך, או לייצר נתיב שיוכל להקל על פתרון הבעיה (פנימי – האדם עם עצמך, או חיצוני – האדם עם אחר), אם בכלל יש לה פתרון. עלינו לתת לעצמנו דין וחשבון כן וגלוי שמיצינו את הפוטנציאל, שעשינו את המרב.

בסוף התהליך, שיכול לארוך שבועות או חודשים ספורים, נשאף להגיע למצב שהגזים בתוך בקבוק הסודה התנדפו. הבעיה קיימת, אבל היא כבר לא מציקה לנו ולא פוגעת בבריאותנו. הגענו למצב של שיווי משקל פנימי ושכנענו את ההכרה שלנו שאכן זהו המצב. כשזה קורה אנחנו מרגישים אט אט הקלה, שלאחר זמן-מה תביא למצב שהסימפטומים של הרגש השלילי יתפוגגו וייעלמו.

לסיום אומר, כי אימוץ הדרך שתוארה לעיל הועילה לי מאוד, ובאמצעותה נטרלתי רגש כואב והורדתי את לחץ הדם שלי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

  1. תודה לתגובה גב' ביטן. תשאלי את עצמך אם רופא המשפחה שלך יודע להתמודד עם מחלות פסיכוסומטיות

   1. צודקת גב' ביטן. הדרך הנכונה לפנות לרופא. אם רופא המשפחה אינו יודע להתמודד עם מחלות פסיכוסומטיות הוא יפנה את הפציינט\ית לרופא מומחה. אין לחשוב שהפציינט\ית הממוצע\ת ידעו לשפוט אם רופא המשפחה שלהם יודע להתמודד עם פסיכוסומטיה או לא.

    1. תודה לתגובה מאירת העיניים. הרפואה המערבית יודעת להתמודד היטב עם הסימפטומים, פחות עם הגורמים להם, בייחוד אם הם נפשיים

 1. את המאמר הזה צריך לקרוא מלמעלה למטה, מלמטה ומעלה, מימין לשמאל, ומשמאל לימין, אחרי שקוראים צריך להפנים, ולהצליח במימוש.
  תודה ישראל.

 2. לדעתי אף אחד מהדורות החדשים לא יודע כלום על כך. למה מערכת החינוך לא מכינה את האוכלוסיה מבעוד מועד בנושאים חשובים.

  1. תודה לתגובה גב׳ תלם. מערכת החינוך לא התאימה את עצמה לאילוצי העתיד בהרבה מאוד תחומים. בריאות

  1. תודה לתגובה מר ויקטור. במזרח מטפלים בנושאים אלו כבר אלפי שנים. השיטה ידועה גם בפסיכולוגיה המערבית. אחת החולשות של הרפואה המערבית- טיפול בסימפטומים, לא בגורמים שלהם. בריאות

  1. מחקרים מורים על עליית מתח ולחץ בחברה הישראלית. זה ברור. תודה לתגובה גב' קנר

 3. ואולי במקביל נפעל להחלפת הגורם העיקרי לפגיעה ברגש – השלטון הנוכחי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן