סודותיה של האם, סודותיה של הבת

על "נתראה באוגוסט" מאת גבריאל גרסיה מארקס
תמונת פרופיל של משה
ד"ר משה גרנות

את הנובלה הזאת מצאו בניו של גבריאל גרסיה מארקס בעיזבון שלו, ופרסמו אותה עשר שנים לאחר מותו (ב-2014). למרות קוצר היריעה היא בהחלט עומדת בשורה אחת עם היצירות הגדולות שלו, שהקנו לו תהילת עולם ופרס נובל, כמו "מאה שנים של בדידות", "כרוניקה של מוות ידוע מראש", "אהבה בימי כולרה".

בכותרת של הרשימה הזאת מוזכרים סודותיה של האם תחילה, אבל הספר חושף אט אט דווקא את סודותיה של הבת, שעד עמוד 10 איננו יודעים את שמה: היא אישה המתקרבת לגיל חמישים, נאה למדי (הרגיז אותי שרוב הגיבורים בספר יפים!), שמבקרת פעם בשנה, ב-16 לאוגוסט, באי מוזנח, שם קבורה אימה בבית עלמין של דלת העם. העלילה מתרחשת במרחב הקריבי, ובפתיח יש מידה מסוימת של מסתורין, הן לגבי הגיבורה, שכאמור עד עמוד 10 הקורא אינו מתוודע לשמה, והן משום שממש לא ברור מדוע דרשה האם בעת גסיסתה להיקבר דווקא באי הזה ובבית העלמין המיועד לדלת העם, כאשר משפחתה שלה ושל הבת אמידות למדי.

אנו מתוודעים לשמה של הגיבורה – אנה-מגדלנה באץ', כאמור, רק בעמוד 10, ואני סבור שהסופר מרמז דבר מה בשם הזה, כי הלוא אנה היא אימה של מרים אימו של ישוע, ומגדלנה היא שמה של מרים המגדלית, האישה החוטאת בברית החדשה, לרמוז ששתי ישויות כמוסות בתוך נפשה. ובאשר ל"באץ'", ובכן, כך מבטאים בספרדית את שמו של המלחין יוהן סבסטיאן באך, כי מדובר במשפחה שחיה ונושמת מוזיקה: אביה היה מורה לפסנתר ומנהל קונסרבטוריון, בעלה, דומיניקו אמריס, בן 54, הוא מנהל תזמורת, ובנם הוא צ'לן וירטואוז.

ציינתי שרוב הגיבורים ביצירה הם יפים, ולגבי הבעל הקורא מתוודע לכך שהוא גם בעל קול מרשים, מפליא לנאום, לשחק טניס, לרקוד, לשחק שחמט, הוא משעשע בבדיחות, והוא גם סופר – כתב ספר על איך ליהנות ממוזיקה. זאת אולי החולשה היחידה שאני מוצא ביצירה מעניינת זאת. ברקע של העלילה מצויה הרבה מוזיקה: דומיניקו מזמזם מוזיקה קלאסית, ובמועדוני הלילה זמרות מולטיות שרות בעיקר את "אור ירח" של דביסי. גם לכך יש תפקיד עקיף בעלילה: אחד הפרטנרים של אנה-מגדלנה באי מבטיח לה לראות ליקוי ירח, שלא היה ולא נברא.

בנובלה אנחנו קוראים על חמש נסיעות של הגיבורה אל האי, המחייבות שיט במעבורת של ארבע שעות ושהייה במלון עד לחזרה במעבורת למחרת. אנה-מגדלנה אינה מבזבזת את הזמן, ובכל גיחה אל האי היא קוראת ספר – גם לכך יש משמעות, כי הפרטנר הראשון שלה באי משאיר לה אחרי ליל אהבה עשרים דולר בספר שהביאה עמה. הספרים שאנה-מגדלנה קוראת הם: "דרקולה" של בראם סטוקר, "יומנו של השלושרגל" של ג'ון וינדהם, "רשימות מהמאדים" מאת ריי ברדבורי, "ממשלת הפחד" של גרהם גרין ו"יומן שנת המגיפה" של דניאל דפו – ספרים שללא ספק מרמזים על מנעד הרגשות של הגיבורה המתלבטת בין ההגינות הכפויה על ידי החברה והתרבות ובין סערת הרגשות בהרפתקה שוברת מוסכמות.

בשלוש מתוך חמש הנסיעות שלה לאי היא זוכה להרפתקאות אהבים עם אנשים זרים לחלוטין. את הראשון, מהנדס גרינגו היספני, שלא שאלה לשמו, היא מפתה להביאו לחדרה במלון. בפעם השנייה איש צעיר מזמין אותה לרקוד, דופק בדלתה בחדר המלון, וכיוון שהמלון המהודר אינו מרשה לאורחים לשהות בחדרי הלקוחות אחרי חצות, הוא מזמין אותה במכוניתו המאובזרת להתייחדויות, לצפות בליקוי ירח שכאמור לא התרחש. לימים הסתבר לה שפרטנר זה לליל אהבה הוא נוכל, וייתכן גם רוצח. בגיחה השלישית היא פוגשת במעבורת ובאי במכר שלה, עו"ד וד"ר אקילס קורונדו, שתמיד חיזר אחריה ללא הצלחה, וכך קורה גם באי, למגינת ליבם של שניהם. בפעם הרביעית היא מתוודעת לגבר שכמוה חיפש חדר במלונות עמוסים בתיירים. כשלבסוף נמצא להם פתרון, הוא נכנס לחדרה, והם מתעלסים. הוא מבקש לדעת את שמה, והיא מאלתרת ששמה פרפטואה. והאיש מגחך: זה הרי שמה של קדושה שנרמסה על ידי פרה. ומנין לו ידע זה? מסתבר שהוא בישוף (כידוע, המין אסור לכמרים קתוליים). הוא משאיר לה כרטיס ביקור, והיא קורעת אותו לגזרים, ולאחר מכן מצטערת, כי היא כמהה אליו. בפעם החמישית נטפל אליה צעיר שזוגתו נטשה אותו בכעס באולם הריקודים של המלון. היא הייתה אולי נענית לו, אלא שהוא עשה טריק טיפשי במפתחות החדר שלה, והיא נוטשת אותו במפח נפש.

בגיחה החמישית נודע לה, וגם לקורא, הסוד הכמוס של האם – מדוע ביקרה באי פעם בשנה בשש שנותיה האחרונות, ואת זאת אני משאיר לקורא הפוטנציאלי לגלות בעצמו.

"נתראה באוגוסט" – נובלה קצרה, כתובה בכישרון רב, שמחייבת קריאה שנייה כדי לרדת לעומקם של הרמזים המשובצים בה.

"נתראה באוגוסט" מאת גבריאל גרסיה מארקס, מספרדית – משה רון, הוצאת עם עובד 2024, 107 עמ' (בפורמט קטן)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. הטרנד של סקירה רטרואקטיבית, בפרספקטיבה, מוצא חן בעיני

  2. אני חושבת שיכולת לגלות. הקשה להאמין שמישהו כעת יחזור אחורה לספר שראה אור לפני שנים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן