הסתה לעומת הסברה – יש לייצר משוואה חדשה

האנטישמיות החלה לפרוח בשל מחדלי ההסברה של ישראל
תמונה של שמחה
שמחה סיגן

ממה נובעת העלייה הדרמטית באנטישמיות?

 • מסורת בת מאות שנים, בעיקר באירופה, שעתה, לאחר שעברו 76 שנים מסיום מלחמת העולם השנייה והשואה, מעיזה שוב להרים את ראשה.
 • שורה של מהלכים מתוכננים היטב של חמאס ושל הרשות הפלסטינית למיתוג שלילי של ישראל, מגובים ולעתים גם יזומים על ידי גורמים פוסט-ציוניים בישראל, שלא זכו לתגובה וליוזמה ישראלית יעילה. מהלכים אלה יוצרים תחושת הצדקה לאנטישמים חבויים שעד ה-7.10.2023 לא העזו לצאת במחאה פומבית.
 • ישראל נופלת פעם אחר פעם למלכודת מתוכננת היטב של חמאס והרשות הפלסטינית הגוררת אותה לצאת למבצעים צבאיים ברצועת עזה. לכאורה כל סיבוב כזה מסתיים בניצחון ישראלי, אך בפועל נגרם לישראל נזק תדמיתי מצטבר.
 • אחד האמצעים שבהם משתמש חמאס הוא שימוש בעם שהוא בשר מבשרו כמגן חי מפני צה"ל.
 • דוגמה חד-משמעית לשנאה, שלא קיבלה כיסוי מספיק היא ההוראה של אבו מאזן לשרוף 4,000 דונם של גידול ירקות ליצוא שישראל העניקה לרשות הפלסטינית בהתנתקות בשנת 2005. השנאה הבלתי מתפשרת של אבו מאזן התעלמה מהאפשרות לספק פרנסה למאות אלפי משפחות, והעדיפה את המסר החד-משמעי – "כל מה שהיה שייך ליהודים דינו להישרף".
 • התגובות הישראליות להתקפות מדיניות והסברתיות בניצוחה של הרשות הפלסטינית זוכות לתגובות חסרות ערך מיתוגי. אלה הן יוזמות ספורדיות של ישראל שאינן מסוגלות לייצר את התחזוקה התדמיתית הנדרשת.

הגידול הדרמטי בהיקף האנטישמיות לא היה מגיע לרמות אלה ללא מהלכי ההסתה והשקרים של הרשות הפלסטינית ושל גורמים נוספים ששמו להם למטרה לנתץ את התדמית החיובית של ישראל. מהלכים אנטישמיים אלה הצליחו מעל ומעבר בעיקר בשל ההסברה ישראלית לקויה שאינה מתוקצבת כראוי ושהביאה את המותג "ישראל" לשפל המדרגה התדמיתית, בעיקר בקמפוסים בארצות הברית ובבריטניה ומשם לרחובות. ניתן לומר כי ישראל נכשלה בעצירת הסחף בעיקר בשל מקובעות תפיסתית שגויה, התנשאות, היעדר מקצוענים בישויות ההסברה השונות והימנעות שאין לה הסבר ממהלכים מתבקשים למיתוג שלילי של אלה שבישלו את המשבר הנוכחי במשך שנים.

זרז נוסף לצמיחת האנטישמיות הוא מדיניות התגובה הצבאית של ישראל, שאמנם מצליחה להגיע להישגים צבאיים מרשימים, אך אלו מתגמדים לעומת הנזקים התדמיתיים הנערמים באין מפריע במשך כעשרים שנה.

ישראל צריכה לייצר משוואה מדינית הסברתית חדשה מול הרשות הפלסטינית וחמאס. כך ייווצר תהליך מיתוג שלילי הכרחי עד שבנקודת זמן מסוימת חמאס והרשות הפלסטינית ימצאו את עצמם מול שוקת שבורה. הקונספט יתבסס על חשיפת השרצים המצויים באמתחתו של האויב המנסה להסתירם מעיני העולם, כמו לדוגמה רדיפת נוצרים ויהודים וגידול אין-סופי של "מחנות פליטים" כחממה לצעדות המוניות לעבר ישראל.

ההסברה הישראלית אינה יכולה לפסוח על האו"ם, שהפך לחממה הדוגלת במחיקת העם היהודי. היה זה גורם שנוסד כדי לקדם שלום בעולם אך הפך לסוכן של חורשי רעות כנגד העם היהודי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. הכל נכון ומדוייק!!!
  יחד עם זאת אין לשכוח את משקל האינטרס – המוסלמים למעלה ממיליארד ויש נפט במדינותיהם. הכסף של קטאר שימן את מרכזי עיצוב דעת הקהל: התקשורת, האוניברסיטאות ותעשיית הבידור, וכידוע קל להשפיע על קהל בור. אנחנו עם קטן הגם עם כמות גאונים יצירתיים ענקית והרבה אינדוידואלים מצליחים שמעוררים קינאה. ארצנו קטנטונת וגם כבשת הרש הזו היא מטרה לקנאי הדת בטהרן. להסתה הערבית והמוסלמית יש קרקע פוריה במוחם / נפשם של רבים. כל זה נגדנו, אבל אין ספק שבטלנות ההסברה מצידנו מחמירה את המצב, ואין לה שום הצדקה.

  1. ניתן לשנות זאת ממש כפי שמשנים מסרים של חברה גדולה בהצגת יתרונותיה ובמקביל את אלה שביצעו שטיפת מוח רצופה בשקרים והסתה

 2. אנחנו שכחנו מה זה להשיב מלחמה בתחום ההסברה. לכן האנטישמיות בעולם גואה כלפינו. האיסלם מפיץ שקרים כאילו אנחנו שואפים להשמדת עם . ולמיתוג כמובן שלילי. הפיתרון מחלקת הסברה . שתראה ותוקיע את האיסלם הפונדמנטלסטי. השואף בדרכו לכבוש את העולם הנאור. ולא רק את ישראל הקטנה

 3. בשל מצב ההסברה הלקוי מטעם ממשלת ישראל בחו״ל (שהינה שיקוף פניה של הממשלה הלא מתפקדת בעצמה), נאלצים כרגע אנשים פרטיים להתגייס למען הסברה בעולם, וכמובן זה לא מספיק.
  לצערי לא נראה שהממשלה הבעייתית הנוכחית תתעשת ותדאג להסברה מסיבית ויעילה בעולם (שתהפוך את המצב הקיים על פניו) בעתיד הקרוב !

  1. כלל יסוד בהסברה רבת מסבירים, שכולם ישתמשו באותם מסרים.

 4. לדעתי מגזימים בנושא האנטישמיות. רובה הגדול והרעשני בא ממוסלמים כולל מהגרים מוסלמים שברחו מארצות מוצאם כי השליטים שם לא אנושיים. האוכלוסיות המקוריות בגדול אינן נגדנו והן יעדו יותר ויותר אנטי איסלמיות ככל שהם ממשיכים להשתולל

  1. זה לא מדויק. כאשר ,קטאר, משלמת מאות מיליונים להשחיר את פניה של ישראל שכמעט ואינה עושה דבר כדי להציג את המתרחש בקמפוסים כנגד סטודנטים יהודים התמונה משתנה מהקצה אל הקצה

 5. מדינת ישראל מצטיינת במחדלים. למה יש לך ציפיות שדווקא בתחום ההסברה לא יהיו מחדלים

 6. בס״ד
  ההסברה הישראלית טעונה תיקון, אך מגבלותיה אינן הגורם העיקרי לגלי האנטישמיות הפושים בכל מדינות המערב.
  חשוב היה לציין שני גורמים נוספים.
  הגורם האחד – התרומות הכספיות הנדיבות והרציפות של קטאר וסעודיה למוסדות האקדמיים המובילים בארה״ב, ולאמצעי תקשורת מעצבי דעת קהל. תרומות אלה גרמו להעלמת עין של האוניברסיטאות מפעילי BDS ומארגונים תומכי פלשתינים המסיתים נגד מדינת ישראל בארסיות בוטה באין מפריע.
  הנהלות המוסדות האקדמיים האמריקניים התעלמו מפגיעה חמורה בחופש הביטוי – זכות יסוד בדמוקרטיה – של כל מי שתמכו בעמדות הישראליות.
  הגורם האחר – גלי ההגירה המוסלמית לאירופה שינו את היחס לישראל במדינות רבות. המהגרים המוסלמים משליטים על אוכלוסייתה המזדקנת של אירופה נורמות של אלימות מאיימת לצד הסתה מרושעת נגד ישראל.
  באירופה בולטת הקצנה פוליטית אם לימין או לשמאל. פלגים אלה נטולי סובלנות ונוטים מטבעם לאנטישמיות, המשתלבת בהסתה של המהגרים המוסלמים נגד ישראל.

 7. ציפי שלום,
  חשוב לציין כי ההתנהלות של ממשלת נתניהו שעיקרה חלוקה מיותרת של גורמיי הסברה לגורמים שונים ותקציבים מגוחכים לשליחים ולקונסולים הם מרכיב מרכזי במצב שנוצר.

 8. לא רק בשל מחדלי הסברה, אלא גם בשל מעשים שלא צריכים להיעשות ונעשים, ובשל מעשים שצריכים להיעשות ולא נעשים

 9. כאשר שרים בממשלה יוצאים נגד הודעות הממשלה ונגד הכרזות ראש הממשלה, איך אפשר לצאת בהסברה. כאשר ראש הממשלה מגנה השתוללות מתנחלים, ושרים מסויימים משבחים אותה ורואים אותה בכלל מזווית אחרת, דוגמה למה שאני מתכוון

 10. מתחילים לראות שינוי במעבר דעת הקהל והממשלות בעולם לצידנו, אבל זה לא בגלל הסברה טובה אלא בגלל שהפכנו למותקפים

 11. מצ"ב משונה. יותר ויותר קולות נגד היהודים ונגד מדינת ישראל
  מצד שני ובמקביל יותר ויותר קולות בעד ישראל ונגד האיסלאם הקיצוני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן